Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 18:10 Autor: PAP

Protesty propalestyńskie objęły dużą część uniwersytetów w Europie i USA

Demonstracje i okupacje uniwersytetów organizowane przez studentów i nauczycieli akademickich w Stanach Zjednoczonych i w Europie trwają od połowy kwietnia. W USA podczas tych wydarzeń doszło do około 2900 aresztowań na 59 uczelniach i uniwersytetach - informuje w poniedziałek Associated Press.

Propalestyńskie protesty na uczelniach i uniwersytetach rozpoczęły się w połowie kwietnia w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie Nowego Jorku (NYU). Na początku protestów ruchu propalestyńskiego na uczelniach odbywały się pojedyncze demonstracje. Z czasem zamieniły się w stałe obozowiska.


Protestujący studenci - do których również dołączyła część kadry naukowej - domagali się, aby władze uniwersyteckie w jasny sposób opowiedziały się przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy, aby odcięły się od uniwersytetów izraelskich, zaprzestały czerpać korzyści finansowe od firm izraelskich oraz tych, które wspierają armię izraelską, oraz upubliczniły listę powiązań z izraelskimi i proizraelskimi podmiotami.


Po studentach z nowojorskich uniwersytetów do ruchu protestów propalestyńskich dołączyli studenci z łącznie 59 uniwersytetów i uczelni wyższych w całym kraju. Duże protesty i akcje okupacyjne, takie jak na Uniwersytecie Columbia, objęły dużą część uniwersytetów tzw. Ivy League, która zrzesza najbardziej renomowane uczelnie.


Studenci z Uniwersytetu Columbia, którzy zapoczątkowali ruch protestów akademickich, spotkali się jako pierwsi z wyjątkowo ostrą reakcją władz akademickich i policji - co było szeroko omawiane w mediach amerykańskich i rozpoczęło debatę w amerykańskim establishmencie.


Rektorka Uniwersytetu Columbia Minouche Shafik zadeklarowała, że "życie uczelni nie może być w nieskończoność zakłócane przez protestujących, którzy łamią zasady i prawo"; 1 maja wezwała policję do usunięcia studentów z terenu kampusu.


Jednak w USA znalazły się też uniwersytety, które zezwoliły na dalsze protesty swoim studentom, oraz takie, które zgodziły sią na część postulatów. "Uniwersytety zostały stworzone w celach prowadzenia zróżnicowanej debaty. Jest to podstawa naszej misji szerzenia wiedzy i zrozumienia" - napisała w oświadczeniu informującym o porozumieniu ze studentami prezydentka Uniwersytetu Brown Christina H Paxson.


Mimo, że protesty w USA osłabły, to wiele z nich nadal trwa. Jak poinformowała agencja Associated Press w poniedziałek, podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego na amerykańskich uniwersytetach dochodzi do protestów propalestyńskich, które mają na celu przerwanie ceremonii.


Protesty i akcje okupacyjne odbywają się nie tylko w Ameryce. Do demonstracji dochodzi m.in. we Francji, Belgii, Anglii, Irlandii, Holandii oraz Indiach. We Francji protesty były szczególnie silne na paryskim Instytucie Nauk Politycznych (SciencePo), gdzie studenci okupowali pomieszczenia Instytutu.


W Anglii na renomowanym uniwersytecie Oxford studenci utworzyli pola namiotowe i oczekują na jednoznaczną odpowiedz władz uniwersyteckich na swoje postulaty. Postulaty są zbliżone do tych przedstawionych przez studentów na amerykańskich uniwersytetach.


Studenci podczas protestów skandowali różne hasła, które niekoniecznie znajdowały odzwierciedlenie w oficjalnych postulatach. Jednym z nich było poparcie dla utworzenia państwa palestyńskiego. Z tą deklaracją jest związane wszechobecne hasło "From the river to the sea" (Od rzeki do morza). Oznacza ono chęć utworzenia państwa palestyńskiego od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan. Aktualnie to terytorium kontroluje w całości Izrael. Aktywiści proizraelscy uznają protesty za antysemickie i nawołujące do nienawiści wobec Żydów między innymi przez to hasło.


W kwietniu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) doszło wielokrotnie do starć propalestyńskich manifestantów z proizraelskimi kontrdemonstrantami. Obóz propalestyński został tam brutalnie rozbity przez policję, która interweniowała na polecenie władz uniwersytetu - informował w kwietniu "Washington Post".


Równocześnie w Europie, we Francji i Anglii, studenckie stowarzyszenia żydowskie deklarowały, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo, i nawoływały władze do natychmiastowej reakcji. Mimo doniesień o werbalnej agresji po każdej ze stron nie pojawiły się informacje o bezpośrednich starciach.


Organizacje międzynarodowe, w tym ONZ, oskarżają Izrael o brutalny sposób prowadzenia wojny. Republika Południowej Afryki pozwała Izrael w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze o dokonywanie ludobójstwa na narodzie palestyńskim.


Zgodnie z informacjami przekazanymi przez kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia w Strefie Gazy od masakry terrorystycznej 7 października w wyniku działań armii izraelskiej zginęło ponad 35 tys. Palestyńczyków, w większości cywili.(PAP)


awm/ mms/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 01:00 Brazylia/ Rządząca lewica przeciwko militaryzacji szkolnictwa Rządząca Partia Pracujących zwróciła się we wtorek do Najwyższego Trybunału Federalnego z wnioskiem o orzeczenie niekonstytucyjności ustawy przyjętej… » więcej 2024-06-26, godz. 00:20 Francja/ Ceny, wiek emerytalny i imigracja głównymi tematami pierwszej debaty przed wyborami (opis) Sposoby na poprawienie siły nabywczej Francuzów, kwestie wieku emerytalnego i imigracji - wokół tych tematów koncentrowała się we wtorek pierwsza telewizyjna… » więcej 2024-06-26, godz. 00:10 ME 2024 - Anglia - Słowenia 0:0 (opinie) Po meczu Anglia - Słowenia (0:0) powiedzieli: Gareth Southgate (trener reprezentacji Anglii): 'Jestem dumny z moich piłkarzy. Całkowicie kontrowaliśmy wydarzenia… » więcej 2024-06-26, godz. 00:10 Ranking: Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią publiczną Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na 3… » więcej 2024-06-26, godz. 00:10 ME 2024 - Dania - Serbia 0:0 (opinie) Po meczu Dania - Serbia (0:0) powiedzieli: Kasper Hjulmand (trener reprezentacji Danii): 'Spodziewaliśmy się, że ten mecz może tak wyglądać. Szkoda, że… » więcej 2024-06-26, godz. 00:00 ME 2024 - remis Polaków na pożegnanie, Austria najlepsza w grupie Polscy piłkarze na pożegnanie z mistrzostwami Europy zremisowali w Dortmundzie z Francuzami 1:1. Najlepszym zawodnikiem meczu uznano bramkarza Łukasza Skorupskiego… » więcej 2024-06-25, godz. 23:50 W. Brytania/ Aresztowano cztery osoby, które wdarły się na teren domu premiera Sunaka Czterech mężczyzn aresztowano we wtorek pod zarzutem wtargnięcia na teren posiadłości otaczającej prywatny dom brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka na terenie… » więcej 2024-06-25, godz. 23:40 ME 2024 - Dania - Serbia 0:0 (opis) Grupa C: Dania - Serbia 0:0. Żółta kartka - Dania: Jonas Wind, Morten Hjulmand. Serbia: Nikola Milenkovic, Aleksandar Mitrovic. Sędzia: Francois Letexier… » więcej 2024-06-25, godz. 23:40 ME 2024 - o kolejności w grupie C zdecydowały wyniki z... eliminacji Wyniki osiągnięte w... eliminacjach mistrzostw Europy przez Danię i Słowenię zdecydowały, która z tych drużyn zajęła drugie, a która trzecie miejsce… » więcej 2024-06-25, godz. 23:30 ME 2024 - Anglia - Słowenia 0:0 (opis) Grupa C: Anglia - Słowenia 0:0. Żółta kartka - Anglia: Kieran Trippier, Marc Guehi, Phil Foden. Słowenia: Erik Janza, Jaka Bijol. Sędzia: Clement Turpin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »