Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:30 Autor: PAP

Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji (MediaRoom)

46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Liczne zgłoszenia świadczą o wielkiej potrzebie wsparcia w organizacji ogólnodostępnych zajęć sportowych wśród lokalnych społeczności. Aktywna Szkoła umożliwia dofinansowanie kadry sportowej prowadzącej zajęcia i zakup dodatkowego sprzętu.

Aktywna Szkoła to ministerialny pogram stanowiący odpowiedź na palącą potrzebę aktywizacji społeczeństwa. Obiekty sportowe w całej Polsce świecą pustkami. W wielu miejscach istniejąca infrastruktura nie jest w pełni wykorzystywana.


Sportowa rewolucja


Program Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu obudzenie obiektów sportowych, które poza lekcjami gimnastyki i komercyjnymi aktywnościami często pozostają zamknięte i niedostępne dla okolicznych mieszkańców. Aktywna Szkoła ma to zmienić.


Dwa filary programu, czyli Aktywny Weekend w szkołach oraz Aktywny Orlik, obejmujący samorządowe obiekty sportowe, mają zapewnić ofertę sportową dostępną dla każdego, bezpłatnie i lokalnie.


„Każde dziecko powinno móc korzystać z boiska, bieżni czy basenu w swojej okolicy oraz z aktywności prowadzonych tam przez profesjonalistów. Te zajęcia mają za zadnie nie tylko podniesienie sprawności ruchowej, ale też wzmocnienie mentalne i wsparcie w zakresie społecznym i kompetencyjnym. Doskonale, gdyby udało się włączyć w aktywności cale rodziny” - zapewnia Sławomir Nitras, minister Sportu i Turystyki


„Celem jest umożliwienie lokalnym społecznościom korzystania z obiektów sportowych i bezpłatnych zajęć w czasie wolnym pod okiem przygotowanych instruktorów i trenerów. Te zajęcia mają za zadnie nie tylko podniesienie sprawności w różnych grupach wiekowych, ale też promocję zdrowego aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnych” - podkreśla Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Spotu - realizatora krajowego programu Aktywna Szkoła.


Realne korzyści dla samorządów


Dla jednostek samorządu terytorialnego udział w Aktywnej Szkole to same korzyści - pełne finasowanie wynagrodzeń dla kardy sportowej realizującej zajęcia ze środków ministerstwa oraz dofinansowanie do 25 tys. zł na zakup sprzętu sportowego w szkołach. Zadaniem jednostek samorządu terytorialnego jest zgłoszenie obiektów i trenerów do programu oraz udostępnienie bazy sportowej - szkolnej oraz Orlików lub innych obiektów samorządowych.


Akademii Sportu Powszechnego - profesjonalizm i rozwój animatorów


Podnoszenie kwalifikacji oraz system motywacji dla osób prowadzących zajęcia mają na celu tworzenie najwyższych standardów na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.


Aby zachęcić najmłodszych do sportu już nie wystarczy rzucić piłkę na boisko. Dziś potrzebna jest atrakcyjna i różnorodna oferta aktywności. A to wymaga wiedzy, umiejętności i kompetencji od kadr sportowych pracujących z dziećmi.


Dlatego powstał program kompleksowego wsparcia dla prowadzących. Każdy z trenerów, animatorów i nauczycieli ma możliwość rozwijania swoich kompetencji pod okiem ekspertów. Do współpracy zostały zaproszone polskie związki sportowe. Najlepsi sportowcy, dietetycy oraz psychologowie będą współtworzyć ofertę bezpłatnych szkoleń w ramach Akademii Sportu Powszechnego.


Już teraz w realizację programu zaangażowało się 5446 osób chcących realizować swoje sportowe projekty w szkołach i na Orlikach.


„Stawiamy na synergię i wymianę najlepszych doświadczeń wśród liderów i sportowców. Tworzymy strukturę regionalnych ekspertów-animatorów, którzy będą przekazywać swoją wiedzę lokalnie. Do działań zapraszamy przedstawicieli związków sportowych, tworzymy uniwersalne rozwiązania i szkolenia, które będą dostępne dla każdego instruktora” - dodaje Rafał Wosik.


Przykład idzie z góry - zajęcia dla dorosłych


Program zajęć otwarty jest także dla dorosłych - pamiętając o tym, że przykład idzie z góry: od rodziców, opiekunów i starszego rodzeństwa. Najważniejsze by wszyscy czerpali radość i satysfakcję ze sportu. Aktywizacja to nie tylko lepsza forma fizyczna - to radzenie sobie z codziennymi problemami, budowanie poczucia własnej wartości, nabywanie umiejętności społecznych, praca w grupie oraz nauka zasad fair play.


Ruszyła stała rekrutacja


Równorzędnie z wynikami naboru do programu Aktywna Szkoła rozpoczęła się rekrutacja stała dla szkół i obiektów, które chciałyby dołączyć do Aktywnego Weekendu oraz Aktywnego Orlika.


Szczegółowe informacje o programie Aktywna Szkoła można znaleźć na stronie www.aktywnaszkola.pl oraz pod numerem telefonu +48 537 255 791.


Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 15:20 W. Brytania/ Aktywiści z Just Stop Oil spryskali farbą kamienny kręg Stonehenge Aktywiści z organizacji Just Stop Oil, która twierdzi, że walczy ze zmianami klimatu, spryskali w środę pomarańczową farbą megality tworzące jeden z najsłynniejszych… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Dania/ Policja usunęła propalestyńskich protestujących po blokadzie parlamentu Duńska policja usunęła 27 osób, które w środę rano w ramach propalestyńskiego protestu zablokowały główne wejście do parlamentu w Kopenhadze. Demonstranci… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Podlaskie/ Ponad 150 tys. dzieci i młodzieży w regionie rozpocznie w piątek wakacje Ponad 150 tys. dzieci i młodzieży z woj. podlaskiego rozpocznie w piątek wakacje - poinformował wojewoda Jacek Brzozowski. Razem ze służbami apelował w… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Piłkarska LK - rywale Legii i Śląska w 2. rundzie eliminacji niezbyt wymagający W drugiej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji Legia Warszawa zmierzy się z lepszym z pary Caernarfon Town FC (Walia) - Crusaders FC (Irlandia Północna)… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 ME 2024 - Chorwacja - Albania 0:1 (bramka) Grupa B: Chorwacja - Albania 0:1 w 11. min. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową). Sędzia: Francois Letexier (Francja).(PAP) mask/ km/ co/ » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Hołownia w parlamencie Ukrainy: Polska nie godzi się, by reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha (opis) Polska nie godzi się, by opresyjny reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha - oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, przemawiając w środę w Kijowie… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Kalisz/ Prezydent z absolutorium i wotum zaufania za 2023 rok Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski podczas środowej Sesji Rady Miasta otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok oraz wotum zaufania. » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 ME 2024 - Stadion Olimpijski w Berlinie areną meczu Polski z Austrią Zbudowany na igrzyska w 1936 roku Stadion Olimpijski (Olympiastadion) w Berlinie będzie gospodarzem sześciu spotkań piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Lubnauer: przedmioty ścisłe i przyrodnicze priorytetem w nowym roku szkolnym (opis) Przedmioty ścisłe i przyrodnicze będą priorytetem w roku szkolnym 2024/2025 - powiedziała w środę wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer. Dodała… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 MRiRW: od 3 lipca wnioski o refundację wydatków na biasekurację Od 3 lipca rolnicy posiadający świnie, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis na refundację 100 proc. wydatków poniesionych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »