Radio Opole » Gospodarka
2019-11-18, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Biała: gmina wniesie opłatę legalizacyjną, albo będzie musiała rozebrać nielegalnie wybudowany most

[zdj.building – companion.pl]
[zdj.building – companion.pl]
Samowolę budowlaną w gminie Biała stwierdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. Podejrzenie 47 takich przypadków zgłosiła policja z Opola. Po ich weryfikacji ustalono, że do samowoli budowlanej doszło przy 22 robotach remontowych i przebudowach dróg gminnych. Chodzi m.in. o rozebrane i wybudowane na nowo mosty w Radostyni i Białej. Inwestor wykonał je bez pozwolenia, a zatem nielegalnie.
- W przypadku Radostyni postępowanie jest już zakończone - mówi Jan Dzikowicz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Inwestor jakby przerobił ten mostek na przepust i to podlegało umorzeniu. W toku jest postępowanie w sprawie mostu na rzece Biała. Zostało wydane postanowienie nakazujące inwestorowi złożenie dokumentacji projektu budowlanego tegoż mostu, bo taka jest też ustawowa procedura postępowania legalizacyjnego.

- Most w Białej miał projekt naprawczy i wydawało się, że to wystarczy, aby wykonać jego remont - wyjaśnia burmistrz Białej Edward Plicko. – Gdy firma rozpoczęła naprawę okazało się, że legary są przerdzewiałe i nie da się osadzić nowej płyty. Czas realizacji był krótki. Trwała poważna inwestycja warta w sumie ponad cztery miliony złotych. Nie było jednakże możliwości, ani czasu, żeby pozyskać uzgodnienia wodno-prawne. Dalej traktowaliśmy to, jako naprawę. Wydawało nam się, że wszystko będzie okey.

O 22 samowolach budowlanych w gminie Biała PINB zawiadomił prokuraturę.

- Otrzymaliśmy zawiadomieni o możliwości popełnienia występków – mówi Klaudiusz Juchniewicz, Prokurator Rejonowy w Prudniku. – Z samej treści zawiadomienia wynikało, iż procedura administracyjna nie była wszczynana ze względu na to, że nie było podstaw do podjęcia działań przez organ nadzoru budowlanego. Po otrzymaniu wyjaśnień z gminy, wydano decyzję o odmowie wszczęcia postępowania karnego.

Postanowienie prokuratury w tej sprawie jest nieprawomocne. PINB w Prudniku wyda postanowienie o ustaleniu opłaty legalizacyjnej mostu w Białej. Najpierw jednak gmina musi przekazać mu zgodną z przepisami dokumentację projektową tej przeprawy. Inaczej wydana będzie decyzja o rozbiórce mostu. Opłata legalizacyjna wyniesie 125 tysięcy złotych.
Jan Dzikowicz
Edward Plicko
Klaudiusz Juchniewicz

Gospodarka

2019-12-11, godz. 14:00 Energetyka Cieplna Opolszczyzny stawia na odnawialne źródła energii W Opolu, Kluczborku i Strzelach Opolskich Energetyka Cieplna Opolszczyzny buduje instalacje fotowoltaiczne. Każda z nich docelowo będzie osiągać moc 24 kilowatów… » więcej 2019-12-11, godz. 10:45 OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między… » więcej 2019-12-11, godz. 10:00 Pracodawcy z Opola w przyszłym roku nadal będą korzystać ze staży, a bezrobotni z pieniędzy na tworzenie firm Staże dla bezrobotnych, pomoc na zakładanie firm czy szkolenia dla pracowników. Z takiej pomocy, również w przyszłym roku, będą mogli korzystać pracodawcy i bezrobotni… » więcej 2019-12-10, godz. 22:00 Inwestorzy i przedsiębiorcy spotkają się w Dobrodzieniu podczas lokalnego forum ekonomicznego O inwestowaniu i rozwoju firm będą rozmawiać jutro (11.12) przedsiębiorcy podczas pierwszego Dobrodzieńskiego Forum Gospodarczego. » więcej 2019-12-10, godz. 21:00 Ponad 1,5 miliarda złotych w kasie Opola. Ratusz wprowadza poprawkę do przyszłorocznego budżetu W przyszłym roku budżet Opola przekroczy 1,5 miliarda złotych. Ratusz zdecydował się na jego zwiększenie po sprzedaniu części akcji spółki Wodociągi i Kanalizacja… » więcej 2019-12-10, godz. 20:00 Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej… » więcej 2019-12-10, godz. 17:00 Przyszłoroczny budżet Lewina Brzeskiego pod znakiem oszczędności. "Spina się na papierze, ale brakuje nam pieniędzy" Plan przyszłorocznego budżetu Lewina Brzeskiego nie zadowoli mieszkańców, którzy w 2020 roku oczekują radykalnego zwiększenia liczby inwestycji. Samorząd, po zmianach… » więcej 2019-12-09, godz. 21:00 Remonty w DPS Gierałcice. "Tynk odpadał, a dach przeciekał przy każdym deszczu" Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach (gmina Wołczyn) będą mieć lepsze i bezpieczniejsze warunki do życia. Chodzi między innymi o zakup schodołazu… » więcej 2019-12-09, godz. 17:00 Krapkowicka Chespa już w nowej siedzibie. "Inwestycja w Choruli pozwala podwoić naszą działalność" Będą rozwijać technologię i międzynarodową współpracę - krapkowicka firma Chespa przeniosła się do nowej siedziby w Choruli. Budowa zakładu przy ul. Opolskiej… » więcej 2019-12-09, godz. 15:23 Wyrok TSUE szansą dla "frankowiczów". W Opolu ruszyły konsultacje dla posiadających kredyt w szwajcarskiej walucie Analiza umowy kredytowej, możliwość dochodzenia roszczeń, czy ewentualne skierowanie tych roszczeń na drogę sądową. W Opolu rozpoczęły konsultacje dla osób posiadających… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »