Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-15, 14:50 Autor: PAP

Katowice/ MEN opracowuje rozwiązania, które zapewnią dzieciom lepsze wsparcie psychologiczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje rozwiązania systemowe, które zapewnią lepsze wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dzieci. Zmiany są odpowiedzą na wyniki projektu badawczego, który realizowany był przez dwa lata na Uniwersytecie Śląskim.

Zwieńczenie projektu "Model Wsparcia Międzysektorowego" odbyło się w poniedziałek w Muzeum Śląskim w Katowicach. Celem projektu jest wypracowanie mechanizmów trzech głównych sektorów: oświaty, zdrowia i pomocy społecznej. Uzyskane wyniki mają posłużyć do opracowania systemowych rozwiązań, które podniosą jakość i zapewnią dostępność wsparcia oferowanego dzieciom i ich rodzinom blisko miejsca zamieszkania.


"Jesteśmy już na ukończeniu dużej koncepcji, jeżeli chodzi o edukację włączającą pomoc psychologiczno-pedagogiczną, którą już na początku maja będziemy przedstawiać" - powiedziała podsekretarz stanu w MEN Izabela Ziętka.


"Czekaliśmy między innymi na wyniki pilotażu. Mamy już również rekomendację z konferencji dot. zdrowia psychicznego współorganizowanej z Instytutem Badań Edukacyjnych, mamy współpracę ze związkami zawodowymi m.in., jeśli chodzi o przygotowanie standardów pracy dla psychologów w przedszkolach i szkołach" - powiedziała podsekretarz stanu w MEN Paulina Piechna-Więckiewicz.


Program ma na celu umożliwienie natychmiastowej reakcji szkołom i przedszkolom na potrzeby dzieci. Placówki otrzymają niezbędne narzędzia, aby mogły jak najszybciej ocenić problemy dziecka jeszcze przed rozwinięciem się ich lub przekształceniem się w zaburzenie.


Ministerstwo zaplanowało również zmianę w kwalifikacji wsparcia dzieci i młodzieży. W tej chwili wsparcie przydzielane jest na podstawie rodzaju niepełnosprawności, co - jak podkreślają specjaliści - jest nieefektywne i niesprawiedliwe.


"Opracowaliśmy model trzech poziomów wsparcia, w zależności od tego jak bardzo jest potrzebne i kogo dotyczy. Przyznawane będzie dzieciom, uczniom, ale też ich rodzinom" - wyjaśnił koordynator projektu prof. dr hab. Zenon Gajdzica, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ.


Przeniesienie części pracy psychologów na nauczycieli ma odciążyć pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Program ma także na celu zachęcenie psychologów do pracy w szkołach.


"Nie chcemy z nauczycieli zrobić psychologów, ani nie chcemy z pedagogów zrobić diagnostów. Chcemy, żeby reagowali oni na potrzeby i wiedzieli, kiedy mają reagować" - wyjaśniła Izabela Ziętka.


W projekcie uczestniczyło 36 powiatów, a badaniami objęto ok. 31 tys. dzieci i uczniów z wykorzystaniem opracowanych przez uczelnie narzędzi, by na podstawie ich wyników opracować działania wspierające i sprawdzić skuteczność udzielonego wsparcia.


"W projekcie podejmowaliśmy wiele różnych działań na rzecz wsparcia dzieci, uczniów i rodzin. Dokonywaliśmy wdrożenia oceny funkcjonalnej oraz opracowaliśmy poziom wsparcia międzysektorowego" - wyjaśnił prof. Gajdzica.


"Badanie pokazało, że bezwzględnie konieczne jest wsparcie międzysektorowe traktowane jako prace skoordynowane, bo zarówno służba zdrowia, jak i edukacja, czy sektor rodziny posiada te same narzędzia i często dochodzi do dublujących się diagnoz" - podkreślił prof. Gajdzica. Według profesora, dublujące się diagnozy, a później terapie mogą prowadzić do marnotrawienia środków, a także przebodźcowanie dzieci lub udzielania nieodpowiedniego wsparcia. (PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ agz/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 08:20 Leszczyna: w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej Już w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej - zapowiedziała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że w ramach… » więcej 2024-06-20, godz. 08:20 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 45 w Straduni (aktl.) Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 45 w Straduni, gdzie samochód osobowy uderzył w słup energetyczny - poinformował dyżurny… » więcej 2024-06-20, godz. 08:20 Podkarpackie/ 73 interwencje strażaków w związku z burzami 73 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz, które przeszły w środę wieczorem i w czwartek w nocy nad regionem. Usuwali głównie… » więcej 2024-06-20, godz. 08:10 Lubelskie/ PSP: 2 pożary od wyładowań atmosferycznych, 109 połamanych drzew po burzach Ponad 120 razy interweniowali strażacy po burzach, które w minionych godzinach przeszły nad województwem lubelskim. Odnotowali dwa pożary od wyładowań atmosferycznych… » więcej 2024-06-20, godz. 08:00 ME 2024 - Folorunsho nietypowym debiutantem w reprezentacji Włoch 26-letni piłkarz Michael Folorunsho dopiero w sierpniu zeszłego roku zadebiutował w Serie A, natomiast 9 czerwca pierwszy raz wystąpił w reprezentacji Włoch… » więcej 2024-06-20, godz. 08:00 Czechy/ Straż pożarna: jedna ofiar śmiertelna burz na Zaolziu Co najmniej jedna osoba zginęła z powodu gwałtownej burzy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła przez czeskie Zaolzie - poinformowała straż pożarna… » więcej 2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »