2024-06-21, 23:30 Autor: PAP

ME 2024 - Polska już za burtą mimo powrotu Lewandowskiego, przebudzenie Ukrainy

Polska - mimo powrotu po kontuzji Roberta Lewandowsiego - przegrała z Austrią 1:3 i w piątek jako pierwsza drużyna straciła szanse na awans do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy. Francja, bez Kyliana Mbappe, zremisowała z Holandią 0:0. Cenne zwycięstwo odniosła Ukraina.

Austria zdominowała biało-czerwonych w pierwszych fragmentach meczu w Berlinie, co udokumentowała golem Gernota Traunera w dziewiątej minucie. Była to najszybciej strzelona bramka przez tę reprezentację w historii występów w mistrzostwach Europy.

W 30. minucie do wyrównania doprowadził Krzysztof Piątek, ale w drugiej połowie do bramki strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego trafili Christoph Baumgartner (66.) i z rzutu karnego Marko Arnautovic (78.).

Lewandowski, który z powodu urazu mięśniowego nie zagrał w niedzielę z Holandią (1:2), pojawił się na boisku w 60. minucie, ale jak napisano w internetowym serwisie austriackiej gazety "Die Presse": "pomijając żółtą kartkę nie wyróżnił się".

"Wiedzieliśmy, że będzie bardzo duża intensywność w tym meczu, dlatego postanowiliśmy z lekarzem i z samym Robertem, że wejdzie w trakcie meczu. I chcieliśmy też, żeby był dostępny w następnym spotkaniu" - tłumaczył selekcjoner Michał Probierz.

Po tym meczu Polska jeszcze "na włosku" utrzymywała się w turnieju, bo teoretycznie miała szansę zająć trzecie, a przy wyjątkowo korzystnym splocie wydarzeń - nawet drugie miejsce w grupie D. Wszystkie wątpliwości rozwiało jednak późniejsze spotkanie w Lipsku pomiędzy Francją a Holandią, w którym padł pierwszy w tym turnieju bezbramkowy remis.

W składzie "Trójkolorowych" zabrakło Mbappe, który doznał złamania nosa w poniedziałkowym meczu z Austrią (1:0). W ostatnich dniach trenował w masce i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy pojawi się w piątek na boisku. Nie jest też pewne, czy zagra w ostatniej kolejce z Polską we wtorek.

Biało-czerwoni po raz piąty zakwalifikowali się do turnieju finałowego mistrzostw Europy i po raz czwarty pożegnają się z nim po fazie grupowej. W trwającej edycji w Niemczech szansę na awans do 1/8 finału stracili jako pierwsi z 24 uczestników.

W piątek rozegrano także jedno spotkanie grupy E. Słowacja, która w poniedziałek sensacyjnie pokonała Belgię 1:0, tym razem przegrała z Ukrainą 1:2. Podopieczni selekcjonera Serhija Rebrowa utrzymali się dzięki temu w grze o awans do 1/8 finału, potencjalnie nawet z pierwszego miejsca, i poprawili sobie humory po porażce w swoim pierwszym spotkaniu z Rumunią 0:3.

Ich nastroje były jednak nie najlepsze do końca pierwszej połowy, bo to Słowacy prowadzili do przerwy 1:0 po trafieniu Ivana Schranza, zdobywcy także zwycięskiego gola w starciu z Belgią. Tym razem bramka nie dała jego drużynie ani wygranej, ani choćby punktu, bo do wyrównania doprowadził Mykoła Szaparenko (54.), a wynik ustalił Roman Jaremczuk (80.).

"Nie krzyczałem w przerwie. Zrozumieliśmy, że to nasza ostatnia szansa, i to właśnie powiedziałem. Tłumaczyłem zawodnikom, żeby poszli na całość, a nie martwili się wynikiem. Przeciwko Rumunii drużyna bardzo źle się spisała, ale teraz pokazała innego ducha i zasłużyła na zwycięstwo" - ocenił Rebrow.

W sobotę w drugim meczu tej grupy Belgia zmierzy się z Rumunią w Kolonii, a ponadto w grupie F Gruzja rywalizować będzie z Czechami, a Turcja - z Portugalią.

Mistrzostwa w Niemczech potrwają do 14 lipca.(PAP)

mm/ pp/

2024-06-27, godz. 22:40 LN siatkarzy - Polacy w półfinale po zwycięstwie nad Brazylią 3:1 (opis) Polscy siatkarze, obrońcy tytułu, wygrali z Brazylią 3:1 (18:25, 25:23, 25:22, 25:16) w ćwierćfinale Ligi Narodów w Łodzi i piąty raz z rzędu awansowali… » więcej 2024-06-27, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (27-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-06-27 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-06-27, godz. 22:30 LN siatkarzy - Polacy w półfinale po zwycięstwie nad Brazylią 3:1 (krótka) Polscy siatkarze, obrońcy tytułu, wygrali z Brazylią 3:1 (18:25, 25:23, 25:22, 25:16) w ćwierćfinale Ligi Narodów w Łodzi i piąty raz z rzędu awansowali… » więcej 2024-06-27, godz. 22:30 UE/ Przywódcy porozumieli się m.in. w kwestiach obronności; przeszli do podziału stanowisk Przywódcy 27 krajów członkowskich w czwartek po godz. 22 rozpoczęli dyskusję o podziale najwyższych stanowisk w UE. Wcześniej rozmawiali m.in. o europejskich… » więcej 2024-06-27, godz. 22:20 Lekkoatletyczne MP - Włodarczyk, Andrejczyk i Swoboda ze złotymi medalami Anita Włodarczyk wygrała konkurs rzutu młotem, Maria Andrejczyk była najlepsza w rzucie oszczepem, a Ewa Swoboda zdobyła złoty medal w biegu na 100 m pierwszego… » więcej 2024-06-27, godz. 22:20 Matysiak: możliwe, że odwołam się od decyzji ws. zawieszenia w prawach członka klubu Lewicy Zawieszona w czwartek w prawach członka klubu Lewicy posłanka Paulina Matysiak nie wyklucza odwołania się od tej decyzji. Mam możliwość odwołania się… » więcej 2024-06-27, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 27 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów sezonu 2024/25 zagrają m.in. z Paris… » więcej 2024-06-27, godz. 22:10 Kosiniak-Kamysz o Trzeciej Drodze: w tym parlamencie mamy "złotą akcję" Koalicję Trzeciej Drogi spajają ją 'rozwój i gospodarka'; 64 posłów to jest pakiet kontrolny, to jest 'złota akcja' w polskim parlamencie. My decydujemy… » więcej 2024-06-27, godz. 22:10 IMGW ostrzega przed burzami i upałami - zagrożenie drugiego stopnia (aktl.2) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla ośmiu województw. Dla większego obszaru kraju wydane zostało… » więcej 2024-06-27, godz. 22:10 Lekkoatletyczne MP - wyniki Wyniki czwartkowych finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Bydgoszczy: kobiety:100 m1. Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) 11,112. Pia Skrzyszowska (AZS… » więcej