Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-04-18, 12:00 Autor: Barbara Więcek

Spotkanie autorskie z Marcinem Bradke już w sobotę!

Marcin Bradke z psem [fot. archiwum prywatne]
Marcin Bradke z psem [fot. archiwum prywatne]
Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu zaprasza w sobotę (21.04) na spotkanie z Marcinem Bradke, dziennikarzem, filmowcem i dokumentalistą z Wrocławia. Autor będzie promował swoją książkę "Pies o żółtych oczach". Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Wstęp wolny.
Ilustracja książkiMarcin Bradke to absolwent polonistyki, dziennikarz, wieloletni pracownik TVP Wrocław. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych. W 2011 roku został uhonorowany przez Kapitułę im. Tadeusza Szweda tytułem Dziennikarza Roku. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka wydanych przez „Ossolineum”. Obecnie – dokumentalista w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

Autor będzie promować w Opolu książkę zatytułowaną „Pies o żółtych oczach”, który jest zbiorem 44 opowiadań rozsypanych w czasie, od lat sześćdziesiątych po koniec wieku, których scenerią są podwórka, place i ulice, wytworne restauracje, ludne puby Wrocławia, postacie i zdarzenia spisane z pamięci, z centrum „rodzinnej” dzielnicy Krzyki, gdy wokół nie brakowało ruin, kwitły jaskrawo krzewy i inne chwasty realnego PRL-u. Postacie jak z opowiadań zmarłego niedawno Marka Nowakowskiego, szkicowane krótko, finezyjnie, choć rzecz nie o postaciach z marginesu i zaprzaństwa, o jaki troszczył się Nowakowski. Rodzinne tradycje zobowiązują. Bradke to rodzina nie bez aspiracji, w PRL-u starająca się utrzymać dawne wielkopolskie tradycje ziemiańskie. Czasy przedwojenne są jak podzwonne. Skutki bywały czasem opłakane, ale pozory zachowywano. Wiele można snuć analogii literackich, ale najwięcej w tych opowiadaniach jest chyba samego autora, który ten świat pełen absurdów puentuje z ogromną dozą liryki, ale przekornie, z oczkiem puszczonym do czytelnika.

Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2018-10-15, godz. 18:37, Patronaty - polecamy Zmieniać świat? Żaden problem. Przekonaj się, biorąc udział w Akademii Obywatelskiej! Głowa pełna twórczych pomysłów i chęć współpracy z innymi to jedyny warunek wstępu na to spotkanie. Mowa o Akademii Obywatelskiej, która w najbliższą środę (17.10) odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Początek o godz. 1 ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:18, Patronaty - polecamy „Breaking the walls – strength of the dialog” Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych wśród młodych ludzi poprzez wykorzystanie zalet mediacji - to główny cel tygodniowego spotkania pod nazwą „Breaking the walls - strength of the dialog”. Warsztaty rozpoczęły się dziś (15.10) i pot ... » więcej 2018-10-15, godz. 16:09, Patronaty - polecamy „Energetyka w przedsiębiorstwie i nowoczesnym budownictwie” – weź udział w bezpłatnym szkoleniu! Fundacja Oświecony zaprasza do udziału w dwóch bezpłatnych szkoleniach skierowanych do opolskich przedsiębiorców i mieszkańców Opola, poświęconych zrównoważonemu zarządzaniu energią. » więcej 2018-10-15, godz. 15:46, Patronaty - polecamy Seniorze, przyjdź w środę do teatru! Będzie można skorzystać z darmowych konsultacji medycznych, badań diagnostycznych, porad prawnych; przewidziano stoiska ze sprzętem rehabilitacyjnym i zdrową żywnością oraz warsztaty. Nie zabraknie też koncertów. To wszystko szykuje się w ... » więcej 2018-10-15, godz. 15:30, Patronaty - polecamy Literaci znad Wilii, Niemna, Prutu, Olzy, Odry i Wisły przyjadą na Opolszczyznę – znamy program XXIX Najazdu Poetów! Zbliża się Międzynarodowe Forum Literackie - XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. W kręgu kultury - znad Wilii, Niemna, Prutu, Olzy, Odry i Wisły. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »