Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-02, 07:00 Autor: PAP

Powstała najcieńsza jak dotąd soczewka

Holenderscy naukowcy opracowali najcieńszą jak dotąd soczewkę na świecie, która ma grubość zaledwie 0,6 nanometra. Może być przydatna m.in. w rozszerzonej rzeczywistości.

Tradycyjne wypukłe czy wklęsłe soczewki znane są od ponad dwóch tysiącleci – przypominają eksperci z Uniwersytetu w Amsterdamie. Działają one w ten sposób, że światło załamuje się, przechodząc z powietrza do szkła i ze szła do powietrza.


Holenderska grupa, razem z zespołem ze Stanford University, stworzyła najmniejszą na świecie soczewkę - stosując jednak inne podejście.


Z dwusiarczku wolframu naukowcy stworzyli soczewkę o średnicy 0,5 mm i grubości zaledwie 0,6 nm, skupiającą czerwone światło w odległości 1 mm od niej. Soczewka jest płaska i wykorzystuje zjawisko dyfrakcji – załamania światła wokół krawędzi jakiejś przeszkody.


Znane są już soczewki tego typu otrzymywane w makroskopowej skali, zwane soczewkami Fresnela. Pokryte są koncentrycznymi, załamującymi światło pierścieniami.


W nowej soczewce działają dodatkowo efekty kwantowe – wyjaśniają badacze. Wykorzystana substancja najpierw pochłania światło, co prowadzi do przejścia jej elektronów na wyższy poziom energetyczny.


Ujemnie naładowanym elektronom towarzyszą w tym układzie dodatnio naładowane tzw. dziury, między którymi działa siła elektrostatyczna. W ten sposób powstają tzw. ekscytony – pary dziur i elektronów. Szybko znikają, kiedy elektrony łączą się z dziurami, czemu towarzyszy emisja światła.


Taki proces poprawia sprawność soczewki.


Urządzenie jest przy tym półprzezroczyste. To oznacza możliwość wykorzystania go w rożnych, szczególnych zastosowaniach. Jedną z dziedzin jest rozszerzona rzeczywistość.


„Soczewka może być używana w aplikacjach, w których obraz nie powinien być zakłócany przez soczewkę, ale niewielka część światła może być przez nią przechwycona w celu zebrania informacji. Czyni to ją idealną dla okularów do rzeczywistości rozszerzonej” - wyjaśnia Jorik van de Groep, jeden z autorów artykułu opublikowanego w magazynie „Nano Letters” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.nanolett.4c00694).


Naukowcy pracują teraz nad udoskonaleniem wynalazku, aby m.in. można było elektrycznie sterować załamywaniem światła.


„Ekscytony są bardzo wrażliwe na gęstość ładunku, dlatego możemy zmieniać współczynnik załamania światła poprzez przykładanie napięcia elektrycznego” – podkreśla dr Van de Groep. "Przyszłość materiałów opartych na ekscytonach jest świetlana!” – twierdzi.(PAP)


Marek Matacz


mat/ bar/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 02:20 Boliwia/ Aresztowano 17 wojskowych oficerów - uczestników próby zamachu stanu Rząd Boliwii poinformował w czwartek, dzień po próbie wojskowego zamachu stanu w tym kraju, o aresztowaniu 17 wojskowych, których oskarża o udział w próbie… » więcej 2024-06-28, godz. 02:20 Serbia/ Po proteście narodowców MSW zakazało festiwalu kultury Kosowa w Belgradzie Minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Daczić podjął w czwartek decyzję o zakazie otworzenia zaplanowanego na ten dzień festiwalu kultury Kosowa po tym… » więcej 2024-06-28, godz. 01:50 Włochy/ Premier Meloni: porozumienie w sprawie najwyższych stanowisk w UE jest błędne Włoska premier Giorgia Meloni oświadczyła po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, na którym przywódcy zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk… » więcej 2024-06-28, godz. 01:40 "NYT": Irańscy przywódcy otwarcie rozmawiają o możliwości budowy bomby atomowej Niektórzy członkowie irańskiej elity rządzącej odchodzą od utrzymywanego od dekad stanowiska, że Teheran rozwija program nuklearny tylko w celach pokojowych… » więcej 2024-06-28, godz. 01:10 UE/ Przywódcy zdecydowali ws. najwyższych unijnych stanowisk (opis) Przywódcy 27 krajów UE w czwartek przed północą zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodniczącą Komisji Europejskiej pozostanie Ursula… » więcej 2024-06-28, godz. 00:50 UE/ Kaja Kallas, największy międzynarodowy sukces Estonii (sylwetka) Estońska premierka Kaja Kallas, zgodnie z ustaleniami szczytu w Brukseli, zostanie szefową unijnej dyplomacji. Chociaż dzięki bezkompromisowej postawie wobec… » więcej 2024-06-28, godz. 00:40 UE/ Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi na najwyższe stanowiska Premier Donald Tusk po szczycie w Brukseli wyraził satysfakcję, że unijni przywódcy wybrali odpowiednich ludzi na najwyższe stanowiska w UE. Wyraził też… » więcej 2024-06-28, godz. 00:20 Wielkopolskie/ Śmiertelny wypadek na dk 92 Słupca - Konin w Kluczewnicy Dwie osoby zginęły, jedna została ranna w wypadku, do którego doszło w czwartek na drodze krajowej nr 92 Słupca - Konin w Kluczewnicy (Wielkopolskie). Trasa… » więcej 2024-06-28, godz. 00:20 UE/ Antonio Costa – szefem Rady Europejskiej zostanie portugalskie „zwierzę polityczne” (sylwetka) Były premier Portugalii Antonio Costa, który dwa lata temu zdobył historyczną większość w parlamencie, a w listopadzie ub. roku podał się do dymisji z… » więcej 2024-06-28, godz. 00:20 Izrael/ Protesty antyrządowe i przeciwko poborowi ultraortodoksów do wojska Tysiące ludzi wzięły udział w czwartek wieczorem w antyrządowych manifestacjach w izraelskich miastach. Niezależnie od nich ultraortodoksyjni Żydzi (charedim)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »