Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-25, 13:30 Autor: PAP

Ekspertka: decyzja MTS wobec Izraela nie zmieni wojny, ale może wpłynąć na państwa trzecie

Przyjęte w piątek przez MTS środki tymczasowe, nakazujące m.in. wstrzymanie przez Izrael operacji w Rafah w Strefie Gazy, raczej nie zmienią biegu wojny, ale mogą wpłynąć na podejście państw trzecich do Izraela - powiedziała PAP prof. UW Patrycja Grzebyk. MTS jest jednym z głównych organów ONZ, jego decyzji nie da się tak łatwo zlekceważyć - dodała.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) nakazał Izraelowi m.in. wstrzymanie operacji w Rafah, otwarcie przejścia granicznego w tym mieście i umożliwienie odpowiednich do potrzeb dostaw pomocy humanitarnej oraz zapewnienie niezakłóconego dostępu międzynarodowych śledczych, którzy mogliby badać sytuację na miejscu.


Są to środki tymczasowe, wydane w ramach sprawy, wytoczonej przez Republikę Południowej Afryki, w której zarzuca się Izraelowi, że ten podczas wojny w Strefie Gazy łamie zapisy Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.


Izrael może spróbować zlekceważyć niektóre z tych postanowień, argumentując, że nie prowadzi w Rafah operacji, która ma prowadzić do ludobójstwa, ale korzysta ze swojego prawa do samoobrony - zaznaczyła Patrycja Grzebyk, prof. prawa międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego.


Walka Izraela z Hamasem będzie więc na pewno kontynuowana, a przed MTS będzie się toczyła batalia prawna między przedstawicielami RPA i Izraela o to, czy środki są rzeczywiście naruszane czy nie - dodała ekspertka.


Grzebyk podkreśliła, że cała sprawa dotyczy zagrożenia ludobójstwem. Zarządzone przez MTS środki zabezpieczające są więc ograniczone, ich celem jest zatrzymanie wojsk izraelskich, jeśli ich działania prowadzą do zagrożenia ludobójstwem czy umożliwienie bezstronnym śledczym zbadania zarzutów dotyczących tej zbrodni.


Sędziowie MTS w swoich opiniach zaznaczają, że Izrael ma prawo do obrony, ale musi z niego korzystać przestrzegając międzynarodowego prawa humanitarnego, nie chodzi więc tutaj tylko o zarzut prowadzenia działań zbrojnych w sposób ludobójczy, ale też np. o ataki prowadzone w sposób nieproporcjonalny - uzupełniła rozmówczyni PAP.


Zdaniem Grzebyk, piątkowa decyzja MTS może mieć głównie wpływ na kraje trzecie, ich podejście do współpracy z Izraelem i skutkować dalszą izolacją tego państwa. "MTS jest jednym z głównych organów ONZ; jego decyzji nie da się tak łatwo zlekceważyć, to bardzo poważny argument dla państw trzecich" - podkreśliła. Państwa mogą np. ograniczać współpracę z Izraelem w obawie przed postępowaniami podobnymi do tego, które Nikaragua wytoczyła już przed MTS Niemcom, oskarżając je o wspieranie ludobójstwa Palestyńczyków w Gazie przez sprzedaż broni Izraelowi - dodała ekspertka.


Środki zarządzone przez MTS mogą być też wskazówką dla Rady Bezpieczeństwa czy Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by to te instytucje podjęły jakieś działania bądź rekomendacje, np. poprzez powołanie niezależnych komisji śledczych, które zbadałyby sytuację na miejscu - zwróciła uwagę Grzebyk.


Ważnym aspektem piątkowej decyzji MTS jest też to, że odnosi się do sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i - w opinii rozmówczyni PAP - to tutaj można się spodziewać pewnych działań ze strony Izraela. "Spodziewam się, że Izrael będzie przynajmniej wskazywał, że pomoc humanitarna jest w stanie dotrzeć do potrzebujących i przynajmniej w tym zakresie powinna nastąpić poprawa" - skomentowała Grzebyk.


Jerzy Adamiak (PAP)


adj/ zm/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 07:30 Rumunia/ Kto wybrał skandalistkę Sosoakę na europosłankę? Politolog: kluczowe było poparcie diaspory Niemal pewne wejście znanej ze skandali prorosyjskiej polityczki Diany Sosoaki do Parlamentu Europejskiego wstrząsnęło sceną polityczną w Rumunii, a o jej… » więcej 2024-06-17, godz. 07:20 Cieszyn/ Jeszcze w 2024 r. finisz budowy komendy straży pożarnej Jeszcze w bieżącym roku ma się zakończyć budowa komendy powiatowej straży pożarnej w Cieszynie - dowiedziała się PAP od rzecznika tamtejszych strażaków… » więcej 2024-06-17, godz. 07:20 Reżyser Krzysztof Zanussi kończy 85 lat (sylwetka) Gdybym miał poczucie, że zrobiłem arcydzieło, to mógłbym przestać pracować. Wierzę, że uda mi się jeszcze lepiej. To nadzieja, która każe się mobilizować… » więcej 2024-06-17, godz. 07:20 Prof. Fałkowski; Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm (wywiad) Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 07:10 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej 2024-06-17, godz. 07:10 GW: zrzutka kandydatów PIS na eurokampanię Politycy PiS zasilili partyjną kasę. 'Przed wyborami do PE prezes PiS Jarosław Kaczyński zażądał, żeby kandydaci wpłacili na kampanię partii i swoją… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 UE/ W Brukseli nieformalny szczyt o podziale najważniejszych unijnych stanowisk Na poniedziałkowym nieformalnym szczycie unijnym w Brukseli rozmowy przywódców 27 państw UE będą dotyczyć podziału najważniejszych unijnych stanowisk… » więcej 2024-06-17, godz. 06:50 Paryż - siostry Kałuckie powalczą w Budapeszcie o kwalifikację olimpijską Natalia Kałucka, która jest trzecia na półmetku zawodów kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas, bądź jej siostra Aleksandra… » więcej 2024-06-17, godz. 06:40 Raport: niskotemperaturowe sieci w ciepłownictwie to oszczędność 45 mld zł do 2050 r. Zastosowanie niskotemperaturowych sieci w ciepłownictwie to oszczędność 45 mld zł do 2050 r. w porównaniu do scenariusza dekarbonizacji ciepłownictwa z… » więcej 2024-06-17, godz. 06:30 Geena Davis przeciwna remake’owi filmu „Thelma i Louise” Wyreżyserowany przez Ridleya Scotta film „Thelma i Louise” to jeden z najbardziej znanych feministycznych obrazów w historii kina. Występująca w nim u… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »