Radio Opole » Gospodarka
2019-06-15, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Opolagra 2019 to nie tylko ciągniki czy kombajny. Zaglądamy na wystawę bydła mlecznego

Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Wystawa bydła mlecznego to jedna z corocznych atrakcji na Opolagrze. Od wczoraj (14.06) w Kamieniu Śląskim trwa największa w południowej Polsce wystawa rolnicza.
Jak mówi Jakub Szeligowski, który przygotowuje zwierzęta na wystawy, szykowanie krowy przed wyjściem na ring konkursowy trwa 6 tygodni.

- Wtedy jest mniejsze ryzyko nieposłuszeństwa zwierzęcia - zaznacza. Na ringu ocenia się całokształt krowiego ciała.

- Odseparowujemy zwierzęta wybrane na wystawę. One znajdują się pod specjalną opieką – są przygotowywane pod względem oprowadzania czy mycia. Ostatnim etapem – na tydzień przed wystawą – zwierzęta są finalnie strzyżone. Do tego dochodzi pielęgnacja typu oliwkowanie wymion. Po takich ostatnich szlifach, krowy wychodzą na ring.

Magdalena Rzepka-Kucharska, specjalista do spraw produkcji zwierzęcej, ocenia, że dla każdego rolnika najtrudniejsza jest obecnie susza.

- Wysokowydajna krowa potrzebuje nawet 50 kilogramów mieszanki paszowej każdego dnia - dodaje przy tym.

- Jeśli chcemy mieć zysk z tego, czyli patrzymy pod względem ekonomicznym, musimy dać zwierzęciu dobrze zjeść, w celu uzyskania mleka. Oczywiście to nie jest tanie, bo część pasz kupuje się. Mówimy tu zwłaszcza o śrutach sojowych i rzepakowych, a pogoda ma również wpływ na cenę tych komponentów.

Z kolei Dariusz Kumorek, główny hodowca Ośrodka Hodowli Zarodowej "Głogówek", zwraca uwagę na brak młodej kadry do produkcji mlecznej i bydła.

- Praca przy bydle mlecznym wymaga bardzo dużego zaangażowania i chęci przebywania ze zwierzęciem – zwyczajnie trzeba to lubić. Młodzi ludzie wybierają kierunki zagraniczne, gdzie praca jest lepiej opłacana. Staramy się dawać nowym pracownikom jak najlepsze warunki, ale nie jesteśmy w stanie zapłacić tyle, co na przykład farmer niemiecki dla pomocnika na fermie.

Opolagra 2019 w Kamieniu Śląskim potrwa do jutra (16.06).
Jakub Szeligowski
Magdalena Rzepka-Kucharska
Dariusz Kumorek

Gospodarka

2019-07-22, godz. 17:30 Zadłużenie można rozbić na raty. Do takiej możliwości zachęca ZUS Dług można rozłożyć na raty. Do takiego sposobu rozliczenia zachęca zadłużonych Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W I półroczu tego roku z takiej możliwości w n ... » więcej 2019-07-20, godz. 15:57 Zamiast termomodernizacji wymiana ogrzewania? Komprachcice mają problem z przetargiem Komprachcice mają kłopot z przetargiem na termomodernizację szkoły w Domecku. Koperty otwierano już 3 razy, jednak albo nikt się nie zgłaszał albo oferty zdec ... » więcej 2019-07-20, godz. 07:18 3 mln zł na przebudowę internatu. Ponad 100 uczniów spoza powiatu rozpocznie we wrześniu naukę w Kędzierzynie-Koźlu. Trwa przebudowa nieużytkowego skrzydła budynku Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. W tym miejscu powstanie internat. » więcej 2019-07-19, godz. 18:00 OCRG przyzna opolskim firmom pieniądze na poprawę efektywności energetycznej. Wpłynęło 26 wniosków 26 opolskich firm złożyło do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki wnioski o unijną dotację na poprawę efektywności energetycznej. » więcej 2019-07-19, godz. 15:00 To będzie najtrudniejsza część. Kędzierzyńskie starostwo szykuje się do remontu ostatniego odcinka ul. Wojska Polskiego Przebudowa wiaduktów, nowe kładki dla rowerzystów. Trwają przygotowania do ostatniej części modernizacji ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu w kierunk ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:15 Fundacje, spółdzielnie i stowarzyszenia mają się gdzie poznać. W Opolu zorganizowano pierwsze śniadanie inicjatywne Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu było okazją do spotkania środowisk związanych z ekonomią społeczną. Ta z kolei za zadanie stawia sobie tworzenie miejsc ... » więcej 2019-07-19, godz. 08:15 ZUS przedstawił opolskie statystyki dotyczące programu Mama 4 plus 1139 kobiet i 2 mężczyzn z województwa opolskiego zakwalifikowano do rządowego programu Mama 4 plus. » więcej 2019-07-18, godz. 20:15 Dyrektor nyskiego urzędu pracy nagrodzona odznaką Primus in Agendo Nyski urząd pracy ponownie doceniony przez władze centralne. Tym razem do władz pośredniaka trafiła odznaka Primus in Agendo, czyli 'pierwszy w działaniu'. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Prószków porządkuje śmieci Blisko 4 miliony złotych wyda Prószków na poprawę gospodarki śmieciami. Gmina stworzy nowy oraz zmodernizuje już istniejący Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:06 Kolejny inwestor przymierza się do budowy elektrowni wiatrowych w gminie Lubrza Następna firma chce stawiać elektrownie wiatrowe w gminie Lubrza. Poprzedni inwestor zamierzał wbudować tam farmę wiatrową z 34 turbinami. Jednak po kilku lat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »