Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Op…
2020-05-14, 16:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole

Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole ["Nie zastąpi Ciebie nikt" hymn z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły]
18 maja mija setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji już od niedzieli Radio Opole zaprasza na specjalne audycje poświęcone tej wyjątkowej postaci, której życie i nauczanie stało się ważnym punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie.
Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole
Śladami Jana Pawła II na Kresy, specjalne wydanie „Forum wiary” i transmisja z Wadowic już w niedzielę

Już w niedzielę po 17:00 w audycji Śladami Kresowej Atlantydy wyruszymy śladami Jana Pawła II po Ukrainie. Jak wspominany jest tam Święty? Pielgrzymkę w 2001 r. w Kijowie i Lwowie obsługiwał Konstanty Czawaga, dziennikarz Radia Watykańskiego. Naszego gościa zapytamy o lokalne obchody okrągłej rocznicy urodzin późniejszego papieża, jego pielgrzymkę do kraju nad Dniestrem oraz aktualności przesłania tej pasterskiej wizyty. Warto nadmienić, że Konstanty Czawaga jest jedynym na Ukrainie dziennikarzem-kawalerem papieskiego Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego.

O 18:00 zapraszamy na specjalną audycję prosto z Wadowic, skąd o 19:00 rozpoczniemy transmisję mszy świętej z Papieskiej Parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Z kolei w audycji Forum wiary ks. prof. Erwin Mateja opowie o wpływie Jana Pawła II na liturgię, ks. prof. Marek Lis o tym, jak papież Polak odmienił medialne postrzeganie papiestwa, a ks. Wojciech Pracki o tym, jak ocenia się ekumeniczną działalność Karola Wojtyły.

W poniedziałek już od rana będziemy wspominać Jana Pawła II

Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]Czy w Wadowicach nadal można skosztować papieskich kremówek? O to zapytamy naszego wysłannika do rodzinnego miasta papieża w porannej audycji Kto rano wstaje.... Będzie też o zabawnych sytuacjach, w jakich znalazł się Jan Paweł II. Archiwalne audycje naszych dziennikarzy, związane z osobą papieża, przypomnimy w przedpołudniowym programie Dobry moment, a że 18 maja to także Międzynarodowy Dzień Muzeów, więc przy okazji opowiemy o muzeum w domu rodzinnym Wojtyły

Co pozostało z fenomenu pokolenia JP2? Jak powstało to społeczne zjawisko i na ile jest aktualne? Czy to faktycznie "pokolenie" czy jedynie byt wirtualny, wykreowany przez media? To będziemy sprawdzać w audycji Trendy i owędy - naszym gościem będzie prowadzący programy religijne, dziennikarz Tomasz Ciecierski.

W Dobrym Graniu Ekstra Żaneta Plotnik porozmawia o niezwykłych osobistych wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II z wokalistką jazzową i gospelową Ewą Urygą, która dwukrotnie śpiewała dla Papieża. Po raz pierwszy w 1991 r. w Częstochowie (wykonała pierwotną wersję „Abba Ojcze” w angielskiej wersji językowej), a potem w 2000 roku na Pl. Św. Piotra w Rzymie. Wtedy oprócz występu, miała okazję porozmawiać z Papieżem. W audycji przypomnimy też utwory innych artystów, którzy zaśpiewali kiedyś dla Jana Pawła II, a także tegoroczny hymn obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II, czyli „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Z kolei w Rewirach kultury przyjrzymy się twórczości artystycznej Karola Wojtyły i jej recepcji w popkulturze.

Zdjęcie z okładki książki Jako uczeń, Karol Wojtyła nie dawał ściągać, jako wykładowca pożyczał studentom notatki, ale na zajęciach był niezwykle wymagający – wspomina postać papieża ks. arcybiskup Alfons Nossol w reportażu Mariana Staszyńskiego z 1999 roku pt. „Pielgrzym pielgrzymów”. Ówczesny biskup, ordynariusz diecezji opolskiej, opowiedział o swoich wielu, zazwyczaj niezwykłych spotkaniach z Janem Pawłem II. Usłyszymy też o wykładach, naukowych poszukiwaniach Karola Wojtyły i o tym, jak to się stało, że w 1983 r. papież "nie przeleciał nad Górą Św. Anny", ale włączył Śląsk Opolski do programu pielgrzymki.

Kolejny dokument, który tego dnia przypomnimy w Studiu Reportażu, miał swoją premierę na antenie Radia Kraków w kwietniu 2005 roku. W reportażu Ewy Szkurłat pt. „Odszedł Ojciec” będzie można posłuchać, co działo się po śmierci Jana Pawła II. Szczerze, głęboko i bardzo osobiście ludzie podzielili się tu swoimi emocjami, kim był dla nich papież i czym jest dla nich jego pontyfikat i odejście.

Temat terapii poprzez modlitwę i cudów Jana Pawła II podejmie z kolei w swojej audycji Terapeuci Krzysztof Dobrowolski. Gościem audycji będzie ksiądz profesor Uniwersytetu Opolskiego Paweł Landwójtowicz.

Z radiowego archiwum o Janie Pawle II

Dodajmy, że na stronie Radia Opole cały czas można znaleźć materiały archiwalne przypominające spotkania Jana Pawła II z Opolanami, relacje z wizyty papieża na Górze Św. Anny, relacje z nadania papieżowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, reportaże poświęcone postaci, a także nagranie mszy kanonizacyjnej z Rzymu. Zobacz podstronę Kanonizacja Jana Pawła II
Specjalny program Radia Opole z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Zobacz także

2020-07-03, godz. 21:03 Grupa Bohema raz jeszcze! W sobotę (04.07) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert Grupy Bohema… » więcej 2020-07-02, godz. 14:00 Nowa powieść Jakuba Ćwieka do posłuchania w lipcu na naszej antenie! Premiera już w poniedziałek o 15:40! [FILM] Najnowszej powieści Jakuba Ćwieka będzie można słuchać na antenie Radia Opole do końca lipca o 15:40 w audycji Trendy i Owędy. Premiera już w najbliższy poniedziałek!… » więcej 2020-07-02, godz. 08:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole - zobacz, co szykujemy! Chcę wyjechać na wieś, to motyw przewodni naszych radiowych, letnich wędrówek. Nie zabraknie dobrej literatury, wakacyjnych przebojów i rozmów z gośćmi w plenerowym… » więcej 2020-06-26, godz. 12:05 Cukier raz jeszcze! W sobotę (27.06) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy fenomenalny koncert… » więcej 2020-06-22, godz. 10:04 "To był twardy Polak. Świadek terroru" - poznaj pierwszych więźniów obozu w Auschwitz 14 czerwca minęło 80 lat od pierwszego masowego transportu więźniów do Auschwitz. Z tej okazji Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała kampanię… » więcej 2020-06-19, godz. 21:50 Czarny Nosal i Złe Psy - te koncerty przypomnimy w sobotę po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" Rafał Nosal z Grupą Bohema wystąpi już w najbliższy czwartek (25.06) w Studiu M im. SBB, a my w oczekiwaniu na to wydarzenie już w najbliższą sobotę (20.06) w… » więcej 2020-06-16, godz. 16:43 Wszystko w Twoich rękach – pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe Aplikacja ProteGO Safe powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się… » więcej 2020-06-12, godz. 15:33 Wyjątkowy koncert Radia Opole przypomnimy w najbliższą sobotę (13.06) po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" Pięć zjawiskowych artystek na jednej scenie podczas niepowtarzalnego wieczoru w Filharmonii Opolskiej. 31 sierpnia minie 2 lata od koncertu „Dobre Granie Ekstra"… » więcej 2020-06-10, godz. 14:44 Spędź Boże Ciało z Radiem Opole - transmisja mszy, słuchowisko, specjalne audycje W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwanego świętem Bożego Ciała, Radio Opole zmienia swoją ramówkę, zapraszając na specjalne audycje… » więcej 2020-06-04, godz. 15:22 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Patrycja Zarychta i Apostolis Anthimos Quartet – na spotkania z tymi artystami zapraszamy w sobotę (06.06) po godz. 20:00 w programie Twoja Muzyka, w którym w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »