Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-01, 09:30 Autor: PAP

MF: 10 prac w finale VII edycji konkursu Finansoaktywni „Misja: Podatki. To się opłaca”

Wybrano 10 finalistów VII edycji konkursu edukacyjnego Finansoaktywni „Misja: Podatki. To się opłaca”. Zadaniem konkursowym było stworzenie filmu o podatkach i ich znaczeniu w naszym codziennym życiu – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów

Jak podało we wtorek Ministerstwo Finansów w informacji prasowej, tegoroczna edycja programu konkursu edukacyjnego Finansoaktywni „Misja: Podatki. To się opłaca” cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Do programu zgłosiło się 656 szkół.


„Animacja z udziałem Barbie, piosenka raperska o podatkach i talk show w iście amerykańskim stylu! Uczniowie z całej Polski zaskoczyli jurorów konkursu niesamowitą kreatywnością. Kapituła konkursu miała nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba zespołów z całej Polski. Film o podatkach w roli głównej przygotowało aż 246 zespołów uczniowskich. Podczas obrad kapituła zwracała uwagę na wiele aspektów. Ważna była m.in. pomysłowość, oryginalność filmu konkursowego, ciekawe przedstawienie potrzeby płacenia podatków oraz wskazanie obszarów, które są z nich finansowane” – napisano w informacji prasowej.


Do finału wybrano 10 najlepszych prac. Zakwalifikowane zespoły wraz z opiekunami wezmą udział 16 czerwca w uroczystym zdalnym finale. W nagrodę uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego – informuje Ministerstwo Finansów.


„Promowanie wiedzy z zakresu finansów wśród uczniów szkół podstawowych i ich edukowanie to dla Ministerstwa Finansów kwestia priorytetowa. Finanse odgrywają dużą rolę w naszym codziennym życiu. Warto wiedzieć, jak mądrze wydawać pieniądze i dlaczego płacenie podatków jest tak ważne. Cieszy mnie tak duże zainteresowanie programem. Z roku na rok jest ono coraz większe. Mam nadzieję, że dzięki Finansoaktywnym uczniowie z całej Polski zdobywają niezbędną i tak potrzebną wiedzę o podatkach” – powiedział, cytowany w komunikacie, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.


Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w finale znalazły się filmy:


„Podatkowo: Kopytkowo” – autorem jest uczeń Szkoły Podstawowej nr 120 im. Konstytucji 3 Maja w Łodzi. Film sposób przedstawia losy mieszkańców gminy, w której nie płaci się podatków. W finale większość mieszkańców nie jest zadowolona z obecnego życia i chce wrócić do czasów, kiedy płacili podatki.


„PODATKI SĄ WAŻNE” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego w Świętochłowicach. Konstrukcja filmu – dowcipna i obrazowa – opiera się na napisanym przez uczniów wierszu. W filmie zaprezentowane zostały negatywne skutki braku płacenia podatków oraz pozytywny wpływ podatków na życie każdego z nas.


„Podatkowa podróż” – autorami są uczniowie Zespołu Szkolno-przedszkolnego w Serbach. Troje uczniów szkoły podstawowej z niewielkiej miejscowości postanowiło podjąć dyskusję na temat podatków. Jeden z nich usilnie upierał się, że płacenie podatków jest niesprawiedliwe, i że państwo zabiera ludziom ich ciężko zarobione pieniądze. Chcąc rozwiać jego wątpliwości koleżanka zabrała wszystkich w tajemniczą podatkową podróż.


„Podatki dla nas” – autorkami są uczennice Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Gaboniu. Film to połączenie animacji z otaczającą rzeczywistością. Uczennice w bardzo dokładny sposób pokazały korzyści płynące z płacenia podatków.


„Bajkowe podatki” – autorką jest uczennica Szkoły Podstawowej nr 120 im. Konstytucji 3 Maja w Łodzi. Film to krótkie, animowane przybliżenie, czym są podatki, jakie są ich rodzaje i co dzięki nim zyskujemy. W filmie pojawia się grono bajkowych postaci, a Ken próbuje wytłumaczyć Barbie czym są podatki.


„BOHATER DRUGIEGO PLANU - PODATEK!” – autorkami są uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Film ma formę ciekawej animacji połączonej z relacją i scenką rodzajową. Uczennice obaliły mity dotyczące podatków i pokazały istotę ich płacenia.


„Podatki. To się opłaca - od zawsze” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce. W filmie wyruszamy w pełną przygód podróż do czasów średniowiecza. Uczniowie pokazali, jak daniny, cła i myta wpłynęły na rozwój Polski i dlaczego płacenie podatków jest tak ważne dla wspólnego dobra także dzisiaj.


„Na co wydawane są pieniądze z budżetu powiatu?” – autorami są uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Pruszkowie. Film to połączenie rysunku z przedstawieniem zalet płynących z płacenia podatków. Uczniowie pokazali, że uczciwe płacenie podatków zapewnia wszystkim dobre i bezpieczne życie.


„Warto płacić podatki” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jordanowie. Film ma charakter reportażu. Uczniowie przeprowadzili wywiady z Burmistrzem Miasta, Dyrektorem Szkoły Podstawowej, Dyrektorem Miejskiego Przedszkola, a także członkami Ochotniczej Straży Pożarnej, aby udowodnić jak ważne są pieniądze publiczne pozyskane z podatków. Wywiady poprzedzone są krótkimi wierszykami.


„Współpraca się opłaca” – autorami są uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych nr 5 w Poznaniu. W filmie wykorzystano konwencję komiksu i awatarów oraz serwisu informacyjnego. Uczniowie poruszyli najważniejsze kwestie dotyczące podatków. (PAP)


ms/ mmu/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 19:10 S. Żaryn w National Reviev: Rosja obrała imperialny kurs na wiele lat i dąży do rozszerzenia agresywnych zdolności… Rosja obrała imperialny kurs na wiele lat i konsekwentnie dąży do rozszerzenia swoich agresywnych zdolności wojskowych - pisze we wtorek w amerykańskim portalu… » więcej 2023-12-05, godz. 19:10 Polonez - tradycyjny taniec polski - wpisany na Listę UNESCO Polonez - tradycyjny taniec polski - został we wtorek wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 'Ten taniec… » więcej 2023-12-05, godz. 19:10 Poznań/ Radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta Poznańscy radni uchwalili we wtorek plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta. Dokument zakłada m.in. wprowadzenie większej ilości zielni, lepszą… » więcej 2023-12-05, godz. 19:00 Wrocław/ Radni klubu Nowa PL zaprezentowali propozycje zmian w budżecie miasta W naszej opinii pan prezydent Sutryk zrobił tak, jak pan premier Morawiecki. W zaciszu gabinetu przygotował budżet, co do którego ma już absolutną pewność… » więcej 2023-12-05, godz. 19:00 Strefa Gazy/ Izraelski głównodowodzący: wojna weszła w nową fazę Izraelskie siły otoczyły miasto Chan Junis na południu Strefy Gazy, a po tygodniowej przerwie wojna weszła w nową fazę - powiedział we wtorek szef sztabu… » więcej 2023-12-05, godz. 19:00 Prezydent dla arabskiej telewizji: Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce to poważny problem i plan na najbliższe… Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce to dla nas bardzo poważny problem i plan na najbliższe 30 lat - powiedział w wywiadzie dla arabskiej telewizji prezydent… » więcej 2023-12-05, godz. 18:50 Politico: w brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce; strony zgodziły się… We wtorek przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji odbyła się krótka rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce - podał portal informacyjny Politico… » więcej 2023-12-05, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska - nowy dyrektor sportowy Rakowa Raków Częstochowa od początku grudnia ma nowego dyrektora sportowego. Wakat na tym stanowisku trwał od końca października, kiedy to z częstochowskim klubem… » więcej 2023-12-05, godz. 18:40 UE przedłużyła o trzy lata obowiązywanie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka UE przedłużyła o trzy lata, do 8 grudnia 2026 r., obowiązywanie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka. Sankcje nakładane są na osoby… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Zachodniopomorskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił osobę w pobliżu Niekanina pod Kołobrzegiem Pociąg relacji Kraków - Kołobrzeg potrącił śmiertelnie osobę w pobliżu Niekanina. Trwa ewakuacja ok. 100 pasażerów do autobusów - poinformował we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »