Radio Opole » Gospodarka
2019-12-04, 17:30 Autor: Witold Wośtak

100 milionów za część udziałów w WiK. Miasto Opole sprzedaje je na 20 lat, aby mieć na inwestycje

B. Pawlak, R. Ćwirzeń-Szymańska, A. Wiśniewski oraz I. Jaki [fot. Witold Wośtak]
B. Pawlak, R. Ćwirzeń-Szymańska, A. Wiśniewski oraz I. Jaki [fot. Witold Wośtak]
Miasto Opole sprzedaje 25 procent udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Fundusz Inwestycji Samorządowych, który jest zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, kupi je na 20 lat za 100 milionów złotych.
WiK będzie odkupywać te udziały, płacąc więcej, ale nie wiadomo jeszcze, ile konkretnie. Na konferencji prasowej podkreślano, że suma ta nie jest wygórowana, bo inflacja osłabi wartość pieniądza.

- Ta transakcja pozwoli na realizację wielu inwestycji typu Opolski Park Sportu czy Centrum Usług Publicznych, wobec coraz mniej dostępnych dotacji unijnych - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Jeżeli my zakręcimy strumień z pieniędzmi na inwestycje, lokalne firmy stracą zlecenia i dochody, a pracownicy mogą tracić zatrudnienie. Wówczas gospodarka zwija się, a nie rozwija. Zamiast wydawać pieniądze na inwestycje, przeznaczymy je na kwestie socjalne,
typu zasiłki dla bezrobotnych.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi, że mniejszościowy udziałowiec nie będzie mieć większego wpływu na zarządzanie WiK-iem.

- Uzgadniamy pewien plan finansowy, który uwzględnia brak wzrostu cen wody. Będziemy mieć jednego przedstawiciela w radzie nadzorczej, natomiast zarząd pozostanie bez zmian. Wkalkulowujemy w naszą inwestycję zaufanie do zarządzających danym podmiotem i zdajemy się na nich.

Miasto nadal będzie mieć w portfelu większość udziałów w spółki wodociągowej. Ireneusz Jaki, prezes WiK, podkreśla, że ze względu na tę transakcję z pewnością nie wzrosną opłaty za wodę.

Z kolei Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik w opolskim ratuszu, ocenia, że półroczne negocjacje były twarde i trudne, ale jest zadowolona z efektu finalnego.
Arkadiusz Wiśniewski
Bartłomiej Pawlak

Gospodarka

2022-01-21, godz. 19:00 Zabytki Białej zostaną zrewitalizowane. Prudnicka gmina jako pierwsza w województwie podpisała umowę z wykonawcami… Ponad 7,3 mln złotych przeznaczy gmina Biała na remont miejskich obiektów zabytkowych w ramach modernizacji infrastruktury turystycznej. Pieniądze na ten cel… » więcej 2022-01-21, godz. 11:56 Kssenon ma powstać na Opolszczyźnie. To unikatowa oferta dla małych przedsiębiorców Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka na Opolszczyźnie miejsca na lokalizację projektu Kssenon. Jest to akcelerator biznesowy dedykowany dla małych… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Branice "zyskały" kilkudziesięciu nowych mieszkańców. To efekt całorocznej meldunkowej akcji prowadzonej przez władze… Zakończyła się akcja 'Zamelduj się w gminie Branice' skierowana do osób, które w ciągu ostatniego roku zameldowały się tutaj na pobyt stały. Wszyscy… » więcej 2022-01-20, godz. 16:00 Milion złotych za najlepiej wyszczepiony samorząd w powiecie nyskim dostał Paczków Teraz będzie inwestował te pieniądze w lokalną społeczność, w zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb. » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Oczyszczalnia ścieków w Głogówku wkracza w XXI wiek. Rozpoczyna się drugi etap modernizacji Głogówek rozpoczyna drugi etap modernizacji oczyszczalni ścieków. Pierwszy został ukończony w październiku ubiegłego roku. Warte około 7,7 mln złotych… » więcej 2022-01-19, godz. 16:59 Maleje liczba mieszkańców Brzegu, za to Namysłów "rośnie w siłę" Brzeg zalicza największy, bo ponad 3% spadek populacji od 20 lat i jest jednym z najszybciej wyludniających się miast na Opolszczyźnie. W 2017 roku żyło… » więcej 2022-01-19, godz. 15:30 Walce: do jesieni strażacy z Dobieszowic będą mieć nową remizę Gdy tylko pogoda pozwoli rozpocznie się budowa remizy OSP Dobieszowice w gminie Walce. Inwestycję chciało realizować aż 7 firm. Zwycięska - przedsiębiorstwo… » więcej 2022-01-19, godz. 09:15 Paczków chce szybciej spłacić kredyt. Dzięki temu będzie mógł inwestować Przyspieszenie zapowiadają władze Paczkowa w temacie spłaty kredytu, jaki ciąży na samorządzie. Ma to być krok w kierunku nowych inwestycji. » więcej 2022-01-18, godz. 17:30 Ruszyła budowa kanalizacji Woskowic Małych. To kluczowa inwestycja dla północy gminy Namysłów Ruszyła budowa kanalizacji Woskowic Małych. To jedna z ostatnich nieskanalizowanych miejscowości w północnej części gminy Namysłów. » więcej 2022-01-18, godz. 15:00 Po remoncie stacja uzdatniania wody w Rozkochowie będzie o 20% bardziej wydajna 1,5 mln zł może kosztować przebudowa stacji uzdatniania wody w Rozkochowie. Tam są odwierty, z których woda trafia do mieszkańców gminy Walce. Ubiegłoroczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »