Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-01, 15:10 Autor: PAP

Łódź/ Naukowcy z Polski i Norwegii badają, czym stawy w mieście różnią się od tych poza aglomeracjami

Naukowcy z Polski, w tym z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, są częścią międzynarodowego zespołu badającego m.in., czym stawy w mieście różnią się od tych poza aglomeracjami, ich kondycję oraz ewentualne negatywny wpływ na gatunki żyjące w wodzie.

Na świecie - w zależności od klasyfikacji – istnieje od 64 milionów do nawet 3 miliardów zbiorników definiowanych jako stawy. A to z kolei stanowi aż 30 proc. wszystkich wód stojących słodkich na świecie. Dokładne badanie bioróżnorodności tych zbiorników, a także wypracowanie metody ich monitorowania wydaje się więc niezwykle ważne.


"Pomimo że stawy są ekosystemami znanymi większości ludzi od dzieciństwa, miejskie zbiorniki wodne i ich fauna nadal kryją wiele tajemnic. Dotychczas większość prac w tym temacie dotyczyła zwierząt o większych rozmiarach, łatwych do obserwacji, czy odłowu, albo też koncentruje się na pojedynczych gatunkach. Brakuje opracowań dla całych zespołów występujących tam gatunków oraz porównań w szerokiej skali geograficznej. W naszej ocenie tylko takie podejście pozwoli uzyskać prawdziwy obraz kondycji tych zbiorników, zmian ich bioróżnorodności oraz wykryć ewentualne negatywne trendy" – wyjaśniła dr hab. Karolina Bącela-Spychalska z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.


Badaczka z Łodzi należy do międzynarodowego zespołu realizującego projekt ECOPOND, który ma na celu poprawę technik monitorowania bioróżnorodności zbiorników słodkowodnych. Jest on realizowany w pięciu zespołach partnerskich i finansowany z Funduszy Norweskich w ramach Programu "Badania", którego operatorem jest Narodowe Centrum Nauki. W Polsce liderem projektu jest dr hab. Szymon Śniegula z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, a w zespole są naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego w Oslo.


"Naszym wspólnym zadaniem jest badanie problemów i mechanizmów, które zachodzą w stawach w pięciu obszarach geograficznych. Badamy więc zbiorniki słodkowodne w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Oslo i Trondheim, a także na obszarach niezurbanizowanych w okolicy tych miast" – tłumaczyła dr Bącela-Spychalska.


Dodała, że w badaniach biolodzy skupiają się na różnorodności biologicznej bakterii, grzybów, zwierząt bezkręgowych i kręgowych. Monitorują też skład chemiczny wody w kilkudziesięciu zbiornikach słodkowodnych od Krakowa po Trondheim w Norwegii.


Zwróciła uwagę, że stawy wydają się niezwykle ciekawymi obiektami, nie tylko ze względu na ich dużą różnorodność, różną wielkość i usytuowanie, ale także dlatego, że są one bardzo wrażliwe na wszystkie zmiany, nie tylko w samym zbiorniku, ale także wokół niego. Są poddawane bardzo dużej antropopresji, czyli presji ze strony człowieka.


"Z drugiej jednak strony w tych miejscach, gdzie wpływ człowieka jest znaczny, na przykład w miastach, stawy stanowią swoiste refugia, czyli miejsca, w których różnorodność biologiczna może się rozwijać mimo zmian w otoczeniu" – zaznaczyła.


Na zmiany w zbiornikach może wpływać temperatura, która jest wyższa w miastach niż poza nimi, osuszanie, zanieczyszczenie, czy wprowadzanie obcych gatunków, które naturalnie nie występują na danym obszarze geograficznym. "Po powrocie z wakacji w tropikach mało kto myśli o tym, by wyczyścić buty zanim wybierze się na spacer do Lasu Łagiewnickiego. A może mieć to znaczący wpływ na przenoszenie się organizmów" – wskazała biolożka.


Ponieważ sklasyfikowanie, czy oznaczanie wielu gatunków metodami tradycyjnymi jest mało efektywne i czasochłonne, naukowcy planują badać różnorodność gatunkową nie poprzez pobór i oznaczanie poszczególnych grup organizmów, ale poprzez wykorzystanie środowiskowego DNA i RNA z próbek wody.


"Wiadomo, że wszystkie zwierzęta uwalniają do wody komórki swojego ciała, a wraz z nimi, swój materiał genetyczny: DNA i cząsteczki RNA. Cząsteczki te zatrzymujemy na filtrach w trakcie filtrowania wody z badanego stawu i potem przeanalizujemy w laboratorium. Nasze zadanie polega na odfiltrowaniu fragmentów DNA z pobranej wody i na tej podstawie zidentyfikowanie tego, co żyje w stawie. Następnie, podobnie jak w sklepie korzystamy z kodów kreskowych do odczytania ceny i danych o produkcie, tak i my na podstawie krótkich fragmentów DNA – tzw. kodów kreskowych życia, możemy odtworzyć listę organizmów żyjących w danym zbiorniku" – wyjaśniła dr Bącela-Spychalska.


Dodatkowo naukowcy prowadzą pomiary parametrów fizyko-chemicznych wody, które zostaną użyte jako dodatkowe czynniki w analizach różnorodności gatunkowej.


"Na tej podstawie będziemy mogli stwierdzić wpływ zanieczyszczeń na zespół gatunków. Badania powinny wyjaśnić, czy faktycznie proces urbanizacji jest niebezpieczny dla organizmów wodnych. A może zwiększenie stawów w miastach spowoduje, że lepiej będziemy mogli chronić organizmy związane z wodą" – podkreśliła badaczka.(PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ jann/


Kraj i świat

2024-05-14, godz. 18:10 MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz z ministrami V4+7 podpisała Wspólną Deklarację w sprawie polityki spójności… - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz z ministrami V4+7 podpisała Wspólną Deklarację w sprawie polityki… » więcej 2024-05-14, godz. 18:10 Ukraina/ Władze: liczba rannych w Charkowie po rosyjskim ostrzale wzrosła do 17 Liczba osób rannych w wyniku ataków rosyjskich sił zbrojnych na Charków we wtorek po południu wzrosła do 17; są wśród nich dzieci - poinformował szef… » więcej 2024-05-14, godz. 18:10 Sri Lanka/ Władze: około 280 obywateli Sri Lanki walczy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej Około 280 mieszkańców Sri Lanki zostało zwerbowanych do walki po obu stronach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - podali we wtorek lankijscy urzędnicy, którzy… » więcej 2024-05-14, godz. 18:10 Międzynarodowa grupa ds. integracji Ukrainy z NATO: Kijów powinien otrzymać zaproszenie do negocjacji na szczycie w… Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Integracji Ukrainy z NATO uważa, że na lipcowym szczycie w Waszyngtonie Kijów powinien otrzymać zaproszenie do negocjacji… » więcej 2024-05-14, godz. 18:00 Marcin Kuchciński (KO) został marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński (KO) został marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego a przewodniczącym sejmiku Bogdan Bartnicki (Trzecia Droga) - zdecydowali we wtorek na… » więcej 2024-05-14, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska - Josue odejdzie z Legii po tym sezonie Kapitan Legii Josue Pesqueira poinformował we wtorek, że nie przedłuży kontraktu z warszawskim klubem. Umowa portugalskiego piłkarza wygasa z końcem obecnego… » więcej 2024-05-14, godz. 18:00 Serbia/ Ekspert: rozmowy z delegacją z Kijowa mogły zdominować dostawy amunicji na Ukrainę Myślę, że w centrum spotkania w Belgradzie przedstawicieli władz Serbii z delegacją z Ukrainy znalazła się chęć Kijowa podtrzymania kanału dostaw amunicji… » więcej 2024-05-14, godz. 18:00 Wielkopolskie/ Przywrócono ruch po wypadku na A2 w kierunku Warszawy (aktl.) Przywrócono ruch na jednym pasie autostrady A2 w kierunku Warszawy, po tym jak we wtorkowe popołudnie nieopodal miejscowości Kowalewo-Sołectwo (pow. słupecki… » więcej 2024-05-14, godz. 18:00 UE/ Polska jedynym krajem Unii, który wciąż nie wdrożył dyrektyw o prawach autorskich Polska jako jedyna spośród sześciu państw pozwanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez Komisję Europejską nie wdrożyła nowych unijnych… » więcej 2024-05-14, godz. 17:40 Francja/ Trwają poszukiwania bandy, która odbiła w Normandii więźnia, zabijając funkcjonariuszy W Normandii na północy Francji trwa pościg za uzbrojoną bandą, która we wtorek przed południem zaatakowała konwój służb więziennych, zabijając dwóch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »