Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 20:20 Autor: PAP

Sejm/ Komisje za projektem noweli ws. uszczelniania importu tzw. minerałów konfliktowych

W środę sejmowe komisje wprowadziły niewielkie zmiany do projektu noweli, której cel to uszczelnienie importu tzw. minerałów konfliktowych, czyli złota, cyny, tantalu i wolframu. Importerzy będą musieli zagwarantować, by takie towary nie pochodziły z obszarów, które są objęte wojną.

Sejmowe komisje ds. energii oraz finansów rozpatrzyły w środę rządowy projekt noweli ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzono do niego niewielkie zmiany, głównie o charakterze legislacyjnym, redakcyjnym i językowym.


Posłanka Krystyna Skowrońska (KO) podczas obrad komisji zwróciła uwagę, że zgodnie z nowymi przepisami, kary za naruszenie prawa przez importerów rud, będą wynosić od 1 do 500 tys. zł. Zwróciła uwagę, że górna granica tych kar jest wysoka na tle podobnych uregulowań w krajach UE. W trakcie dyskusji posłowie przekonywali, że w przepisach powinno się dookreślić sposób ich naliczania w zależności od stopnia naruszenia prawa. Ich zdaniem projekt zostawia KAS dużą uznaniowość w tym zakresie.


Wiceminister finansów Marcin Łoboda odpowiadając posłom wyjaśnił, że będzie to kara administracyjna, od której można się odwołać. "Natomiast życie gospodarcze jest bardziej bogate niż przepisy prawa, a co za tym idzie muszą być one nieostro zapisane abyśmy mogli uwzględnić każdą z tych rzeczy, która się może wydarzyć w przyszłości" - wskazał.


Wiceszef MF dodał, że kary będą nakładane dopiero wtedy, kiedy przedsiębiorca nie będzie chciał współpracować z KAS w ramach działań naprawczych.


"Te minerały, o których mówimy są małe pojemnościowo, a o dużej wartości. Boimy się, że jeżeli kara byłaby mniejsza zostałoby to wkalkulowane w cenę, cena by wzrosła, co byłoby nieposzanowaniem celu unijnej dyrektywy" - podkreślił Łoboda.


Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących obowiązków importerów cyny, tantalu i wolframu (ich rud) oraz złota. Chodzi o tzw. minerały konfliktowe, które pochodzą z obszarów wysokiego ryzyka lub regionów dotkniętych np. wojną. Według projektodawców nowe rozwiązania przyczynią się do większej przejrzystości finansowej transakcji zachodzących w międzynarodowym łańcuchu dostaw, w którym uczestniczą importerzy minerałów w Polsce.


Zgodnie z nowymi przepisami unijni importerzy "minerałów konfliktowych" będą musieli zagwarantować, aby wszystkie dostawy tych towarów pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz z obszarów niekonfliktowych.


Zadania związane z wykonywaniem tzw. kontroli ex post wobec importerów na terytorium Polski – jeśli chodzi o współpracę i wymianę informacji – przypisane będą szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.


Kontrola będzie składać się m.in. z wezwania do okazania dokumentów, które potwierdzą spełnienie obowiązków; badania dokumentacji i ewentualnie wezwania do jej uzupełniania. W przypadku stwierdzenia naruszeń importer będzie wzywany do przedstawienia planu naprawczego i jego przeprowadzenia. Jeśli podmiot nie wypełni ciążących na nim obowiązków, KAS będzie mogła nałożyć na niego kary.


Projekt noweli dostosowuje też polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących kontroli środków pieniężnych, które są wywożone lub wwożone do Unii Europejskiej. Chodzi o zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. (PAP)


autor: Anna Bytniewska


ab/ mick/


Kraj i świat

2024-05-06, godz. 07:00 Snowboardzista Kwiatkowski: do funkcji radnego podejdę jak do sportu - z pełnym zaangażowaniem 'Do funkcji radnego zamierzam podejść jak do sportu, czyli z pełnym zaangażowaniem' - zapewnił PAP Oskar Kwiatkowski, ubiegłoroczny mistrz świata w snowboardowym… » więcej 2024-05-06, godz. 07:00 Sikorski dla PAP: Musimy wyraziściej przekazać Chinom, że wspieranie Rosji to zagrożenie dla Europy Mamy coraz więcej informacji o wsparciu Chin dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i powinniśmy wyraziściej przekazać Chinom, że uważamy to za zagrożenie… » więcej 2024-05-06, godz. 06:30 Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem" W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów 'Edukacja z wojskiem'. Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach… » więcej 2024-05-06, godz. 06:20 Rocznica katastrofy w Lesie Kabackim - apel o nadsyłanie pamiątek na wystawę W czwartek przypada 37. rocznica katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim. W związku z tym stołeczna dzielnica Ursynów przekazała apel o nadsyłanie pamiątek… » więcej 2024-05-06, godz. 06:20 Nigeria/ Lokalni przywódcy sprzeciwiają się przyjęciu wojsk USA i Francji Niektórzy nigeryjscy przywódcy, zwłaszcza z terenów północnych, intelektualiści i organizacje społeczeństwa obywatelskiego przestrzegły prezydenta Bolę… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 Wszyscy wiedzą, kto molestował gwiazdę „Reniferka” - przekonuje brytyjski dziennikarz „Reniferek” to obecnie jeden z najczęściej dyskutowanych seriali. Pomimo wesołego tytułu, treść tej produkcji Netfliksa daleka jest od wesołej. Oparta… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski Jarosław Zagórowski zostanie nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach - wynika z informacji Ministerstwa… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 PŚ w szpadzie - dwie Polki w "32" w Cali Ewa Trzebińska zajęła 27. miejsce, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk była 29. w zawodach Pucharu Świata Grand Prix FIE w szpadzie w kolumbijskim Cali. Zwyciężyła… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Surinam wyśle wojsko i policję, aby pomóc Haitańczykom w walce z gangami Prezydent Surinamu Chan Santokhi, odnosząc się do krwawej przemocy zbrojnych band przestępczych, terroryzujących ludność Haiti, zadeklarował w niedzielę… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Związki z opon mogą zatruwać żywność Toksyczne chemikalia z opon samochodowych mogą przedostawać się do gleby i zanieczyszczać żywność - poinformowano podczas zjazdu Europejskiej Unii Nauk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »