Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-04-18, 12:00 Autor: Barbara Więcek

Spotkanie autorskie z Marcinem Bradke już w sobotę!

Marcin Bradke z psem [fot. archiwum prywatne]
Marcin Bradke z psem [fot. archiwum prywatne]
Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu zaprasza w sobotę (21.04) na spotkanie z Marcinem Bradke, dziennikarzem, filmowcem i dokumentalistą z Wrocławia. Autor będzie promował swoją książkę "Pies o żółtych oczach". Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Wstęp wolny.
Ilustracja książkiMarcin Bradke to absolwent polonistyki, dziennikarz, wieloletni pracownik TVP Wrocław. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych. W 2011 roku został uhonorowany przez Kapitułę im. Tadeusza Szweda tytułem Dziennikarza Roku. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka wydanych przez „Ossolineum”. Obecnie – dokumentalista w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

Autor będzie promować w Opolu książkę zatytułowaną „Pies o żółtych oczach”, który jest zbiorem 44 opowiadań rozsypanych w czasie, od lat sześćdziesiątych po koniec wieku, których scenerią są podwórka, place i ulice, wytworne restauracje, ludne puby Wrocławia, postacie i zdarzenia spisane z pamięci, z centrum „rodzinnej” dzielnicy Krzyki, gdy wokół nie brakowało ruin, kwitły jaskrawo krzewy i inne chwasty realnego PRL-u. Postacie jak z opowiadań zmarłego niedawno Marka Nowakowskiego, szkicowane krótko, finezyjnie, choć rzecz nie o postaciach z marginesu i zaprzaństwa, o jaki troszczył się Nowakowski. Rodzinne tradycje zobowiązują. Bradke to rodzina nie bez aspiracji, w PRL-u starająca się utrzymać dawne wielkopolskie tradycje ziemiańskie. Czasy przedwojenne są jak podzwonne. Skutki bywały czasem opłakane, ale pozory zachowywano. Wiele można snuć analogii literackich, ale najwięcej w tych opowiadaniach jest chyba samego autora, który ten świat pełen absurdów puentuje z ogromną dozą liryki, ale przekornie, z oczkiem puszczonym do czytelnika.

Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 12:28, Patronaty - polecamy Wybierz Najpiękniejszego Gola Opolszczyzny 2018 – głosowanie trwa do 31.01.2019! Już po raz trzeci TVP3 Opole organizuje plebiscyt sportowy „Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny”. Otwarty nabór trafień trwał w grudniu, teraz czas na głosowanie widzów. Na werdykt czeka 20 zgłoszonych bramek. Wśród nich są zarówno te z boisk ... » więcej 2019-01-15, godz. 15:30, Patronaty - polecamy Akademicki Dzień Kultury Gier już w piątek na UO Na Akademicki Dzień Kultury Gier zaprasza Katedra Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego. Wydarzenie adresowane jest głównie do młodzieży licealnej, ale przyjść może każdy zainteresowany. Spotkanie rozpocznie się w najbli ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:40, Patronaty - polecamy Pokibicuj młodym siatkarzom podczas turnieju w hali „Azoty” Młodzi siatkarze z kraju i zagranicy zmierzą się w najbliższy weekend w Hali Sportowej „Azoty” w ramach Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Kędzierzyńsko-Kozielski Koziołek 2019. Uroczyste otwarcie zawodów w pią ... » więcej 2019-01-15, godz. 13:14, Patronaty - polecamy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica dziękuje swoim darczyńcom To sztandarowe przedsięwzięcie muzyczne organizowane na początku roku przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Leśnica - Gala Noworoczna. Koncerty są podziękowaniem dla darczyńców orkiestry. W tym roku szykowane są dwa koncerty w kinie „Odrodzeni ... » więcej 2019-01-15, godz. 12:27, Patronaty - polecamy Koncert "W kole kolędujmy" już w niedzielę Już po raz 13. Stowarzyszenie 'Opolszczyzna Śpiewa' zaprasza na koncert „W kole kolędujmy”. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (20.01) w kościele pw. św. Karola Boromeusza na osiedlu Chabry w Opolu. Początek o godz. 16:00. Wstęp ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »