2024-05-04, 17:30 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Śląsk 1:2 (opis2)

ŁKS Łódź - Śląsk Wrocław 1:2 (0:0).

Bramki: 1:0 Dani Ramirez (53-karny), 1:1 Jehor Macenko (71-głową), 1:2 Piotr Samiec-Talar (76).

Żółta kartka - ŁKS Łódź: Engjell Hoti. Śląsk Wrocław: Nahuel Leiva, Jehor Macenko.

Czerwona kartka za drugą żółtą – Śląsk Wrocław: Jehor Macenko (82).

Sędzia: Karol Arys (Szczecin). Widzów: 7 186.

ŁKS Łódź: Aleksander Bobek - Kamil Dankowski, Levent Gulen, Rahil Mammadov, Piotr Głowacki (85. Pirulo) - Kay Tejan, Michał Mokrzycki (80. Jakub Letniowski), Engjell Hoti (72. Piotr Janczukowicz), Dani Ramirez, Antoni Młynarczyk (80. Bartosz Szeliga) - Husein Balic (72. Adrien Louveau).

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński - Jehor Macenko, Aleksander Paluszek, Simeon Petrow, Łukasz Bejger - Mateusz Żukowski (56. Piotr Samiec-Talar, 89. Martin Konczkowski), Michał Rzuchowski (69. Jakub Jezierski), Peter Pokorny, Petr Schwarz, Matias Nahuel Leiva - Erik Exposito.

Mecz w Łodzi dużo większe znaczenie miał dla piłkarzy Śląska. Zajmujący ostatnie miejsce w tabeli gospodarze walczyli już bowiem jedynie o honorowe pożegnanie się z ekstraklasą. Za to wrocławianie, po ostatniej porażce z Ruchem Chorzów (2:3), nie mogli sobie pozwolić na kolejną stratę punktów z beniaminkiem, która oddaliłaby ich od marzeń o tytule, a nawet zajęciu na koniec sezonu miejsca w pierwszej trójce.

Drużyna trenera Jacka Magiery nie wyglądała jednak na tą, której bardziej zależy na zwycięstwie. Goście oddali piłkę ŁKS, któremubrakowało jednak wykończenia akcji. Strzały Hiszpana Daniego Ramireza i Michała Mokrzyckiego były bowiem bardzo niecelne, a próba Azera Rahila Mammadova z dalszej odległości była zbyt lekka, by sprawić problemy Rafałowi Leszczyńskiemu. Najlepszą okazję na objęcia prowadzenia zmarnował w 35. minucie Albańczyk Engjell Hoti, który nie trafił w bramkę z bliska po centrze Mokrzyckiego.

Śląsk swoje ataki, którym tempo nadawał Hiszpan Erik Exposito, też zaczął od niecelnego strzału zza pola karnego Czecha Petra Schwarza, a następnie Exposito z rzutu wolnego z ok. 18 metrów trafił w mur. W 38. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Michał Żukowski, który w polu karnym ograł Szwajcara Leventa Gulena, ale jego strzał obronił bramkarz ŁKS, a dobitka Exposito była niecelna.

Goście zdobyli gola w 40. minucie, lecz arbiter po analizie VAR uznał, że wcześniej faulowany był obrońca ŁKS. Pierwszą połowę zakończył zaś strzał Piotra Głowackiego z linii pola karny, z którym jednak poradził sobie bramkarz Śląska.

Druga część meczu zaczęła się od płaskiego uderzenia Żukowskiego, ale po chwili sytuacja wrocławian była dużo gorsza. W polu karnym Mokrzycki ograł Simeona Petrowa, a do tego reprezentant Bułgarii zagrał piłkę ręką. Rzut karny – już siódmy w tym sezonie – wykorzystał Ramirez.

Dopiero od tej pory podopieczni Magiery przejęli inicjatywę i zaatakowali bramkę gospodarzy. Blisko wyrównania w 60. minucie mógł być Michał Rzuchowski, który nie skorzystał jednak z dobrej centry Hiszpana Nahuela Leivy. Śląsk napierał coraz mocniej i najpierw doprowadził do wyrównania, a następnie zdobył gola dającego prowadzenie.

Pierwszy do bramki ŁKS po rzucie rożnym trafił w 71. minucie Ukrainiec Jehor Macenko, a pięć minut później niezdecydowanie obrońców gospodarzy wykorzystał Piotr Samiec-Talar.

Śląsk w końcówce bronił wyniku w dziesiątkę, po tym, jak drugą żółtą kartę otrzymał Macenko. Mimo gry w osłabieniu bliski podwyższenia prowadzenia był Leiva, którego zatrzymał Aleksander Bobek. Z kolei gości przed stratą punktów uratował Leszczyński, łapiąc piłkę w doliczonym czasie gry po strzale głową Kamila Dankowskiego.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ krys/

2024-05-18, godz. 13:30 Ukrainska Prawda: Rosja zwiększyła nakłady na rekrutację i szkolenie propagandystów za granicą Rosja, za pośrednictwem podległej ministerstwu spraw zagranicznych agencji, zwiększyła wydatki na szkolenia i rekrutację zagranicznych 'dziennikarzy, blogerów… » więcej 2024-05-18, godz. 13:30 Gdynia/ Wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2024 Nagrody im. Macieja Płażyńskiego wręczono w sobotę w Gdyni w Muzeum Emigracji. Nagroda honoruje dziennikarzy i media służące Polonii. » więcej 2024-05-18, godz. 13:20 Słowacja/ Sprawca zamachu na premiera przyznał do winy (krótka3) 71-letni Juraj C. , który w środę ciężko ranił premiera Słowacji Roberta Ficę, przyznał się w sobotę do winy przed sądem, który ma tego samego dnia… » więcej 2024-05-18, godz. 13:20 Liga angielska - Phil Foden wybrany piłkarzem sezonu Phil Foden z Manchesteru City został wybrany piłkarzem sezonu ekstraklasy angielskiej - ogłosiła w sobotę Premier League. 23-latek strzelił 17 bramek i zaliczył… » więcej 2024-05-18, godz. 13:10 Premier i szef MON złożyli hołd polskim żołnierzom, którzy 80 lat temu zdobyli Monte Cassino (opis) Premier Donald Tusk wraz z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem złożyli hołd polskim żołnierzom, którzy 80 lat temu zdobyli Monte Cassino. Polska… » więcej 2024-05-18, godz. 13:10 Ukraina/ Zełenski upamiętnił 80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę podkreślił znaczenie 'zwycięstwa Ukrainy nad złem okupacji' i 'sprawiedliwości kary' za wszystkie rosyjskie… » więcej 2024-05-18, godz. 13:00 Komisja Wychowania Katolickiego KEP jest przeciwna propozycjom MEN ws. lekcji religii w szkole Członkowie Komisji Wychowania Katolickiego KEP wyrazili sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas… » więcej 2024-05-18, godz. 13:00 Słowacja/ Stan premiera Fico jest stabilny, ale nadal poważny Stan postrzelonego w środę premiera Słowacji Roberta Fico jest stabilny, ale nadal poważny, nie ma jednak konieczności przekazania komuś jego obowiązków… » więcej 2024-05-18, godz. 12:50 Prezydent Duda: współpraca między Polską a Włochami układa się bardzo dobrze Prezydent Andrzej Duda zapewnił w sobotę, że współpraca między Polską a Włochami układa się bardzo dobrze. Jak podkreślił, Włochy są naszym wielkim… » więcej 2024-05-18, godz. 12:40 Bosak: Konfederacja to rzeczywiście zjednoczona prawica Konfederacja to rzeczywiście zjednoczona prawica - powiedział w sobotę w Poznaniu wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak. Podkreślił… » więcej