Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem…
2020-05-14, 16:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole

Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole ["Nie zastąpi Ciebie nikt" hymn z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły]
18 maja mija setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji już od niedzieli Radio Opole zaprasza na specjalne audycje poświęcone tej wyjątkowej postaci, której życie i nauczanie stało się ważnym punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie.
Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole
Śladami Jana Pawła II na Kresy, specjalne wydanie „Forum wiary” i transmisja z Wadowic już w niedzielę

Już w niedzielę po 17:00 w audycji Śladami Kresowej Atlantydy wyruszymy śladami Jana Pawła II po Ukrainie. Jak wspominany jest tam Święty? Pielgrzymkę w 2001 r. w Kijowie i Lwowie obsługiwał Konstanty Czawaga, dziennikarz Radia Watykańskiego. Naszego gościa zapytamy o lokalne obchody okrągłej rocznicy urodzin późniejszego papieża, jego pielgrzymkę do kraju nad Dniestrem oraz aktualności przesłania tej pasterskiej wizyty. Warto nadmienić, że Konstanty Czawaga jest jedynym na Ukrainie dziennikarzem-kawalerem papieskiego Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego.

O 18:00 zapraszamy na specjalną audycję prosto z Wadowic, skąd o 19:00 rozpoczniemy transmisję mszy świętej z Papieskiej Parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Z kolei w audycji Forum wiary ks. prof. Erwin Mateja opowie o wpływie Jana Pawła II na liturgię, ks. prof. Marek Lis o tym, jak papież Polak odmienił medialne postrzeganie papiestwa, a ks. Wojciech Pracki o tym, jak ocenia się ekumeniczną działalność Karola Wojtyły.

W poniedziałek już od rana będziemy wspominać Jana Pawła II

Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]Czy w Wadowicach nadal można skosztować papieskich kremówek? O to zapytamy naszego wysłannika do rodzinnego miasta papieża w porannej audycji Kto rano wstaje.... Będzie też o zabawnych sytuacjach, w jakich znalazł się Jan Paweł II. Archiwalne audycje naszych dziennikarzy, związane z osobą papieża, przypomnimy w przedpołudniowym programie Dobry moment, a że 18 maja to także Międzynarodowy Dzień Muzeów, więc przy okazji opowiemy o muzeum w domu rodzinnym Wojtyły

Co pozostało z fenomenu pokolenia JP2? Jak powstało to społeczne zjawisko i na ile jest aktualne? Czy to faktycznie "pokolenie" czy jedynie byt wirtualny, wykreowany przez media? To będziemy sprawdzać w audycji Trendy i owędy - naszym gościem będzie prowadzący programy religijne, dziennikarz Tomasz Ciecierski.

W Dobrym Graniu Ekstra Żaneta Plotnik porozmawia o niezwykłych osobistych wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II z wokalistką jazzową i gospelową Ewą Urygą, która dwukrotnie śpiewała dla Papieża. Po raz pierwszy w 1991 r. w Częstochowie (wykonała pierwotną wersję „Abba Ojcze” w angielskiej wersji językowej), a potem w 2000 roku na Pl. Św. Piotra w Rzymie. Wtedy oprócz występu, miała okazję porozmawiać z Papieżem. W audycji przypomnimy też utwory innych artystów, którzy zaśpiewali kiedyś dla Jana Pawła II, a także tegoroczny hymn obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II, czyli „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Z kolei w Rewirach kultury przyjrzymy się twórczości artystycznej Karola Wojtyły i jej recepcji w popkulturze.

Zdjęcie z okładki książki Jako uczeń, Karol Wojtyła nie dawał ściągać, jako wykładowca pożyczał studentom notatki, ale na zajęciach był niezwykle wymagający – wspomina postać papieża ks. arcybiskup Alfons Nossol w reportażu Mariana Staszyńskiego z 1999 roku pt. „Pielgrzym pielgrzymów”. Ówczesny biskup, ordynariusz diecezji opolskiej, opowiedział o swoich wielu, zazwyczaj niezwykłych spotkaniach z Janem Pawłem II. Usłyszymy też o wykładach, naukowych poszukiwaniach Karola Wojtyły i o tym, jak to się stało, że w 1983 r. papież "nie przeleciał nad Górą Św. Anny", ale włączył Śląsk Opolski do programu pielgrzymki.

Kolejny dokument, który tego dnia przypomnimy w Studiu Reportażu, miał swoją premierę na antenie Radia Kraków w kwietniu 2005 roku. W reportażu Ewy Szkurłat pt. „Odszedł Ojciec” będzie można posłuchać, co działo się po śmierci Jana Pawła II. Szczerze, głęboko i bardzo osobiście ludzie podzielili się tu swoimi emocjami, kim był dla nich papież i czym jest dla nich jego pontyfikat i odejście.

Temat terapii poprzez modlitwę i cudów Jana Pawła II podejmie z kolei w swojej audycji Terapeuci Krzysztof Dobrowolski. Gościem audycji będzie ksiądz profesor Uniwersytetu Opolskiego Paweł Landwójtowicz.

Z radiowego archiwum o Janie Pawle II

Dodajmy, że na stronie Radia Opole cały czas można znaleźć materiały archiwalne przypominające spotkania Jana Pawła II z Opolanami, relacje z wizyty papieża na Górze Św. Anny, relacje z nadania papieżowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, reportaże poświęcone postaci, a także nagranie mszy kanonizacyjnej z Rzymu. Zobacz podstronę Kanonizacja Jana Pawła II
Specjalny program Radia Opole z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Zobacz także

2021-01-21, godz. 15:28 „Pamiętajmy 22 stycznia” 158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło Powstanie Styczniowe. To największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków. Pomimo stłumienia, umocniło ono świadomość… » więcej 2021-01-11, godz. 07:00 Komunikat Rady Mediów Narodowych w sprawie naboru kandydatur na członków rad programowych UWAGA! Przedłuża się termin naboru kandydatur do 15 lutego 2021 r. » więcej 2021-01-05, godz. 20:51 Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program Radia Opole! Według tradycji znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema… » więcej 2021-01-04, godz. 14:57 Szczepienia przeciwko COVID'19 - ważne informacje Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli… » więcej 2020-12-30, godz. 17:31 Zobacz, co nowego szykujemy w 2021 roku w programie i na stronie internetowej Radia Opole! Czy wyobrażali sobie kiedyś Państwo, że Loża Radiowa będzie nie jedna, a trzy? Albo że usłyszą Państwo dwie nowe audycje dziennikarza, który rozmawiał… » więcej 2020-12-23, godz. 12:45 Drodzy Słuchacze, pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia! Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia. Niech dodadzą nam otuchy i rodzinnego ciepła. Życzymy Wam, Drodzy Słuchacze, byście mogli… » więcej 2020-12-22, godz. 12:13 Spędź świąteczny czas z Radiem Opole – zobacz, co przygotowaliśmy Wigilia i Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku wyjątkowe. Nie będzie okazji do tłumnych spotkań. Być może sporo osób spędzi świąteczny czas… » więcej 2020-12-22, godz. 09:38 Życzenia od Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Pismo Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego do Zarządów, Rad Nadzorczych, Rad Programowych i Pracowników Spółek Publicznej Radiofonii… » więcej 2020-12-12, godz. 11:57 13 grudnia – pamiętamy w Radiu Opole! 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Wieniawa i Woronowicz jako Łęcka i Wokulski. Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa już od poniedziałku… Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »