Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-17, 12:00 Autor: PAP

Otwarto Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia, w którym można zapoznać się m.in. z procesami przyrodniczymi zachodzącymi w Tatrach, otwarto w piątek u wylotu Doliny Kościeliskiej. Dostępny dla turystów obiekt mieści się pod ziemią, a wejście nawiązuje do szałasu pasterskiego.

W uroczystym otwarciu placówki wzięła udział minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.


„Tatry opowiadają same swoją historię. Wystarczy zacząć ich słuchać. Ja zaczęłam ich słuchać jeszcze jako małe dziecko i choć droga pod Tatry jest dość daleka, to jak już tu się przyjeżdża, to nie chce się wyjeżdżać. Słuchanie tu przyrody ma walory szczególne, bo jest ona po prostu szczególnie cenna” – mówiła Hennig-Kloska.


Powiedziała, że chciałaby, aby otwarte centrum „służyło dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, którzy będą mogli w pigułce zobaczyć to, co nie każdy może zobaczyć, chodząc po Tatrach wzdłuż i wszerz”.


Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski podkreślił, że misją parków narodowych jest przede wszystkim ochrona przyrody, ale też edukacja przyrodnicza.


„Naszą misją jest również pomoc w zrozumieniu przyrody. Los natury, ochrony przyrody nie zależy tylko od pracowników parku. Przyrodę możemy ocalać wspólnie i tylko wtedy, kiedy będziemy wspólnie ją rozumieć” – mówił Ziobrowski.


Zwiedzający Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia będą przechodzili przez siedem sal wyposażonych m.in. w multimedia. Będzie można dowiedzieć się o procesach przyrodniczych – roli wody, ciśnienia i temperatury. W jednej z sal jest pełnowymiarowy – o długości 5 metrów – model dinozaura precyzyjnie odtworzonego na podstawie szczątków odnalezionych w Czerwonych Żlebkach w Dolinie Tomanowej. Jest też model prehistorycznego niedźwiedzia jaskiniowego.


Aby nie zakłócać naturalnej przestrzeni parku narodowego, Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia zostało w całości zaprojektowane pod ziemią. Na poziomie gruntu jest jedynie wejście w formie pasterskiego szałasu.


Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia można zwiedzać już podczas sobotniej Nocy Muzeów. Placówka będzie otwarta od wtorku do niedzieli w godz. od 9.00 do 17.00 – ostatnie wejście przewidziano na godz. 15.00. Od czerwca do września będzie dostępne dłużej – od godz. 8.00 do 18.00. Bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej tpn.gov.pl i na miejscu. Zwiedzanie będzie się odbywało w grupach pod opieką edukatora i potrwa 90 minut. Archiwum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (PAP)


Autor: Szymon Bafia


szb/ joz/


Kraj i świat

2024-06-07, godz. 14:00 Włochy/ "Ścieżkami Pana Herberta" - polski poeta upamiętniony w Sienie 'Ścieżkami Pana Herberta' - to hasło inicjatywy zainaugurowanej w piątek w Sienie w ramach obchodów stulecia urodzin poety. 'Słynny polski poeta, który… » więcej 2024-06-07, godz. 14:00 Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej: brak decyzji w kwestii diagnostyki molekularnej po stronie Ministerstwa Zdrowia… Pomimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w obszarze diagnostyki molekularnej i medycyny personalizowanej to nadal polscy pacjenci onkologiczni… » więcej 2024-06-07, godz. 14:00 Prezes PiS: kampania kłamstw nt. wiz wpłynęła na wynik wyborów, co podważa ich demokratyczny charakter (opis) Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił przed komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej, że kampania kłamstw nt. wiz wpłynęła na wynik wyborów parlamentarnych… » więcej 2024-06-07, godz. 14:00 Od marzeń do działań. Mieszkaniowa działalność Habitat for Humanity (MediaRoom) W świecie, który zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, cel jest jasny: należy zmniejszać deficyt mieszkań, tworzyć i wpływać na lokalne polityki i systemy… » więcej 2024-06-07, godz. 14:00 Wrocław/Beata Kempa: wybory do PE mają kluczowe znaczenie dla suwerenności Polski Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia suwerenności Polski - podkreśliła w piątek we Wrocławiu ubiegająca… » więcej 2024-06-07, godz. 14:00 Lublin/ Prof. Radosław Dobrowolski ponownie rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Prof. Radosław Dobrowolski został w piątek ponownie wybrany rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na lata 2024-2028. Był jedynym kandydatem… » więcej 2024-06-07, godz. 13:50 Lekkoatletyczne ME - Wojtunik wystartuje samotnie w powtórzonym biegu na 100 m ppł Klaudia Wojtunik w sesji wieczornej lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie wystartuje samotnie w powtórzonym biegu na 100 m ppł. W eliminacjach została… » więcej 2024-06-07, godz. 13:50 Cypr/ Upał nie odpuszcza, pogoda może wpłynąć na frekwencję w wyborach Mieszkańcy Cypru mierzą się z kolejną falą upałów. W piątek termometry na wyspie mogą pokazać nawet 44 stopnie. Władze prowadzą inspekcje w domach… » więcej 2024-06-07, godz. 13:50 LN siatkarzy - Polska - Japonia 3:0 (wynik) Polscy siatkarze wygrali w Fukuoce z Japonią 3:0 (25:17, 25:15, 25:20) w swoim kolejnym meczu Ligi Narodów. To ich szóste zwycięstwo w rozgrywkach. W sobotę… » więcej 2024-06-07, godz. 13:50 E. Kopacz: nie chciałabym, by ostatnie wydarzenia skutkowały odejściami z wojska Nie chciałabym, by ostatnie wydarzenia skutkowały falą odejść z wojska; polscy żołnierze to odpowiedzialni ludzie - powiedziała w piątek w Poznaniu b… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »