Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 15:20 Autor: PAP

Płock/ W zoo nowi mieszkańcy - pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate

W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii. Oba gatunki, występujące w warunkach naturalnych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd., są zagrożone wyginięciem.

Na przyjęcie pingwinów Humboldta i rybitw wąsatych w zoo w Płocku, dzięki wsparciu tamtejszego Urzędu Miasta, zmodernizowało wybieg z basenem, które dodatkowo zostały uzupełnione wolierą.


„Dziś przypada Światowy Dzień Pingwina” - przypomniał podczas czwartkowej konferencji prasowej w zoo prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zachęcając do odwiedzania tego ogrodu i nowych jego mieszkańców. Jak dodał, koszt modernizacji wybiegu z basenem, które teraz zostały zabezpieczone siatką, wyniósł ponad 500 tys. zł.


Jak dodał Nowakowski, wcześniej wybieg ten należał do pingwinów przylądkowych z Afryki Płd., które zamieszkały tam w 2006 r., a w 2021 r. zostały przekazane do ogrodu zoologicznego w Łodzi.


Prezes zoo w Płocku Krzysztof Kelman podkreślił, że wybieg z basenem zmodernizowano właśnie z myślą o przyjęciu pingwinów Humboldta, a całość przykryto wolierą, aby chronić rybitwy wąsate. „Mamy tu teraz międzynarodowe towarzystwo” - stwierdził Kelman, mówiąc o nowych mieszkańcach zoo.


„Z ogrodu w Koszycach na Słowacji przyjechało do nas pięć samic pingwinów Humboldta. Kolejne dwie samice oraz siedem samców tego gatunku dotrze tu z ogrodu w Zurychu w Szwajcarii w sobotę. Wiemy, że są już w drodze. W przypadku rybitw wąsatych mamy cztery samice i trzy samce, które przekazano nam z zoo w Bristolu w Wlk. Brytanii” - powiedział.


Kierownik sekcji ptaków w płockim zoo Jacek Jędrzejewski zwrócił uwagę, że z powodu zmian klimatycznych, zarówno pingwiny Humboldta, jak i rybitwy wąsate, to obecnie gatunki specjalnej troski, narażone w warunkach naturalnych na wyginięcie.


„W latach, w których na Ocenie Spokojnym występuje El Nino, wzrasta tam temperatura wód, co sprawia, że nie obfitują one w ryby, a to z kolei powoduje brak pożywienia i dla pingwinów i dla rybitw. I właśnie w tych latach masowo padają ich młode” - dodał Jędrzejewski.


Zoo w Płocku przygotowuje się do organizowania dla zwiedzających cyklicznych pokazów karmienia pingwinów Humboldta i rybitw wąsatych, jednak najpierw muszą one oswoić się z nowym miejscem, w którym zamieszkały. W przypadku pingwinów, dzięki specjalnemu oknu, można je tam obserwować także pod wodą.


Jak wyjaśnia płockie zoo, Światowy Dzień Pingwina został ustanowiony „na cześć pewnego odkrycia”, gdy okazało się, po 7 latach obserwacji kolonii pingwinów Adeli, że po spędzeniu wielu miesięcy na morzu, wracają one na Antarktydę do swoich terenów lęgowych, za każdym razem dokładnie właśnie 25 kwietnia.


Ogród zoologiczny w Płocku położony jest na wysokiej skarpie nad Wisłą. Powstał w 1951 r. i obecnie zajmuje ok. 15 ha. Żyje tam ponad 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 r. płocki ogród należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.


W płockim zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu. (PAP)


Autor: Michał Budkiewicz


mb/ agz/


Kraj i świat

2024-05-05, godz. 07:20 Psycholog: matura to rytuał przejścia (wywiad) Matura to rytuał przejścia, świadczy o tym choćby to, że nazywamy ją egzaminem dojrzałości, choć wiadomo, że jego zdanie wcale nie świadczy jeszcze… » więcej 2024-05-05, godz. 07:10 Kalendarz rocznic 6-12 maja 6 maja --------- 1499 - W Krakowie została zawarta unia krakowsko-wileńska, zakładająca wspólną polityką zagraniczną Polski i Litwy, między innymi… » więcej 2024-05-05, godz. 07:10 Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami Kwantowe sieci optyczne zbudowane z białek zawierających aminokwas tryptofan pozwalają mózgowi sprawniej przetwarzać informacje i mogą chronić przed chorobami… » więcej 2024-05-05, godz. 07:10 Jak skutecznie zadbać o codzienne nawodnienie, podpowiadają dietetyczki gwiazd Eksperci do znudzenia przypominają, by każdego dnia pić odpowiednią ilość wody. A jednak niektórym z nas - zwłaszcza osobom zapracowanym i żyjącym w… » więcej 2024-05-05, godz. 06:50 Zmiany klimatyczne będą główną przyczyną spadku różnorodności biologicznej Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej… » więcej 2024-05-05, godz. 06:50 Paryż - organizatorzy chcą walczyć z marnotrawieniem żywności Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu zamierzają walczyć z marnotrawstwem żywności, powierzając trzem dużym stowarzyszeniom zadanie gromadzenia pozostałości… » więcej 2024-05-05, godz. 06:40 Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego w poniedziałek Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) odbędzie się w poniedziałek. Zgodnie z postanowieniem I Komisarza Wyborczego w Katowicach… » więcej 2024-05-05, godz. 06:30 Lublin/ Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna wśród nowości na uczelniach Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie… » więcej 2024-05-05, godz. 06:30 Ekspert ds. polityki Chin: Francja, Serbia i Węgry to ważni partnerzy gospodarczy dla Xi Jinpinga Aktywizacja chińskiej dyplomacji i wizyta Xi Jinpinga w Europie to próba ocieplania wizerunku Chin na świecie, która wynika z chińskich potrzeb zdobycia partnerów… » więcej 2024-05-05, godz. 06:10 Grecja/ Polscy katolicy w Atenach od lat świętują Wielkanoc razem z prawosławnymi Polscy katolicy w Atenach od lat obchodzą Wielkanoc wraz z prawosławnymi, którzy stanowią zdecydowaną większość mieszkańców kraju. W tym roku święto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »