Radio Opole » Gospodarka
2019-07-11, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Problemy z wyborem wykonawcy centrum przesiadkowego koło dworca PKP w Opolu

Jedna z ważniejszych inwestycji 2019 - projekt centrum przesiadkowe Opole Główne [mat. UM Opole]
Jedna z ważniejszych inwestycji 2019 - projekt centrum przesiadkowe Opole Główne [mat. UM Opole]
Centrum przesiadkowe Opole Główne [wizualizacja UM Opola]
Centrum przesiadkowe Opole Główne [wizualizacja UM Opola]
W drugim przetargu ponownie nie udało się wyłonić wykonawcy, który w miejscu obskurnego dworca PKS w Opolu wybuduje nowoczesne centrum przesiadkowe. Po otwarciu kopert okazało się, że wykonawcy zażądali o 14 mln złotych więcej niż miasto zaplanowało. Ratusz zabezpieczył 50,5 mln złotych, natomiast najtańsza oferta firmy Warbur z Warszawy wyniosła aż 64 mln złotych.
Rzecznik ratusza, Katarzyna Oborska-Marciniak przekonuje, że opóźnienie wpłynie pozytywnie na wykonanie inwestycji, a miasto na organizacji przetargu może zarobić.
- Decyzja o organizacji drugiego przetargu była dobrą decyzją - przekonuje rzecznik, która uzasadnia, że ostatnio najtańsza oferta w porównaniu do pierwszego przetargu była niższa o dwa miliony złotych.

Decyzja ta nie zmienia faktu, że inwestycja, która miała się rozpocząć na początku tego roku, jeszcze nie ruszyła. W opolskim ratuszu usłyszeliśmy, że albo prezydent zdecyduje się na najtańszą ofertę, albo za kilka miesięcy ogłoszony zostanie kolejny przetarg. - To oznacza również, że budowa rozpocznie się później. Ale proszę zwrócić uwagę, że lekką ręką pieniądze publiczne zawsze można dołożyć, natomiast pojawia się pytanie, ile można zaoszczędzić rozpisując kolejny przetarg - zaznacza Katarzyna Oborska-Marciniak.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku (w pierwszym przetargu ) na wykonanie inwestycji zabezpieczono 46 mln złotych, natomiast wykonawcy zażądali co najmniej 66 mln zł. Wówczas zrezygnowano z wyboru, zwiększono budżet na ten cel i zarezerwowano 50 mln złotych. Ponownie okazało się, że propozycja jest niedoszacowana.

W urzędzie miasta słyszymy, że wyższe ceny na rynku inwestycji publicznych to efekt pojawienia się na rynku pieniędzy unijnych i czas gra na rzecz samorządu, ponieważ ostatni budżet został ustalony do 2020, natomiast kolejny zastrzyk pieniędzy pojawi się w gospodarce około 2022 roku. - Rynek budowlany się chłodzi i oferty są tańsze, a coraz częściej zauważamy, że to nie zleceniodawcy szukają firmy, ale firmy zlecenia - tłumaczy rzecznik ratusza.

Centrum przesiadkowe powstanie między ulicami 1 Maja i Armii Krajowej, w miejscu dawnego dworca PKS. Według koncepcji, znikną zadaszenia, a w to miejsce powstanie 3-piętrowy budynek, w którym na poziomie "zero" będą zatrzymywały się autobusy. Na piętrach powstaną miejsca parkingowe dla ponad 300 samochodów. W centrum przesiadkowym znajdzie się też część usługowa i restauracyjna, na elewacji i dachu centrum elementy roślinne. Inwestycja zmieni również układ komunikacyjny w tej części miasta. Po przebudowie na ul. Kołłątaja zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.
Katarzyna Obirska Marciniak 1
Katarzyna Oborska Marciniak 2

Gospodarka

2020-02-28, godz. 20:30 Deklarują wspólne działanie, efektem ma być budowa wielofunkcyjnego zbiornika Budowa zbiornika retencyjnego na Ścinawie Niemodlińskiej - to wspólny cel gmin Prudnik i Korfantów. Uchwały o współpracy w tym zakresie podjęli tamtejsi radni… » więcej 2020-02-28, godz. 16:00 Kietrz już skorzystał z rządowych pieniędzy na drogi i liczy na więcej Gmina Kietrz zakończyła remont ulicy Młyńskiej w Nowej Cerekwi. Inwestycja była dofinansowana z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina na ten cel otrzymała… » więcej 2020-02-28, godz. 13:30 "Bezpieczeństwo w gospodarstwie jest bardzo ważne". Rolnicy z Opolszczyzny przeszli szkolenie prewencyjne Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym, zasady korzystania z rehabilitacji leczniczej i pokaz środków ochrony osobistej - to część zagadnień, które omawiano na… » więcej 2020-02-28, godz. 11:44 Można sprawdzić, na co gmina wydaje pieniądze podatników Na co idą moje pieniądze - to pytanie często zadają sobie podatnicy. Mieszkańcy gminy Zawadzkie mogą teraz dokładnie sprawdzić, na co wydawane są ich podatki… » więcej 2020-02-28, godz. 07:00 Nysa zamieni się terenami z KOWR-em. "To wsparcie dla inwestycji w strefę ekonomiczną" Gmina Nysa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wymienią się gruntami. Dzięki temu miasto będzie mogło szybciej zdobyć pieniądze na uzbrojenie strefy ekonomic… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Budowa centrum przesiadkowego trwa, ale można powalczyć o dotację. Opolski ratusz ma współpracować z gminami AO Urząd Miasta Opola spróbuje zdobyć dofinansowanie na trwającą już budowę centrum przesiadkowego przy ulicy 1 Maja. » więcej 2020-02-26, godz. 18:30 Kluczborski magistrat zaprasza przedsiębiorców i rolników na spotkanie w sprawie wieloletniej strategii gminy Spotkanie robocze dla przedsiębiorców i rolników z okolicy Kluczborka organizuje jutro (27.02) tamtejszy magistrat. » więcej 2020-02-26, godz. 15:54 Dopłaty dla rolników, jeśli krowy mają wrócić na pastwiska. To cel programu "Krowa plus" 15 marca w życie wchodzi program'Krowa plus'. To dopłaty dla rolników, którzy co najmniej o 20 proc. zwiększą powierzchnię, w której przebywają zwierzęta lub zapewnią… » więcej 2020-02-26, godz. 11:30 Kordian Kolbiarz: Umicore jak magnes przyciągnie kolejne firmy - Wpływ tej inwestycji na lokalny rynek pracy będzie ogromny - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz pytany o znaczenie… » więcej 2020-02-26, godz. 10:00 Czy w Rudnikach uda się otworzyć żłobek na początku przyszłego roku? Za kilka dni ogłoszenie przetargu Na początku 2021 roku gmina Rudniki chce otworzyć żłobek dla 24 dzieci. Przypomnijmy, samorząd otrzymał promesę na 750 tysięcy złotych w ramach rządowego programu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »