Radio Opole » Gospodarka
2020-02-25, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny

Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod koniec roku ma rozpocząć produkcję katod ogniw elektrycznych.
Prezes Umicore Marc Grynberg zauważał, że produkowane na Opolszczyźnie komponenty będą wykorzystywane na całym świecie, przyczyniając się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

- To jedna z ważniejszych dróg do zmniejszenia emisji CO2 w regionie, zatem w Europie pytanie nie brzmi już, czy pojawią się tu pojazdy elektryczne, tylko jak szybko proces rozwoju elektromobilności będzie postępował - mówił.

Gratulacje dla osób zaangażowanych w powstanie zakładu skierował w specjalnym liście premier Mateusz Morawiecki. Odczytując go posłanka Violetta Porowska powiedziała, że inwestycja to powód do radości dla całego regionu.

- Firma nowoczesna, innowacyjna, ekologiczna, rozwojowa i wizjonerska. Tutaj, na Opolszczyźnie, potencjał ludzki w wiedzy i intelekcie jest, ale także w sercu, a dla Polaków to bardzo ważne - dodała.

Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Sosiński wskazywał, że Polska odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie elektromobilności, na czym korzysta także Opolszczyzna.

- Dziś, kiedy w sposób symboliczny rozpoczyna się budowa Fabryki, możemy wspólnie świętować. Ta inwestycja stanowi niepowtarzalną szansę dla dalszego rozwoju regionu - zapewniał.

Zdaniem burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza, inwestycja to także spora szansa na rozwój miasta.

- Firma będzie bazowała na pracownikach z tego regionu. To spełnienie aspiracji i marzeń zawodowych wielu nysian, głównie młodych, którzy wreszcie nie będą musieli wyjeżdżać za pracą i wreszcie ta praca, dobra praca, będzie w ich mieście - przekonywał.

Powstająca pod Nysą fabryka ma początkowo zatrudniać około 400 pracowników, jednak wraz z rozwojem produkcji, liczba ta ma się zwiększyć. Do tej pory firma otworzyła już swój zakład w Nowej Rudzie, gdzie powstają katalizatory do aut o napędzie spalinowym.
Marc Grynberg
Violetta Porowska
Piotr Sosiński
Kordian Kolbiarz

Gospodarka

2020-04-04, godz. 13:00 Komprachcice powiększają pulę pieniędzy na drogi Dodatkowe pół miliona złotych przeznaczą w tym roku Komprachcice na remonty dróg. Pieniądze pochodzą z ubiegłorocznej rezerwy budżetowej i zostaną wykorzystane… » więcej 2020-04-04, godz. 10:29 Zmiana oznakowania na obwodnicy Kluczborka. Przez dwa dni nie wszystkie ciężarówki mogły tamtędy jechać Pierwsze zmiany na otwartym kilka dni temu ostatnim odcinku obwodnicy Kluczborka. » więcej 2020-04-04, godz. 07:00 Aby przeciwdziałać suszy leśnicy budują zbiorniki małej retencji Dwa zbiorniki do retencjonowania wody opadowej powstają w przygranicznym leśnictwie Dębowiec. Każdy z nich będzie miał po 60 arów. Przedsięwzięcie to sprzyjać… » więcej 2020-04-03, godz. 14:00 Handlowcy z Cytruska w Opolu zwolnieni z opłat za wynajem stanowisk Z opolskiego targowiska 'Cytrusek' w Opolu zniknęła 1/3 handlujących a ci, którzy pozostali na straganach notują straty. W związku z pandemią koronawirusa Zakład… » więcej 2020-04-03, godz. 12:00 Najważniejsza ochrona miejsc pracy. Ozimek wdraża plan na pomoc przedsiębiorcom Ozimek ma plan, jak pomóc firmom działającym w gminie, które odczuwają kryzys związany z pandemią koronawirusa. Do magistratu wpływają bowiem pierwsze prośby od… » więcej 2020-04-03, godz. 10:00 Reńska Wieś: urząd zamknięty, ale urzędnicy pracują Choć z powodu epidemii mieszkańcy Reńskiej Wsi mają ograniczone możliwości załatwiania spraw w urzędzie gminy, to nie znaczy, że urzędnicy mają wolne. Zaplanowane… » więcej 2020-04-02, godz. 14:30 100 tysięcy złotych na sprzęt dla opolskich szpitali - to wsparcie WiK w Opolu Sprzęt oraz środki ochrony osobistej przekaże opolskim szpitalom spółka Wodociągi i Kanalizacja. Wartość pomocy wynieść ma 100 tysięcy złotych. Taką decyzję w… » więcej 2020-04-02, godz. 12:38 Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. WUP przyjmuje już wnioski Wojewódzki Urząd Pracy przyjmuje już wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zakładów, które z powodu epidemii musiały wstrzymać, bądź znacząco ograniczyć… » więcej 2020-04-02, godz. 10:15 Nyski PUP ma pożyczki dla mikrofirm. Można już składać wnioski Niskooprocentowane pożyczki na pokrycie bieżących kosztów działalności ma dla mikroprzedsiębiorców nyski urząd pracy. To propozycja dla firm, które zatrudniają… » więcej 2020-04-01, godz. 18:30 Świadczenie postojowe i zwolnienie mikrofirm ze składek, czyli wsparcie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej Zwolnienie z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj dla przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 9 osób, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »