Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-25, 21:00 Autor: PAP

Ryszard Horowitz: sztuczna inteligencja może zagrażać prawdziwej sztuce

Przerażające i tworzące wielkie zagrożenia – tak wykorzystywanie sztucznej inteligencji (SI) do tworzenia obrazów ocenił fotografik Ryszard Horowitz. Do młodych artystów zaapelował, aby chodzili do muzeów, uczyli się historii sztuki i inspirowali się dziełami wielkich mistrzów.

W sobotę wieczorem w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Horowitza "Fotokompozycje". Na ekspozycji znalazło się 60 prac autora z różnych okresów twórczości. "Cieszę się, że mogę tu gościć i że odbiór wystawy jest tak pozytywny" – powiedział podczas spotkania z publicznością Horowitz.


Wystawa zaprezentowana została w ramach III Festiwalu Fotograficznego Fotoperyferie. Dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska zaznaczyła, że podejście Ryszarda Horowitza do fotografii znakomicie wpisało się w klimat tej imprezy. "Jako jeden z pierwszych zaczął traktować fotografię inaczej, czyli w naszym rozumieniu fotoperyferii, w sposób oryginalny i twórczy, bo zaczął wykonywać kolaże fotograficzne" - powiedziała.


Dodała, że obecność artysty w naszym kraju jest wielkim wydarzeniem.


Fotografik, zapytany o jego opinię na temat rosnącego wykorzystania sztucznej inteligencji w sztuce, nie ukrywał swoich obaw. "Żyjemy w zupełnych początkach tej technologii, ale już na tym etapie jest to przerażające i potencjalnie tworzy wielkie zagrożenie" – powiedział PAP artysta.


Według niego generatory obrazów oparte na algorytmach sztucznej inteligencji mogą sprawić, że trudniej będzie zaistnieć prawdziwym talentom i artystom. Oceniając wytwory sztucznej inteligencji, stwierdził, że "na razie oglądamy banał". Jego zdaniem przewagą prawdziwych artystów nad SI powinno być ich wykształcenie, odpowiednie podejście i wrażliwość przy obcowaniu ze sztuką.


"Chodźcie do muzeów, uczcie się historii sztuki i czerpcie, co można i należy, z pracy wielkich mistrzów" – zaapelował do młodych artystów. To jest podstawa, którą się kieruję i która daje mi szaloną ilość inspiracji. Wszystko, czego poszukuję – kompozycja, kolor, światło – to wszystko tam jest" – zaznaczył.


Jednocześnie nie przekreślił wykorzystywania nowych technologii w sztuce. "Z reguły jestem optymistą, w rękach odpowiedniego talentu ta technologia może zostać właściwie wykorzystana" – ocenił.


Ryszard Horowitz to światowej sławy fotografik, urodzony w 1939 roku w Krakowie, jest jednym z najmłodszych ocalałych z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po wojnie, razem z rodziną, osiedlił się w Krakowie, gdzie rozpoczął swoją edukację artystyczną.


Horowitz ukończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dzięki pomocy amerykańskiego uniwersytetu, wyjechał do Nowego Jorku, gdzie podjął studia na kierunku projektowania w Pratt Institute. Pracował jako dyrektor artystyczny w agencji Grey Advertising, a w 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do dziś.


Ryszard Horowitz jest pionierem w stosowaniu efektów specjalnych w fotografii, jeszcze przed erą cyfrową. Jego prace były wielokrotnie wystawiane na całym świecie i trafiły do licznych kolekcji. Artysta otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Złoty Medal Gloria Artis oraz tytuły doktora honoris causa przyznane przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i we Wrocławiu. W 2014 roku został Honorowym Obywatelem Krakowa.(PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ jann/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 07:30 Rumunia/ Kto wybrał skandalistkę Sosoakę na europosłankę? Politolog: kluczowe było poparcie diaspory Niemal pewne wejście znanej ze skandali prorosyjskiej polityczki Diany Sosoaki do Parlamentu Europejskiego wstrząsnęło sceną polityczną w Rumunii, a o jej… » więcej 2024-06-17, godz. 07:20 Cieszyn/ Jeszcze w 2024 r. finisz budowy komendy straży pożarnej Jeszcze w bieżącym roku ma się zakończyć budowa komendy powiatowej straży pożarnej w Cieszynie - dowiedziała się PAP od rzecznika tamtejszych strażaków… » więcej 2024-06-17, godz. 07:20 Reżyser Krzysztof Zanussi kończy 85 lat (sylwetka) Gdybym miał poczucie, że zrobiłem arcydzieło, to mógłbym przestać pracować. Wierzę, że uda mi się jeszcze lepiej. To nadzieja, która każe się mobilizować… » więcej 2024-06-17, godz. 07:20 Prof. Fałkowski; Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm (wywiad) Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 07:10 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej 2024-06-17, godz. 07:10 GW: zrzutka kandydatów PIS na eurokampanię Politycy PiS zasilili partyjną kasę. 'Przed wyborami do PE prezes PiS Jarosław Kaczyński zażądał, żeby kandydaci wpłacili na kampanię partii i swoją… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 UE/ W Brukseli nieformalny szczyt o podziale najważniejszych unijnych stanowisk Na poniedziałkowym nieformalnym szczycie unijnym w Brukseli rozmowy przywódców 27 państw UE będą dotyczyć podziału najważniejszych unijnych stanowisk… » więcej 2024-06-17, godz. 06:50 Paryż - siostry Kałuckie powalczą w Budapeszcie o kwalifikację olimpijską Natalia Kałucka, która jest trzecia na półmetku zawodów kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas, bądź jej siostra Aleksandra… » więcej 2024-06-17, godz. 06:40 Raport: niskotemperaturowe sieci w ciepłownictwie to oszczędność 45 mld zł do 2050 r. Zastosowanie niskotemperaturowych sieci w ciepłownictwie to oszczędność 45 mld zł do 2050 r. w porównaniu do scenariusza dekarbonizacji ciepłownictwa z… » więcej 2024-06-17, godz. 06:30 Geena Davis przeciwna remake’owi filmu „Thelma i Louise” Wyreżyserowany przez Ridleya Scotta film „Thelma i Louise” to jeden z najbardziej znanych feministycznych obrazów w historii kina. Występująca w nim u… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »