Radio Opole » Gospodarka
2020-05-29, 10:30 Autor: Katarzyna Plewnia

5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach przeznaczył zarząd województwa opolskiego

Roland Wrzeciono [fot. Paula Hołubowicz]
Roland Wrzeciono [fot. Paula Hołubowicz]
Jako pomoc bezzwrotna to działanie jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatów brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i głubczyckiego. Dla firm z pozostałych powiatów będzie dostępne w formie pożyczki.
- Minimalnie firma może uzyskać od 100 tysięcy do maksymalnie 800 tysięcy złotych. Takie są wartości tego projektu. Natomiast poziom dofinansowania to do 70% - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Nabór wniosków potrwa od 18 do 25 czerwca. Aby skorzystać z tych pieniędzy, firma musi mieć przeprowadzony audyt energetyczny lub założyć jego przeprowadzenie w ramach projektu, na który chce otrzymać finansowe wsparcie. Realizacja projektu powinna przynieść co najmniej 25-procentową oszczędność energii. - Warto, by te wskaźniki były jak najwyższe, bo jeśli uda się zaoszczędzić 60 procent energii, wówczas przy ocenie składanego wniosku można liczyć na dodatkowe punkty - wyjaśniał gość Radia Opole. - Wszelkiego rodzaju inwestycje w środki trwałe, które służą właśnie podnoszeniu tej efektywności energetycznej. Mam tutaj na myśli efektywność energetyczną, ale również i zwiększenie tej oszczędności przy zakupie maszyn.

Dla przedsiębiorców ze wspomnianych 5 powiatów (brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i głubczyckiego) to działanie jest dotacją, a więc pomocą bezzwrotną. Przedsiębiorcy z pozostałych powiatów w regionie również mogą się ubiegać o finansowe wsparcie na energooszczędne rozwiązania w firmach, ale oni będą mogli uzyskać pożyczki. To wynik negocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego WO z Komisją Europejską.

Dyrektor Opolskiego Regionalnego Centrum Gospodarki mówił też o bardzo dużym zainteresowaniu opolskich przedsiębiorców innym instrumentem wsparcia, tzw. pożyczkami płynnościowymi. To pomoc uruchomiona przez samorząd województwa z myślą o przeciwdziałaniu ekonomicznym skutkom pandemii.

W ramach tego działania pula środków to ponad 51 milionów złotych. A pożyczkę można przeznaczyć na bieżące wydatki, pozwalające na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

- Przedsiębiorca może uzyskać do pół mln złotych. Może też uzyskać karencję w spłacie tej pożyczki. Do 12 miesięcy taka karencja może wynieść. Przy spełnieniu pewnych warunków można również można uzyskać oprocentowanie na poziomie 0 procent - mówił gość Radia Opole.

Wnioski o pożyczki płynnościowe przedsiębiorcy składają do Fundacji Rozwoju Śląska lub Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Te dwie instytucje pośredniczą w udzielaniu tego właśnie instrumentu pomocowego.

Gospodarka

2020-07-12, godz. 17:00 Przez całą gminę na rowerze? Ozimek chce mieć ścieżki łączące granice gminy Od Chrząstowic do Grodźca. Ozimek planuje stworzyć rowerową trasę, która będzie przebiegała przez całą gminę. » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 41. Startup Mixer Siesta w nowej odsłonie, ale założenia te same. Opolscy biznesmeni podzielą się swoim doświadczeniem Startup Mixer, czyli spotkania młodych opolskich przedsiębiorców z doświadczonymi biznesmenami, powraca w nowej, letniej odsłonie. Tym razem jako „siesta” na scenie… » więcej 2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »