Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-09, 21:30 Autor: PAP

Rusza kampania edukacyjna promująca telemedycynę dla chorych na serce

"TeleSERCE – Serce pod kontrolą" – kampanię edukacyjną pod tym hasłem rozpoczęły we wtorek trzy organizacje pacjentów. Ma przekonać Polaków do praktycznego zastosowania telemedycyny w opiece nad osobami cierpiącymi na choroby serca i naczyń.

W ramach kampanii przewidziano serię webinariów, inicjatyw medialnych i pilotażowy program opieki telemedycznej, do którego zostaną włączone różne grupy pacjentów z całego kraju. Zwieńczeniem działań będzie raport zawierający rekomendacje ekspertów na temat doskonalenia wdrożeń w zakresie rozwiązań telemedycznych.

Organizatorami kampanii są trzy organizacje działające na rzecz pacjentów: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca i Fundacja eZdrowie. Partnerem inicjatywy jest Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.

Organizatorzy przyznają, że pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła realizację pomysłu.

"Z rosnącym niepokojem obserwowaliśmy coraz bardziej dramatyczną sytuację pacjentów kardiologicznych. Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego alarmowali o spadkach zgłaszalności chorych do ośrodków. Nierzadko nawet osoby w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, na przykład z zawałem serca, bały się zgłaszać do szpitali" – powiedziała prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce Agnieszka Wołczenko.

"Z drugiej strony, nawet jeśli pacjenci już poszukiwali pomocy, musieli liczyć się ze zmianami w organizacji pracy przychodni czy utrudnieniami w dostępie do procedur medycznych. Nie każdy łatwo radził sobie także z tele- i wideokonsultacjami lekarskimi, które praktycznie z dnia na dzień stały się nową normą. Postanowiliśmy pomóc" – dodała.

Zdalne wizyty lekarskie to niejedyne rozwiązanie telemedyczne pomagające pacjentom w czasie pandemii. Innymi narzędziami są m. in. telemonitoring urządzeń wszczepialnych, 24-godzinny kardiomonitoring, który pozwala na diagnostykę arytmii trudnych do uchwycenia w standardowych badaniach i telerehabilitacja.

Zdaniem prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca dr Marty Kałużnej-Oleksy pacjenci zbyt mało wiedzą o tym, jak działają te narzędzia. Podkreśliła, że w codziennej praktyce klinicznej opiekuj się pacjentami, którzy mimo początkowych obaw, stają się coraz bardziej otwarci na różne rozwiązania telemedyczne. Wiedza o poszczególnych narzędziach nie jest jednak dobrze rozpowszechniona.

"Po jakie rozwiązania warto sięgać w danym przypadku i jak z nich właściwie korzystać – to nie jest dla chorych jasne. Edukacyjna kampania wyjaśniająca, czym jest i jak działa telemedycyna, wydała nam się wprost niezbędna" – powiedziała dr Kałużna-Oleksy.

Celem organizatorów kampanii jest stworzenie szerokiej koalicji ekspertów różnych dziedzin, którzy o telemedycynie opowiedzą Polakom z różnych punktów widzenia. W radzie merytorycznej zasiedli wybitni klinicyści, patronatu merytorycznego inicjatywie udzielili między innymi konsultanci krajowi w dziedzinie kardiologii i kardiologii dziecięcej i rzecznik praw pacjenta. W ramach kampanii przewidziano też dyskusje o telemedycynie.

"Takie rozwiązania, jak telemonitoring kardiologiczny z wykorzystaniem urządzeń przeznaczonych do użytku domowego to odpowiednio: lepszy stan zdrowia i większe bezpieczeństwo pacjentów, mniej planowych wizyt specjalistycznych, oszczędność na procedurach i dodatkowe środki w budżecie płatnika publicznego. Na rozwiązania telemedyczne można i trzeba patrzeć wieloaspektowo także w obszarze kardiologii dziecięcej. Monitorowanie dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych, w tym prowadzona zrozumiałym językiem edukacja na temat tego, jak działają takie rozwiązania i w jaki sposób poprawiają jakość życia pacjentów to bardzo ważny aspekt naszej kampanii, skierowanej do osób dorosłych i opiekunów dzieci ze schorzeniami kardiologicznymi" – powiedział Maciej Klaczyński z Fundacji eZdrowie.

W ramach kampanii przewidziano też wyłonienie grup pacjentów z różnych regionów Polski i włączenie ich do trzymiesięcznego programu opieki telemedycznej.

"Dane naukowe potwierdzają, że rozwiązania telemedyczne są skuteczne, bezpieczne i efektywne. W naszym programie chcemy dodatkowo sprawdzić, jakie odczucia, wnioski i rekomendacje dadzą osoby, które z tych rozwiązań skorzystały w praktyce. To w naszej opinii wiedza, którą bezwzględnie warto będzie wziąć pod uwagę, wdrażając poszczególne narzędzia do praktyki klinicznej" – wyjaśnia dr Marta Kałużna-Oleksy.

Zwieńczeniem kampanii ma być raport zawierający rekomendacje eksperckie dla rozwiązań telemedycznych w Polsce. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

Kraj i świat

2021-10-26, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 26 października, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Piłkarze Lechii Gdańsk odpadli sensacyjnie w 1/16 finału Pucharu Polski, przegrywając w Nowym Dworze Mazowieckim… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Sudan/ Aresztowany przez wojskową juntę premier wrócił do domu Premier Sudanu Abdalla Hamduk, który w poniedziałek został aresztowany po wojskowym zamachu stanu, wrócił wraz z żoną do domu w Chartumie - podaje we wtorek… » więcej 2021-10-26, godz. 21:50 El. MŚ piłkarek nożnych – Polska – Albania 2:0 (wynik) Polskie piłkarki nożne pokonały w Tychach Albanię 2:0 (1:0) w swoim czwartym meczu grupowych eliminacji mistrzostw świata. » więcej 2021-10-26, godz. 21:50 Departament Stanu: USA są przeciwne budowie kolejnych osiedli na terenach palestyńskich Departament Stanu poinformował we wtorek, że USA są zdecydowanie przeciwne budowie kolejnych domów na terenach palestyńskich. Izrael zamierza w najbliższych… » więcej 2021-10-26, godz. 21:40 Słowacja/ Były premier, lider partii opozycyjnej podsłuchany przez prokuraturę Słowackie media opublikowały fragmenty nagrań wideo, na których m.in. zarejestrowano byłego premiera, obecnie lidera największej partii opozycyjnej Kierunek-Socjaldemokracja… » więcej 2021-10-26, godz. 21:40 Piłkarski PP - sensacyjna porażka Lechii, awans Lecha, Rakowa i Arki (podsumowanie) Piłkarze Lechii Gdańsk odpadli sensacyjnie w 1/16 finału Pucharu Polski, przegrywając w Nowym Dworze Maz. z trzecioligowym (czwarty poziom) Świtem 1:2. Awans… » więcej 2021-10-26, godz. 21:40 Lubuskie/ Po tragicznym wypadku na wysokości Zielonej Góry zablokowana jezdnia S3 w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego Po zderzeniu dwóch aut osobowych, na wysokości Zielonej Góry została zablokowana jezdnia drogi S3 w kierunku Gorzowa Wlkp. W wypadku śmierć poniosły dwie… » więcej 2021-10-26, godz. 21:30 Ekstraliga hokejowa - Zagłębie - Ciarko 2:3 po dogrywce Zagłębie Sosnowiec - Ciarko STS Sanok 2:3 po dogrywce (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1). Bramki: 0:1 Branislav Pavuk (23), 0:2 Jakub Bukowski (42), 1:2 Kamil Sikora (45)… » więcej 2021-10-26, godz. 21:30 Niemcy/ Ippen nie opublikuje wyników dochodzenia ws. redaktora naczelnego „Bilda” Grupa medialna Ippen nie opublikuje wyników dochodzenia ws. Juliana Reichelta, byłego redaktora naczelnego „Bilda”. Przez wiele miesięcy zespół śledczy… » więcej 2021-10-26, godz. 21:30 Uwaga Redakcje! (dot. konferencji pras. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat reformy psychiatrii dziecięcej… W środę o godzinie 13.00 w Centrum Pediatrii (Poradnia Zdrowia Psychicznego) w Sosnowcu przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3 odbędzie się konferencja prasowa ministra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »