Radio Opole » Gospodarka
2019-12-04, 17:30 Autor: Witold Wośtak

100 milionów za część udziałów w WiK. Miasto Opole sprzedaje je na 20 lat, aby mieć na inwestycje

B. Pawlak, R. Ćwirzeń-Szymańska, A. Wiśniewski oraz I. Jaki [fot. Witold Wośtak]
B. Pawlak, R. Ćwirzeń-Szymańska, A. Wiśniewski oraz I. Jaki [fot. Witold Wośtak]
Miasto Opole sprzedaje 25 procent udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Fundusz Inwestycji Samorządowych, który jest zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, kupi je na 20 lat za 100 milionów złotych.
WiK będzie odkupywać te udziały, płacąc więcej, ale nie wiadomo jeszcze, ile konkretnie. Na konferencji prasowej podkreślano, że suma ta nie jest wygórowana, bo inflacja osłabi wartość pieniądza.

- Ta transakcja pozwoli na realizację wielu inwestycji typu Opolski Park Sportu czy Centrum Usług Publicznych, wobec coraz mniej dostępnych dotacji unijnych - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Jeżeli my zakręcimy strumień z pieniędzmi na inwestycje, lokalne firmy stracą zlecenia i dochody, a pracownicy mogą tracić zatrudnienie. Wówczas gospodarka zwija się, a nie rozwija. Zamiast wydawać pieniądze na inwestycje, przeznaczymy je na kwestie socjalne,
typu zasiłki dla bezrobotnych.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi, że mniejszościowy udziałowiec nie będzie mieć większego wpływu na zarządzanie WiK-iem.

- Uzgadniamy pewien plan finansowy, który uwzględnia brak wzrostu cen wody. Będziemy mieć jednego przedstawiciela w radzie nadzorczej, natomiast zarząd pozostanie bez zmian. Wkalkulowujemy w naszą inwestycję zaufanie do zarządzających danym podmiotem i zdajemy się na nich.

Miasto nadal będzie mieć w portfelu większość udziałów w spółki wodociągowej. Ireneusz Jaki, prezes WiK, podkreśla, że ze względu na tę transakcję z pewnością nie wzrosną opłaty za wodę.

Z kolei Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik w opolskim ratuszu, ocenia, że półroczne negocjacje były twarde i trudne, ale jest zadowolona z efektu finalnego.
Arkadiusz Wiśniewski
Bartłomiej Pawlak

Gospodarka

2020-01-27, godz. 18:00 42 opolskich stulatków co miesiąc dostaje z ZUS 4 tysiące złotych. W tym gronie jest tylko 6 mężczyzn Rośnie liczba stulatków w całym kraju. Na Opolszczyźnie w ubiegłym roku żyło 36 kobiet i 6 mężczyzn w takim wieku. » więcej 2020-01-27, godz. 17:57 Ile mieszkańcy Tarnowa Opolskiego zapłacą za wywóz śmieci? Na razie nie wiadomo Nadal nie wiadomo, ile dokładnie za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy Tarnowa Opolskiego. Od nowego roku - zgodnie z wygranym przetargiem - gminę obsługuje firma… » więcej 2020-01-27, godz. 15:22 Organizacje pozarządowe mogą zdobyć pieniądze na wkład własny do projektów krajowych. Ruszył nabór wniosków Finansowanie wkładów własnych do projektów, wspieranie działań na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych… » więcej 2020-01-27, godz. 14:35 Czas na ZRID. Kolejny etap przygotowań do budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID dla budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla trafił dziś (27.01) do urzędu… » więcej 2020-01-27, godz. 07:45 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-26, godz. 19:30 W Reńskiej Wsi rusza program dopłat do wymiany kopciuchów Radni i urzędnicy z Reńskiej Wsi pracują nad zapisami gminnego programu wymiany starych pieców na ekologiczne. W tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na… » więcej 2020-01-26, godz. 10:00 Gmina Wołczyn ma pieniądze na wymianę starych pieców. Tym razem w puli jest 140 tysięcy złotych 140 tysięcy złotych zarezerwowano w tym roku w gminie Wołczyn na współfinansowanie wymiany starych pieców. » więcej 2020-01-26, godz. 08:15 Nowy projekt badawczy w WSZiA w Opolu Naukowcy z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu wraz z uczelnią w czeskim Hawierzowie badają jak zmieniło się życie na polsko-czeskim pograniczu… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W tym roku powstanie droga łącząca Bryksy i Naczęsławice Największym drogowym zadaniem zaplanowanym w tym roku w gminie Pawłowiczki będzie budowa drogi łączącej Bryksy i Naczęsławice. Samorząd stara się o dofinansowanie… » więcej 2020-01-24, godz. 20:15 "Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok 123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »