Radio Opole » Gospodarka
2019-07-11, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Problemy z wyborem wykonawcy centrum przesiadkowego koło dworca PKP w Opolu

Jedna z ważniejszych inwestycji 2019 - projekt centrum przesiadkowe Opole Główne [mat. UM Opole]
Jedna z ważniejszych inwestycji 2019 - projekt centrum przesiadkowe Opole Główne [mat. UM Opole]
Centrum przesiadkowe Opole Główne [wizualizacja UM Opola]
Centrum przesiadkowe Opole Główne [wizualizacja UM Opola]
W drugim przetargu ponownie nie udało się wyłonić wykonawcy, który w miejscu obskurnego dworca PKS w Opolu wybuduje nowoczesne centrum przesiadkowe. Po otwarciu kopert okazało się, że wykonawcy zażądali o 14 mln złotych więcej niż miasto zaplanowało. Ratusz zabezpieczył 50,5 mln złotych, natomiast najtańsza oferta firmy Warbur z Warszawy wyniosła aż 64 mln złotych.
Rzecznik ratusza, Katarzyna Oborska-Marciniak przekonuje, że opóźnienie wpłynie pozytywnie na wykonanie inwestycji, a miasto na organizacji przetargu może zarobić.
- Decyzja o organizacji drugiego przetargu była dobrą decyzją - przekonuje rzecznik, która uzasadnia, że ostatnio najtańsza oferta w porównaniu do pierwszego przetargu była niższa o dwa miliony złotych.

Decyzja ta nie zmienia faktu, że inwestycja, która miała się rozpocząć na początku tego roku, jeszcze nie ruszyła. W opolskim ratuszu usłyszeliśmy, że albo prezydent zdecyduje się na najtańszą ofertę, albo za kilka miesięcy ogłoszony zostanie kolejny przetarg. - To oznacza również, że budowa rozpocznie się później. Ale proszę zwrócić uwagę, że lekką ręką pieniądze publiczne zawsze można dołożyć, natomiast pojawia się pytanie, ile można zaoszczędzić rozpisując kolejny przetarg - zaznacza Katarzyna Oborska-Marciniak.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku (w pierwszym przetargu ) na wykonanie inwestycji zabezpieczono 46 mln złotych, natomiast wykonawcy zażądali co najmniej 66 mln zł. Wówczas zrezygnowano z wyboru, zwiększono budżet na ten cel i zarezerwowano 50 mln złotych. Ponownie okazało się, że propozycja jest niedoszacowana.

W urzędzie miasta słyszymy, że wyższe ceny na rynku inwestycji publicznych to efekt pojawienia się na rynku pieniędzy unijnych i czas gra na rzecz samorządu, ponieważ ostatni budżet został ustalony do 2020, natomiast kolejny zastrzyk pieniędzy pojawi się w gospodarce około 2022 roku. - Rynek budowlany się chłodzi i oferty są tańsze, a coraz częściej zauważamy, że to nie zleceniodawcy szukają firmy, ale firmy zlecenia - tłumaczy rzecznik ratusza.

Centrum przesiadkowe powstanie między ulicami 1 Maja i Armii Krajowej, w miejscu dawnego dworca PKS. Według koncepcji, znikną zadaszenia, a w to miejsce powstanie 3-piętrowy budynek, w którym na poziomie "zero" będą zatrzymywały się autobusy. Na piętrach powstaną miejsca parkingowe dla ponad 300 samochodów. W centrum przesiadkowym znajdzie się też część usługowa i restauracyjna, na elewacji i dachu centrum elementy roślinne. Inwestycja zmieni również układ komunikacyjny w tej części miasta. Po przebudowie na ul. Kołłątaja zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.
Katarzyna Obirska Marciniak 1
Katarzyna Oborska Marciniak 2

Gospodarka

2019-07-17, godz. 18:00 Nyski pośredniak zachęca seniorów do powrotu na rynek pracy Nyski urząd pracy stawia na aktywizację seniorów. W ramach pilotażowego programu, instytucja będzie zachęcać osoby po 60. roku życia do powrotu na rynek pracy. » więcej 2019-07-17, godz. 14:30 Praca wre na trasach powiatu brzeskiego Zgodnie z harmonogramem - jak zapewniają władze powiatu brzeskiego idzie przebudowa drogi Wójtowice - Sulisław. Prace są zaawansowane w 80%. » więcej 2019-07-17, godz. 13:00 Ostatni dokument przekazany. W sierpniu rusza budowa obwodnicy Niemodlina Jest zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina. W urzędzie wojewódzkim w Opolu przekazano wykonawcy decyzję o udzieleniu Zezwolenia na Reali ... » więcej 2019-07-16, godz. 20:00 Kontrole PIP nie wykazały nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców Obcokrajowcy są coraz lepiej traktowani w pracy - wynika z kontroli inspekcji pracy, prowadzonych w firmach działających w naszym regionie. » więcej 2019-07-16, godz. 13:37 Zielone światło dla budowy obwodnicy Niemodlina Prace przygotowawcze do budowy obwodnicy Niemodlina idą zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2019-07-15, godz. 21:00 W prudnickim pośredniaku kończą się pieniądze na walkę z bezrobociem Krucho jest z funduszami na aktywne zwalczenie bezrobocia w powiecie prudnickim. Na ten cel miejscowy pośredniak otrzymał o jedną trzecią mniej pieniędzy niż ... » więcej 2019-07-15, godz. 14:59 Powrót kolei do Głubczyc jest możliwy? "Inwestycję trzeba by przeprowadzić od zera" Gość Loży Radiowej poseł PiS Jerzy Naszkiewicz w pierwszych dniach pracy w sejmie rozmawiał z kilkoma ministrami, władzami PKP PLK, aby uruchomić nieczynną od ... » więcej 2019-07-15, godz. 08:30 Otmuchów znalazł wykonawcę remontu domu kultury. Obiekt ma stać się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń mieszkańców Po półrocznych próbach, władze Otmuchowa znalazły wykonawcę prac remontowych miejskiego domu kultury. » więcej 2019-07-14, godz. 18:30 W 2018 w Opolskiem oddano do użytku blisko 2400 mieszkań Rośnie liczba nowych mieszkań w regionie - wynika z danych urzędu statystycznego, który podsumował 2018 w temacie inwestycji w mieszkalnictwo. » więcej 2019-07-14, godz. 16:45 Nowa jakość na trasie Trawniki - Mierzęcin Zakończył się remont trasy Trawniki - Mierzęcin, w gminie Pawłowiczki. To droga prowadząca do największego zakładu pracy w okolicy. Inwestycja kosztowała mili ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »