Radio Opole » Gospodarka
2020-01-24, 20:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.facebook/opolskie]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.facebook/opolskie]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy regionu podsumowano miniony rok. Podczas gali wyróżniono także rodzinne firmy i innowacyjne projekty zrealizowane z unijnym wsparciem przez opolskich przedsiębiorców.
- Zaczynamy od nowych planów i w tym roku zostanie ogłoszonych pięć nowych naborów dla przedsiębiorców, a do wzięcia będzie w sumie prawie 28 milionów złotych - mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. - Będą to nabory na infrastrukturę usług społecznych, czyli w tym przypadku jest to dom seniora dla subregionu brzeskiego, ale również jest to efektywność energetyczna w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. To także wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. To też nowe produkty i usługi na obszarach przygranicznych. Ostatni piąty nabór to jest współpraca gospodarcza i promocja - wylicza szef OCRG.

- Organizujemy różnego rodzaju przedsięwzięcia, takie jak spotkania pracowników i dyrektorów działów HR, czyli tych osób, które zajmują się zasobami ludzkimi w swoich firmach. Chcemy, żeby wymieniali się swoimi doświadczeniami. Organizujemy spotkania "lean menagement", które mają służyć wymianie doświadczeń w zakresie optymalizacji procesów zarządzania - dodał Szymon Ogłaza z zarządu województwa opolskiego.

Wyróżnienie wśród innowacyjnych projektów otrzymało Centrum Naukowo-Badawcze "Ladrob", które pracuje nad probiotykami i ekstraktami ziołowymi, mającymi zastąpić antybiotyki stosowane w hodowli drobiu.

- Cały projekt polegał również na wybudowaniu nowoczesnego centrum badawczo-naukowego z nowoczesnym zapleczem mikrobiologicznym. Powstało laboratorium, które aktualnie w tym roku akredytujemy. Wydaje mi się, że pieniądze unijne zostały bardzo dobrze wykorzystane. Powstało nowoczesne centrum w Opolu - laboratorium mikrobiologiczne. Myślę, że będziemy pierwszym laboratorium prywatnym w województwie - mówi Łukasz Latała, właściciel firmy.

- Słuchamy ciekawych pomysłów naszych klientów i naszych dzieci, które nam pomagają w prowadzeniu firmy i udaje się nam. Działamy już ponad 25 lat - mówią Leokadia Podgórska-Wodnicka i Andrzej Wodnicki, właściciele piekarni "Wodnicki", którzy otrzymali wyróżnienie w kategorii: firma rodzinna. - Klient jest coraz bardziej wymagający, ale my też od siebie wymagamy dużo, żeby zaspokoić go. Jest bardziej wyedukowany i to bardzo dobrze, bo wie czego chce. My się wsłuchujemy w oczekiwania naszych konsumentów.

Dodatkowo, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w 2019 roku rozstrzygnęło 5 naborów, między innymi na infrastrukturę usług społecznych. Podpisało 118 umów z firmami, które chcą realizować projekty z unijnym dofinansowaniem, 8 firm zainwestowało w nasz region.
Roland Wrzeciono i Szymon Ogłaza
Łukasz Latała
Leokadia Podgórska-Wodnicka i Andrzej Wodnicki

Gospodarka

2020-02-18, godz. 21:00 Rolnicy spodziewają się suszy, dlatego chcą zmian w szacowaniu strat Rolnicy chcą zmiany przepisów dotyczących obliczania strat związanych z suszą. Po doświadczeniach z ubiegłego roku część czuła się pokrzywdzona, ponieważ na polach… » więcej 2020-02-18, godz. 18:45 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca wzrośnie kwota wypłacanych świadczeń Od marca najniższa emerytura wyniesie 1200 złotych brutto. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyznaczono na 103,56%. Na waloryzacji zyskają również osoby, które do… » więcej 2020-02-18, godz. 15:30 Powiat brzeski chce pozbyć się części dróg. Ma to przynieść oszczędności i uporządkować chaos Powiat brzeski szuka kolejnych oszczędności. Po ostatniej decyzji radnych w sprawie likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych, samorząd chce pozbyć się także części… » więcej 2020-02-17, godz. 09:59 ZUS plus, czyli składki od dochodu a nie przychodu. Wnioski można składać do 2 marca 775 przedsiębiorców z naszego regionu chce przystąpić do Małego ZUS-u plus. To zmiany, które obniżą wysokość składek, ponieważ będą proporcjonalne do dochodu a… » więcej 2020-02-15, godz. 14:00 Dwie dotacje, a trzy budynki będą wyremontowane Dzięki unijnym dotacjom trzy budynki w gminie Strzeleczki przejdą gruntowne remonty. Będą ocieplone, wymienione zostaną dachy oraz piece. Dzięki temu w przyszłości… » więcej 2020-02-15, godz. 10:30 Głubczyckie starostwo planuje w tym roku jedną inwestycję. Główne siły budżetowe skierowane na spłatę zadłużeń - Ten rok finansowo będzie ostrożny i zachowawczy - tak tegoroczne założenia budżetowe powiatu głubczyckiego określa starosta Piotr Soczyński. Jedyna zaplanowana… » więcej 2020-02-15, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: będzie remont kolejnej ważnej drogi na osiedlu Piastów Ulica Królowej Jadwigi na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie solidny remont. Dzięki temu powstanie też wiele nowych miejsc parkingowych. W najbliższych… » więcej 2020-02-14, godz. 19:00 Czy Prószków stoi przed zagrożeniem skażenia środowiska? Konieczna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Prószków szykuje się do rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest priorytetem z kilku względów: ekologicznych, możliwości technicznych obecnej… » więcej 2020-02-13, godz. 20:00 Mniej pieniędzy konsekwencją słabej frekwencji. Głubczyce obniżają wkład na budżet obywatelski Z 300 na 100 tysięcy złotych zmniejszona zostanie pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Mniej pieniędzy oznacza również mniejszy wybór. » więcej 2020-02-13, godz. 16:00 Wody Polskie szukają firmy, która podejmie się rozbudowy polderu Żelazna. Otwarcie kopert jeszcze w lutym Przetarg na przebudowę polderu Żelazna ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »