Radio Opole » Gospodarka
2019-10-14, 12:46 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. Maria Klusik)

O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość

BGK (fot. Piotr Wójtowicz)
BGK (fot. Piotr Wójtowicz)
BGK (fot. Piotr Wójtowicz)
BGK (fot. Piotr Wójtowicz)
BGK (fot. Piotr Wójtowicz)
BGK (fot. Piotr Wójtowicz)
Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego.
W sytuacji spadających nakładów pochodzących z unijnych dotacji, gminy, aby nie popaść w zadłużenie, będą musiały korzystać z partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli inwestować we współpracy z przedsiębiorcami.

- Pomoc w tym zakresie ma oferować BGK - mówi dyrektor opolskiego oddziału Henryk Griner. - My otaczamy naszych klientów daleko idącą pomocą w tym zakresie i na bazie tych rzeczy, które już zrobiliśmy, pokazujemy krok po kroku, jak się po prostu nie potknąć w tych procedurach. A można się było potknąć tak nie bez kozery mówiło się kiedyś, że do tego PPP trzeba dopisać czwarte Pe, które nazywa się prokurator, ale myślę, że teraz już się o tym nie mówi.

- Kilka lat temu korzystaliśmy z pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego przy dostosowaniu budynków popegeerowskich na cel mieszkań socjalnych. Tutaj, jeżeli przychodzi się z pomysłem, to już po prostu jest prowadzony interesant można powiedzieć za rękę, eksperci doradzają - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

- Rząd, w tym przypadku również BGK, stwarza warunki, ale to od samorządów zależy, od ich inicjatywy, od ich kreatywności, jak z tego będą korzystać. Nawet w jednym powiecie widać, że jak jeden samorząd potrafi wykorzystać różne szanse a niektóre samorządy, nawet sąsiad, po prostu tylko administruje a nie w pełni się rozwija - tłumaczy wojewoda opolski Adrian Czubak.

Istotnym elementem oferty, którą BGK kieruje do samorządów, jest doradztwo dotyczące wyboru sposobu finansowania, odpowiadającego potrzebom danej jednostki. Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Waldemar Buda podkreślał niedawno w wywiadach prasowych, że w sytuacji zmniejszonych dotacji unijnych na lata 2021 - 2027, rząd ma pomagać samorządom aby korzystały z partnerstwa publiczno-prywatnego.
Henryk Griner, Tomasz Kandziora, Adrian Czubak

Gospodarka

2019-12-15, godz. 13:30 Wcześniej z kamienia, teraz asfaltowa. Prószków wyremontował ulicę Zieloną z pieniędzy FDS Wcześniej trudno było nią przejechać, a piesi musieli chodzić po trawie. Teraz już ma nową nawierzchnię, chodnik oraz zmodernizowaną kanalizację i oświetlenie… » więcej 2019-12-13, godz. 19:00 Koniec remontu DW 408. Kierowcy znów mogą przejechać między Bierawą a Korzonkiem Do użytku kierowców oddano remontowany od wiosny odcinek drogi wojewódzkiej nr 408 łączącej Kędzierzyn-Koźle z Gliwicami i autostradą A4. Przebudowano fragment… » więcej 2019-12-13, godz. 11:30 Wydatki większe od przychodów. W przyszłym roku Prószków do zbilansowania budżetu weźmie kredyt 50 milionów złotych wyniesie budżet Prószkowa w 2020 roku. Z tej puli 8,5 miliona złotych gmina chce przeznaczyć na inwestycje. W planach znalazły się zadania… » więcej 2019-12-13, godz. 08:37 Dyżur w UMWO. Tematem wpisy do BDO Sobotnie dyżury w urzędzie marszałkowskim. Pracownicy departamentu Ochrony Środowiska będą udzielać porad w temacie wpisów do bazy danych o produktach i opakowaniach… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 Studenci z LogPoint namawiają do studiowania logistyki na Politechnice Opolskiej Studenci namawiają do studiowania logistyki na Politechnice Opolskiej. Koło naukowe LogPoint zorganizowało warsztaty i wykłady dla uczniów szkół średnich z regionu… » więcej 2019-12-12, godz. 14:15 Tereny inwestycyjne w Brzegu oficjalnie w rękach nowego właściciela. "Ta transakcja da miastu wiele korzyści" Brzeska 'Zielonka' oficjalnie w rękach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Magistrat podpisał akt notarialny o sprzedaży terenu nowemu właścicielowi. » więcej 2019-12-12, godz. 12:00 Rynek startupów w Polsce rośnie - najlepszymi zarządzają magistrowie Rynek startupów w Polsce rośnie - wynika z raportu 'Polish Tech - Scene - Five Years' przygotowanego przed Fundację Startup Poland. » więcej 2019-12-12, godz. 09:58 Rusza nabór na innowacje. OCRG czeka na wnioski od 30 grudnia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłasza ostatni w tym roku nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Jest skierowany do mikro, małych, średnich i dużych fi… » więcej 2019-12-11, godz. 14:00 Energetyka Cieplna Opolszczyzny stawia na odnawialne źródła energii W Opolu, Kluczborku i Strzelach Opolskich Energetyka Cieplna Opolszczyzny buduje instalacje fotowoltaiczne. Każda z nich docelowo będzie osiągać moc 24 kilowatów… » więcej 2019-12-11, godz. 10:45 OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »