Radio Opole » Gospodarka
2019-12-04, 17:30 Autor: Witold Wośtak

100 milionów za część udziałów w WiK. Miasto Opole sprzedaje je na 20 lat, aby mieć na inwestycje

B. Pawlak, R. Ćwirzeń-Szymańska, A. Wiśniewski oraz I. Jaki [fot. Witold Wośtak]
B. Pawlak, R. Ćwirzeń-Szymańska, A. Wiśniewski oraz I. Jaki [fot. Witold Wośtak]
Miasto Opole sprzedaje 25 procent udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Fundusz Inwestycji Samorządowych, który jest zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, kupi je na 20 lat za 100 milionów złotych.
WiK będzie odkupywać te udziały, płacąc więcej, ale nie wiadomo jeszcze, ile konkretnie. Na konferencji prasowej podkreślano, że suma ta nie jest wygórowana, bo inflacja osłabi wartość pieniądza.

- Ta transakcja pozwoli na realizację wielu inwestycji typu Opolski Park Sportu czy Centrum Usług Publicznych, wobec coraz mniej dostępnych dotacji unijnych - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Jeżeli my zakręcimy strumień z pieniędzmi na inwestycje, lokalne firmy stracą zlecenia i dochody, a pracownicy mogą tracić zatrudnienie. Wówczas gospodarka zwija się, a nie rozwija. Zamiast wydawać pieniądze na inwestycje, przeznaczymy je na kwestie socjalne,
typu zasiłki dla bezrobotnych.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi, że mniejszościowy udziałowiec nie będzie mieć większego wpływu na zarządzanie WiK-iem.

- Uzgadniamy pewien plan finansowy, który uwzględnia brak wzrostu cen wody. Będziemy mieć jednego przedstawiciela w radzie nadzorczej, natomiast zarząd pozostanie bez zmian. Wkalkulowujemy w naszą inwestycję zaufanie do zarządzających danym podmiotem i zdajemy się na nich.

Miasto nadal będzie mieć w portfelu większość udziałów w spółki wodociągowej. Ireneusz Jaki, prezes WiK, podkreśla, że ze względu na tę transakcję z pewnością nie wzrosną opłaty za wodę.

Z kolei Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik w opolskim ratuszu, ocenia, że półroczne negocjacje były twarde i trudne, ale jest zadowolona z efektu finalnego.
Arkadiusz Wiśniewski
Bartłomiej Pawlak

Gospodarka

2022-08-19, godz. 16:45 Wysokie ceny materiałów budowlanych wydłużą czas modernizacji głogóweckiego stadionu Głogówek ogłosi czwarty przetarg na modernizację stadionu miejskiego. W dotychczasowych oferty firm były zbyt wysokie. Na realizację inwestycji samorząd… » więcej 2022-08-19, godz. 11:50 Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach ma pieniądze na staże dla bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi kolejny nabór wniosków na organizację staży dla osób do 30. roku życia, pozostających bez pracy. Wnioski… » więcej 2022-08-18, godz. 14:01 Opole: od jesieni dowody osobiste, akty stanu cywilnego, pomoc socjalną czy sprawy drogowe załatwimy w nowej siedzibie… Jesienią większość spraw opolanie załatwią w nowym Centrum Usług Publicznych. W przeszklonych biurowcach przy ulicy Pileckiego w Opolu będzie mieścił… » więcej 2022-08-18, godz. 09:38 Przebieg obwodnicy Zawady tematem sesji w Łubnianach. W dyskusji o branych pod uwagę wariantach wezmą też udział … - Liczę na zrozumienie i na to, że uda się emocje trochę ostudzić, a sam proces planowania trasy jest przejrzysty - powiedział w 'Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-08-17, godz. 19:00 Mieszkańcy Kluczborka doczekali się budowy dwóch ulic na rozwijającym się osiedlu. To inwestycja warta 3,5 miliona… Ponad 3,5 miliona złotych kosztowała zakończona niedawno budowa ulic Kantora i Podkowińskiego w Kluczborku. » więcej 2022-08-17, godz. 17:20 Głubczyce będą budować tor rowerowy. Obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku Budowa toru rowerowego typu pumptrack - to kolejna inwestycja, jaką w tym roku zamierza zrealizować gmina Głubczyce. Samorząd właśnie wyłonił wykonawcę… » więcej 2022-08-17, godz. 12:58 Gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji. W Luboszycach w gminie Łubinany powstanie nowy ośrodek zdrowia Poprzedni nie nadaje się do użytku, powstanie więc zupełnie nowy. Gmina Łubniany wybuduje obiekt pod Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Ośrodek… » więcej 2022-08-17, godz. 10:56 ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi pomoc przy 14. emeryturze ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. - O czternastkę… » więcej 2022-08-16, godz. 17:03 Wodór to kolejna propozycja dealerów Samochody napędzane wodorem mają w przyszłości zastąpić na drogach diesle i pojazdy z silnikami benzynowymi, rzucają także wyzwanie pojazdom elektrycznym… » więcej 2022-08-14, godz. 09:26 Gmina Jemielnica z największym dofinansowaniem do przebudowy dróg rolnych Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali w urzędzie marszałkowskim umowy na dotacje do przebudowy dróg dojazdowych do pól. Samorządy pozyskały na ten… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »