Radio Opole » Reklama » Studio M im. SBB
2016-11-26, 13:07 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zaginione Archiwum odkrywane w legendarnym Studiu M [FILM]

Koncert "Zaginione Archiwum"
Niecodzienną odsłonę muzyki folkowej Śląska Opolskiego zaprezentowali muzycy w Studiu M. Uczestnicy koncertu transmitowanego na antenie Radia Opole mogli usłyszeć i zobaczyć ciekawe instrumenty. Fragmenty oryginalnych nagrań z 1913 roku, unikatowe brzmienie, nowoczesne techniki elektronicznego przetwarzania dźwięku i prezentacja multimedialna dopełniająca całość - na takie atrakcje mogli liczyć goście zgromadzeni na koncercie.
Zaginione Archiwum to nie tylko tytuł piątkowego (25.11) koncertu. Przede wszystkim to nazwa zespołu, w skład którego wchodzą: Anna Dzwonkowska-Pucia (sopran), Mariusz Pucia (klarnet) i Dariusz Kownacki (akordeon).

- Jako zespół Zaginione Archiwum istniejemy ponad miesiąc - mówi Anna Dzwonkowska-pucia, sopranistka. - Zaczęło się niepozornie od koncertu w Rozwadzy, niedaleko Zdzieszowic, w byłym kościółku poprotestanckim. Z racji tego, że Darek (akordeonista) i Mariusz (klarnecista) wcześniej już współpracowali nad innym projektem "Folk jest cool" i dawali szereg koncertów dla szkół, postanowili ten projekt poszerzyć o wokal. W ten sposób mogliśmy koncertować w Rozwadzy i następnie zaproszono nas to radia, do Studia M, żebyśmy mogli się z takim projektem zaprezentować.

Źródłem muzycznej inspiracji dla koncertu były nagrania odnalezione niedawno w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv. Materiał, zawierający nagrania folkloru opolskiego, został zarejestrowany w 1913 roku przez niemieckiego badacza Paula Schmidta. Nie został też do tej pory wydany. Zainteresował się nim dr Mariusz Pucia - entomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wykładowca na kierunku muzykologia. Nagrania stały się podstawą do poszukiwań nowej jakości brzmienia i impulsem to realizacji szerszego projektu.

- Sekrety muzyczne Zaginionego Archiwum to przede wszystkim oryginalne nagrania, które częściowo są słyszalne w czasie koncertu - opowiada Anna Dzwonkowska-Pucia. - Jest akordeon hybrydowy czyli coś zupełnie niespotykanego na normalnej scenie muzycznej. Jest to akordeon, który oprócz tego, że pięknie gra jak każdy tego typu instrument, to ma możliwości generowania różnego rodzaju dźwięków: organów, gitar i tak dalej. Jak syntezator. Tak naprawdę odtwarza takie sample, jakie się tam wgra. Mariusz natomiast gra na klarnecie tradycyjnym i klarnecie mini przypominającym fujarkę. Została wyprodukowana seria próbna tego instrumentu. Wkłada się do tego ustnik z klarnetu i daje bardzo ciekawe brzmienie. Do tego wszystkiego dochodzi mój wokal.

Jak przyznaje wokalistka muzyka to połączenie różnych brzmień. Kryje w sobie zarówno folk, jak i jazz, a wszystko przy usystematyzowanej rytmice.
Uczestnicy koncertu

Zobacz także

2016-10-17, godz. 11:23, Patronaty - polecamy Wyjątkowy koncert w Studiu M Radia Opole Folkowe rytmy zabrzmią w najbliższy czwartek (20.10) w Studiu M Radia Opole. Wystąpią zespoły Silesia i Niezłe Ziółka. Koncert promuje płytę „Folkowe planety” nagraną w legendarnym studiu muzycznym naszej rozgłośni. Wydarzenie… » więcej 2016-09-20, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Andrzej Ostrowski opowiadał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w Studiu M Radia Opole - U niego zawsze człowiek był na pierwszym miejscu - powiedział o rotmistrzu Witoldzie Pileckim Andrzej Ostrowski na spotkaniu z młodzieżą w Studiu M Radia Opole. Ostrowski podkreślił, że od Pileckiego młodzież powinna uczyć się… » więcej 2016-09-19, godz. 18:30, Kultura i rozrywka Jako dziecko poznał rotmistrza Pileckiego. Andrzej Marek Ostrowski odwiedzi Opole W jego rodzinnym domu w czasie okupacji niemieckiej ukrywał się rotmistrz Witold Pilecki. Andrzej Marek Ostrowski odwiedzi jutro (20.09) Studio M Radia Opole. Rozmowę z gościem poprowadzą historycy i autorzy audycji 'Tak było naprawdę'… » więcej 2016-08-27, godz. 13:10, Kultura i rozrywka Chór "Sursum Corda" nagrał utwory w legendarnym studium M naszej rozgłośni [FILM, ZDJĘCIA] Polski Chór z Kamieńca Podolskiego (Ukraina) gościł w Opolu. Działają od 37 lat, większość z nich należy do Towarzystwa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego. Dbają o zachowanie kultury polskiej na Ukrainie i duchowy… » więcej 2016-08-03, godz. 10:02, Patronaty - polecamy Warszawski sznyt, czyli piosenki dawnej Warszawy – koncert w Studiu M Radia Opole Już w piątek 5 sierpnia w Studiu M Radia Opole wystąpi zespół Heńka Małolepszego. W programie m.in. niedawne przeboje miejskiego folkloru, piosenki ulicznego krawężnika, a także wersje rewiowych szlagierów dwudziestolecia. Przewidziano… » więcej
64656667686970
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »