Radio Opole » Gospodarka
2020-10-18, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Czy uda się zdobyć ministerialne pieniądze na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie? Chodzi o 1,4 miliona złotych

Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. www.olesno.pl]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. www.olesno.pl]
O ponad 1,4 miliona złotych na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie złożyła wniosek tamtejsza Parafia Bożego Ciała. Decyzja należy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dwa wcześniejsze etapy konserwacji były prowadzone przede wszystkim na zewnątrz kościoła. - Teraz czas na wnętrze - mówi Małgorzata Pach, kierownik Wydziału Spraw Europejskich i Promocji Gminy Urzędu Miejskiego w Oleśnie. Pracownicy magistratu pomogli napisać wniosek.

- To dotyczy prac w obrębie posadzek, konserwacji i remontu ścian wewnętrznych, odwzorowania brakujących słupów i wymiany skorodowanych słupów. Chodzi także o bardzo dużą część elementów wyposażenia kościoła: cztery ołtarze boczne, rzeźby, i obrazy będące w tym kościele.

Trwający drugi etap renowacji ma zakończyć się w listopadzie. - Wewnątrz kościoła rozpoczęły się już prace - dodaje Małgorzata Pach.

- Pani konserwator sztuki pracuje już nad niektórymi elementami, a mam na myśli konkretnie dwa ołtarze boczne, krucyfiks z Grupy Ukrzyżowania i obraz Chrystusa Bolesnego. Te prace również muszą zakończyć się w listopadzie.

Do tej pory parafii udało się pozyskać 1 milion 360 tysięcy złotych ministerialnej dotacji na renowację kościoła.

Przypomnijmy, drewniana świątynia została wpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.
Małgorzata Pach 1
Małgorzata Pach 2

Gospodarka

2020-11-29, godz. 15:30 Przebudowa systemu oświetlenia w Kędzierzynie-Koźlu doceniona przez Polską Izbę Ekologii Gmina Kędzierzyn-Koźle wyróżniona przez Polską Izbę Ekologii. Ekolaur został przyznany w kategorii Energooszczędność, efektywność energetyczna” za… » więcej 2020-11-29, godz. 11:00 Lampy w gminie Ozimek będą z oprawami LED-owymi. Wymienionych zostanie 2 tysiące punktów świetlnych Ma być jaśniej i bezpieczniej oraz taniej. W gminie Ozimek zostanie wymienionych blisko 2 tysiące opraw latarni ulicznych. Zmiana będzie polegała na zainstalowaniu… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Tarcza branżowa 5.0: ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenia składkowe - Jeszcze tylko do jutra (30.11) przedstawiciele między innymi branż turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą składać wnioski o umorzenie składek… » więcej 2020-11-27, godz. 17:30 Za kilka dni wejdą w życie nowe limity zarobków dla osób pracujących na wcześniejszej emeryturze i rencie Zmienią się od początku grudnia limity przychodów dla osób pracujących mimo przejścia na wcześniejszą emeryturę lub rentę. » więcej 2020-11-27, godz. 13:15 185 młodych bezrobotnych z powiatu brzeskiego będzie mogło liczyć na wsparcie w wejściu na rynek pracy Bezrobotni z powiatu brzeskiego, którzy nie ukończyli 30. roku życia, będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. Miejscowy urząd pracy przeznaczy na ten cel… » więcej 2020-11-27, godz. 11:00 Mniej pasażerów w miejskich autobusach w Opolu i mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów Pandemia dotyka też komunikację zbiorową. W porannej rozmowie 'W cztery oczy' mówił o tym Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu w opolskim ratu… » więcej 2020-11-27, godz. 08:30 Firma z Kędzierzyna-Koźla dostarczy 102 samochody do patrolowania dróg. "To pierwszy krok do systemu bez bramek" Kędzierzyńsko-kozielska firma Vitronic dostarczy auta dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego do patrolowania dróg objętych elektronicznym systemem… » więcej 2020-11-26, godz. 19:15 Będzie podwyżka, bo "system musi bilansować się". Zmiany stawek za wywóz śmieci w Opolu przyjęte Mieszkańcy Opola zapłacą od nowego roku więcej za wywóz śmieci. Teraz obowiązuje stawka 19 złotych za osobę przy segregowaniu odpadów i 38 złotych przy… » więcej 2020-11-26, godz. 16:15 Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd. To inwestycja, która towarzyszy innemu projektowi - przygotowaniu w przyszłym roku… » więcej 2020-11-26, godz. 13:53 Autobusy PKS Kluczbork nie wyjadą w weekendy i święta. Uczniowie nie jeżdżą do szkół, innych pasażerów też … PKS Kluczbork konsekwentnie zmniejsza liczbę połączeń ze względu na obostrzenia dotyczące epidemii koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »