Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-04-18, 12:00 Autor: Barbara Więcek

Spotkanie autorskie z Marcinem Bradke już w sobotę!

Marcin Bradke z psem [fot. archiwum prywatne]
Marcin Bradke z psem [fot. archiwum prywatne]
Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu zaprasza w sobotę (21.04) na spotkanie z Marcinem Bradke, dziennikarzem, filmowcem i dokumentalistą z Wrocławia. Autor będzie promował swoją książkę "Pies o żółtych oczach". Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Wstęp wolny.
Ilustracja książkiMarcin Bradke to absolwent polonistyki, dziennikarz, wieloletni pracownik TVP Wrocław. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych. W 2011 roku został uhonorowany przez Kapitułę im. Tadeusza Szweda tytułem Dziennikarza Roku. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka wydanych przez „Ossolineum”. Obecnie – dokumentalista w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

Autor będzie promować w Opolu książkę zatytułowaną „Pies o żółtych oczach”, który jest zbiorem 44 opowiadań rozsypanych w czasie, od lat sześćdziesiątych po koniec wieku, których scenerią są podwórka, place i ulice, wytworne restauracje, ludne puby Wrocławia, postacie i zdarzenia spisane z pamięci, z centrum „rodzinnej” dzielnicy Krzyki, gdy wokół nie brakowało ruin, kwitły jaskrawo krzewy i inne chwasty realnego PRL-u. Postacie jak z opowiadań zmarłego niedawno Marka Nowakowskiego, szkicowane krótko, finezyjnie, choć rzecz nie o postaciach z marginesu i zaprzaństwa, o jaki troszczył się Nowakowski. Rodzinne tradycje zobowiązują. Bradke to rodzina nie bez aspiracji, w PRL-u starająca się utrzymać dawne wielkopolskie tradycje ziemiańskie. Czasy przedwojenne są jak podzwonne. Skutki bywały czasem opłakane, ale pozory zachowywano. Wiele można snuć analogii literackich, ale najwięcej w tych opowiadaniach jest chyba samego autora, który ten świat pełen absurdów puentuje z ogromną dozą liryki, ale przekornie, z oczkiem puszczonym do czytelnika.

Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2018-05-25, godz. 21:07, Patronaty - polecamy W sobotę w Tułowicach odbędzie się konkurs sygnalistów myśliwskich Prezentacja, przypomnienie i promowanie muzycznej twórczości związanej z tradycjami myśliwskimi to cel Opolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, który w najbliższą sobotę (26.05) odbędzie się w parku Zespołu Szkół w Tułowicach. » więcej 2018-05-24, godz. 21:36, Patronaty - polecamy Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Opolu W piątek (25.05) II Rajd Rowerowy, w sobotę (26.05) Piknik Integracyjny, a 30 maja - Dzień Informacyjny. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Razem-a-Nie Osobno 'RaNO' zaprasza na Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Opolu. » więcej 2018-05-23, godz. 20:01, Patronaty - polecamy Walka dobra ze złem w spektaklu "Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca" 'Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca' - tak brzmi tytuł przedstawienia, które będzie można zobaczyć w niedzielę (27.05) o godz. 19:00 w auli seminarium duchownego przy ul. Drzymały 1c w Opolu. Reżyserem spektaklu i liderem Teatru Ni ... » więcej 2018-05-23, godz. 19:19, Patronaty - polecamy Bieg Koziołków już po raz ósmy w Kędzierzynie-Koźlu W niedzielę (27.05) odbędzie się 'VIII Bieg Koziołków pod patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle'. Tegoroczna edycja odbędzie się w Koźlu, a trasa będzie obejmować główne jego ulice. Zawodnicy zmierzą się na dystansie 5 km i 10 km ... » więcej 2018-05-23, godz. 15:21, Patronaty - polecamy Piknik rodzinny "Miliard z programu 500+" już w sobotę w Opolu! Wojewoda opolski Adrian Czubak i wicewojewoda opolska Violetta Porowska zapraszają na piknik rodzinny w związku z przekroczeniem kwoty 1 miliarda zł, który w ramach programu „Rodzina 500 plus” trafił do opolskich rodzin. Impreza rozpoczni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »