Radio Opole » Gospodarka
2020-10-20, 11:00 Autor: Marzena Śmierciak

Pracownik może dostać rekompensatę za obniżone chorobowe, opiekuńcze czy macierzyńskie

Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Jest szansa na rekompensatę za obniżone w pandemii zasiłki chorobowe, opiekuńcze czy macierzyńskie.
Jeśli pracodawca obniżył pracownikowi etat lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia w związku z tarczą antykryzysową, co z kolei przełożyło się na niższą pensję i związany z nią zasiłek, to teraz będzie można świadczenie przeliczyć na nowo. Jak informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, od 9 października obowiązują przepisy, które naprawiają tę sytuację. Żeby otrzymać wyrównanie, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku.

- Nie ma gotowego formularza, bądź wzoru wniosku o wyrównanie konkretnego zasiłku. Wystarczy napisać, że jako świadczeniobiorca występuję o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy - mówi rzecznik opolskiego ZUS.

Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca, to wniosek należy przekazać właśnie jemu. Pozostałe osoby stosowne dokumenty przekazują Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

- Przeliczenie obniżonego wcześniej zasiłku jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe - dodaje Sebastian Szczurek.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2020-11-29, godz. 15:30 Przebudowa systemu oświetlenia w Kędzierzynie-Koźlu doceniona przez Polską Izbę Ekologii Gmina Kędzierzyn-Koźle wyróżniona przez Polską Izbę Ekologii. Ekolaur został przyznany w kategorii Energooszczędność, efektywność energetyczna” za… » więcej 2020-11-29, godz. 11:00 Lampy w gminie Ozimek będą z oprawami LED-owymi. Wymienionych zostanie 2 tysiące punktów świetlnych Ma być jaśniej i bezpieczniej oraz taniej. W gminie Ozimek zostanie wymienionych blisko 2 tysiące opraw latarni ulicznych. Zmiana będzie polegała na zainstalowaniu… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Tarcza branżowa 5.0: ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenia składkowe - Jeszcze tylko do jutra (30.11) przedstawiciele między innymi branż turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą składać wnioski o umorzenie składek… » więcej 2020-11-27, godz. 17:30 Za kilka dni wejdą w życie nowe limity zarobków dla osób pracujących na wcześniejszej emeryturze i rencie Zmienią się od początku grudnia limity przychodów dla osób pracujących mimo przejścia na wcześniejszą emeryturę lub rentę. » więcej 2020-11-27, godz. 13:15 185 młodych bezrobotnych z powiatu brzeskiego będzie mogło liczyć na wsparcie w wejściu na rynek pracy Bezrobotni z powiatu brzeskiego, którzy nie ukończyli 30. roku życia, będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. Miejscowy urząd pracy przeznaczy na ten cel… » więcej 2020-11-27, godz. 11:00 Mniej pasażerów w miejskich autobusach w Opolu i mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów Pandemia dotyka też komunikację zbiorową. W porannej rozmowie 'W cztery oczy' mówił o tym Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu w opolskim ratu… » więcej 2020-11-27, godz. 08:30 Firma z Kędzierzyna-Koźla dostarczy 102 samochody do patrolowania dróg. "To pierwszy krok do systemu bez bramek" Kędzierzyńsko-kozielska firma Vitronic dostarczy auta dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego do patrolowania dróg objętych elektronicznym systemem… » więcej 2020-11-26, godz. 19:15 Będzie podwyżka, bo "system musi bilansować się". Zmiany stawek za wywóz śmieci w Opolu przyjęte Mieszkańcy Opola zapłacą od nowego roku więcej za wywóz śmieci. Teraz obowiązuje stawka 19 złotych za osobę przy segregowaniu odpadów i 38 złotych przy… » więcej 2020-11-26, godz. 16:15 Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd. To inwestycja, która towarzyszy innemu projektowi - przygotowaniu w przyszłym roku… » więcej 2020-11-26, godz. 13:53 Autobusy PKS Kluczbork nie wyjadą w weekendy i święta. Uczniowie nie jeżdżą do szkół, innych pasażerów też … PKS Kluczbork konsekwentnie zmniejsza liczbę połączeń ze względu na obostrzenia dotyczące epidemii koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »