Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Prezesi Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia apelują…
2020-03-04, 15:02 Autor: Radio Opole

Prezesi Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia apelują do Prezydenta RP ws. rekompensaty

STANOWISKO REGIONALNYCH ROZGŁOŚNI POLSKIEGO RADIA

Warszawa, 4 marca 2020 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

Jako osoby odpowiedzialne za sytuację finansową oraz realizację misji publicznej Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie przyjętej przez Sejm ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. Pańska decyzja w tej sprawie będzie miała kluczowe znaczenie dla umożliwienia dalszego pomyślnego funkcjonowania i rozwoju wszystkich mediów publicznych w Polsce.

Pragniemy jednak zwrócić Pańską uwagę na fakt, że w debacie publicznej, jaka toczy się wokół systemu finansowania i funkcjonowania mediów publicznych, tylko w niewielkim stopniu zwraca się uwagę na specyficzną sytuację, w jakiej znajdują się nadawcy regionalnej radiofonii publicznej.

Siedziby Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia stały się na przestrzeni ostatnich lat nie tylko miejscami produkcji programu ale także swoistymi instytucjami kultury, gdzie organizowane są koncerty promujące twórczość rodzimych artystów, debaty poruszające istotne dla lokalnych społeczności tematy, a nawet wydawane są płyty i książki. Dzięki zasięgowi docierającemu do praktycznie każdego z zakątków naszych regionów, jesteśmy słyszani często jako jedyny nadawca w tych miejscach, w których z uwagi na brak biznesowej opłacalności nieobecny jest nadawca komercyjny.

Realizacja tak pojętej misji publicznej jest kosztowna. Żadnej z Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia nie byłoby stać na produkcję dotychczasowego programu, gdyby nie środki publiczne – z abonamentu RTV oraz właśnie z rekompensaty dla mediów publicznych. Można więc stwierdzić – i nie będzie w tym żadnej przesady - że właściwy poziom finansowania naszych rozgłośni ze środków publicznych stanowi o naszym być albo nie być.

Rozgłośnie Regionalne, w obliczu pozbawienia ich w 2020 r. przychodów z tytułu rekompensaty abonamentowej, mogą zostać postawione przed koniecznością zamrożenia niezbędnych inwestycji i modernizacji, a także rozważenia zmniejszenia poziomu zatrudnienia zespołu, który w znakomitej większości stanowią zmotywowani, zaangażowani i doświadczeni dziennikarze. Takie działania mogą doprowadzić do powstania, w przypadku każdego z nadawców, niepowetowanych strat, które znacząco wpłyną na jakość i atrakcyjność produkowanego programu.

Szanowny Panie Prezydencie,
Mamy świadomość, jak trudną decyzję przychodzi Panu podjąć. Prosimy jednak, aby przed jej ogłoszeniem wziął Pan pod uwagę także nasz apel i zawarte w nim argumenty.

Wojciech Straszyński, Prezes Zarządu Polskiego Radia Białystok SA
Jolanta Kuligowska-Roszak, Prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw SA w Bydgoszczy
Adam Chmielecki, Prezes Zarządu Polskiego Radia Gdańsk SA
Piotr Ornowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Katowice SA
Janusz Knap, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce SA
Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin SA
Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kraków SA
Mariusz Deckert, Prezes Zarządu Polskiego Radia Lublin SA
Dariusz Szewczyk, Prezes Zarządu Polskiego Radia Łódź SA
Leszek Sobański, Prezes Zarządu Polskiego Radia Olsztyn SA
Piotr Moc, Prezes Zarządu Polskiego Radia Opole SA
Maciej Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań SA
Przemysław Tejkowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów SA
Artuj Kubaj, Prezes Zarządu Polskiego Radia Szczecin SA
Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia dla Ciebie SA w Warszawie
Marcin Rosiński, Prezes Zarządu Polskiego Radia Wrocław SA
Piotr Bednarek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Zachód SA w Zielonej Górze

Zobacz także

2020-04-08, godz. 16:08 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza w piątek na specjalny program W piątek (10.04) mija 10 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób. W związku z rocznicą sporo miejsca na antenie poświęcimy temu… » więcej 2020-04-08, godz. 14:39 Całodobowe bezpłatne wsparcie tłumaczy języka migowego - dowiedz się więcej! Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych (PZG), przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchomiły wideoinfolinię… » więcej 2020-04-07, godz. 15:28 Autorka książki "Jak uspokoić swoje myśli" gościem audycji "Trendy i owędy" - posłuchaj rozmowy! "Jak uspokoić swoje myśli" to najnowsza książka Sarah Knight, zawierająca szereg praktycznych porad i wskazówek na temat tego, jak nie martwić się na zapas oraz… » więcej 2020-04-03, godz. 18:04 Transmisje mszy i rozmowy z duchownymi - uczestnicz w życiu religijnym, słuchając Radia Opole W związku z epidemią koronawirusa władze państwa zdecydowały, że w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób… » więcej 2020-04-03, godz. 14:58 Najlepsze występy w Studiu M im. SBB w audycji "Twoja Muzyka"! Wszyscy tęsknimy za koncertami i muzyką na żywo. Nie warto jednak rozpaczać! Od najbliższej soboty (04.04) w audycji Twoja Muzyka po 20:00 Radio Opole będzie przypominać… » więcej 2020-04-03, godz. 13:47 Autorka książek "Magia olewania" i "Jak uspokoić swoje myśli" gościem poniedziałkowej audycji "Trendy i owędy"! "Jak uspokoić swoje myśli" to najnowsza książka Sarah Knight, zawierająca szereg praktycznych porad i wskazówek na temat tego, jak nie martwić się na zapas oraz… » więcej 2020-03-25, godz. 15:23 Chcesz zamówić bliskiej osobie życzenia w Opolskim Koncercie Życzeń? Wejdź do sklepu internetowego Radia Opole! W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, zmienione zostały dziś (25.03) zasady zamawiania życzeń, które emitowane są w każdą niedzielę po 12:00 na antenie Radia… » więcej 2020-03-25, godz. 08:35 Pilny komunikat Wojewody Opolskiego dotyczący dalszego ograniczenia w przekraczaniu granicy RP W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć… » więcej 2020-03-24, godz. 12:14 Dawno żadna seria kryminalna nie zyskała tylu fanów – posłuchaj audiobooka na antenie Radia Opole! Jeśli mielibyście, drodzy słuchacze, ochotę oderwać się na chwilę od tematów związanych z koronawirusem, mamy propozycję! Od poniedziałku do piątku w audycji „Trendy… » więcej 2020-03-20, godz. 17:35 Projekt #FakeHunter: wezwanie do walki z dezinformacją o SARS-CoV-2 Polska Agencja Prasowa (PAP) wspólnie z GovTech Polska uruchamia społeczny projekt weryfikacji treści, dotyczących wirusa SARS-CoV-2, publikowanych w Internecie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »