Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-19, 16:50 Autor: PAP

Teleskop Webba odkrył najdalszą i najstarszą supernową, jaką astronomowie widzieli

Teleskop Jamesa Webba odkrył najstarszą i najdalszą supernową datowaną na zaledwie 1,8 mld lat po Wielkim Wybuchu, a także 80 innych wybuchów gwiazd – poinformował portal Live Science. Fragment nieba, na którym znaleziono obiekty z ziemskiej perspektywy ma szerokość ziarenka ryżu trzymanego na wyciągnięcie ręki.

"Zasadniczo otwieramy nowe okno na poznawanie wszechświata" – stwierdził Matthew Siebert, astronom kierujący analizą spektroskopową supernowych.


Naukowcy odkryli supernowe, korzystając z danych obrazowych uzyskanych z programu JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES). Przeanalizowali oni wiele zdjęć tego samego fragmentu nieba w rocznych odstępach czasu. Patrząc na nowe punkty świetlne, które pojawiały się lub znikały na kolejnych fotografiach, badacze zidentyfikowali supernowe, z których niektóre były wybuchami typu Ia.


Supernowa tego typu występuje najczęściej w układzie podwójnym dwóch gwiazd, gdzie jeden biały karzeł absorbuje energię z drugiej bardziej masywnej gwiazdy. Efektem pochłaniania towarzysza jest przekroczenie tzw. granicy Chandrasekhara (1,44 masy Słońca), co wywołuje eksplozję.


Astronomowie po identyfikacji obiektów zapowiedzieli, że kolejnym krokiem będzie zbadanie zawartości metali oraz określenie dokładnych odległości między nimi. Pomoże to naukowcom poznać lepiej gwiazdy, z których pochodziły wybuchy, a także warunki panujące we wszechświecie przed jego tzw. okresem nastoletnim.


Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to instrument wystrzelony w kosmos 25 grudnia 2021 r., przedstawiany jako następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Ma zwierciadło o średnicy 6,5 metra (Teleskop Hubble’a miał 2,4-metrowe) oraz potrafi rejestrować światło od krańca zakresu optycznego (kolor czerwony) do średniej podczerwieni. Projekt jest prowadzony przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Kanadyjską Agencja Kosmiczną (CSA).(PAP)


mzb/ bar/


arch.


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 07:50 Znów można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Rozgrywki klubowe w Polsce już startują, na silne zagraniczne trzeba poczekać do sierpnia W Polsce pierwsze mecze ekstraklasy i 1. ligi w sezonie 2024/25 odbędą się już w piątek, ale na rozgrywki z udziałem tych najsilniejszych klubów trzeba… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 ZUS: w najbliższych dniach wypłata świadczenia Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci W piątek i w poniedziałek ZUS wypłaci około 60 mln zł z programu Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci - poinformował PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 Izrael/ Jedna osoba zabita i 10 rannych w eksplozji w Tel Awiwie (aktl.) Jedna osoba zginęła, a co najmniej 10 doznało obrażeń na skutek silnej eksplozji, do której doszło w centrum Tel Awiwu w Izraelu w nocy z czwartku na piątek… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 USA/ Trump: kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy (opis) Kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy; czas zasypać nasze wewnętrzne podziały - zadeklarował w czwartek były prezydent USA… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 "Rzeczpospolita": „Wyjście” na szefa Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania Zbigniewa Ziobry… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej (wywiad) To akty przemocy symbolicznej - ocenił pojawiające się w internecie memy z 'Januszem Nosaczem' prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Operacja Immunitet Za listem potwierdzającym, że Marcin Romanowski ma europejski immunitet, stoi związana z PiS wiceszefowa polskiego przedstawicielstwa przy Radzie Europy - pisze… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc Łazik Viper, który miał szukać lodu na biegunie południowym, nie poleci na Księżyc - podała agencja NASA. Zakończenie projektu wiąże się wzrostem kosztów… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Bracia Russo reżyserami piątej i szóstej części „Avengers”? Nakręcone przez braci Anthony’ego i Joe Russo filmy „Avengers: Wojna bez granic” oraz „Avengers: Koniec gry” zarobiły w sumie w kinach na całym świecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »