Radio Opole » Gospodarka
2019-05-07, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyska ciepłownia chce produkować prąd z paneli słonecznych. "Dzięki temu będziemy niezależni energetycznie"

Nyska Energetyka Cieplna [fot. Daniel Klimczak]
Nyska Energetyka Cieplna [fot. Daniel Klimczak]
NEC chce produkować prąd z promieni słonecznych [fot. Daniel Klimczak]
NEC chce produkować prąd z promieni słonecznych [fot. Daniel Klimczak]
Nyska Energetyka Cieplna chce rozwijać segment odnawialnych źródeł energii. Kolektory słoneczne mogłyby zapewnić tej oraz pozostałym miejskim spółkom niezależność energetyczną, a także niższe koszty działania.
Obecnie NEC produkuje we własnym zakresie połowę zużywanego przez siebie prądu. Dzięki współpracy pomiędzy miastem i podległymi mu spółkami, a także sektorem prywatnym, możliwe ma być między innymi skuteczniejsze sięganie po dopłaty na stworzenie systemu.

- Będzie to grupa partnerska, więc łatwiej nam będzie pozyskać fundusze. W tym roku to jest kwestia koncepcji i projektów. Pokazaliśmy już tereny, które mamy pod zainwestowanie i zostaje też budowanie tego systemu finansowania. Myślę, że w przyszłym roku będziemy już budować, będziemy gotowi - wyjaśnia Czesław Biłobran, prezes Nyskiej Energetyki Cieplnej.

W przyszłości tego typu źródła energii mogłyby służyć także do zasilania urządzeń filtrujących wodę w basenie czy zasilania ulicznych lamp.

Spółka zaprosiła do współpracy nyską uczelnię, dla studentów której ma to być szansa na pogłębienie praktycznej wiedzy.

- My prowadzimy między innymi badania naukowe w tym zakresie. W związku z tym, łącząc ten nasz potencjał naukowy z doświadczeniem partnerów biznesowych, będziemy chcieli to przekuć na konkretne rozwiązania, które przysłużą się przede wszystkim mieszkańcom Nysy, naszego regionu - mówi Mariusz Kołosowski, prorektor ds. studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.

Nyska Energetyka Cieplna planuje montaż paneli słonecznych na wolnych terenach zakładowych. Ponadto, instalacje mają pojawić się także na około hektarowej powierzchni na terenie byłych koszar przy ulicy Otmuchowskiej.
Czesław Biłobran
Mariusz Kołosowski

Gospodarka

2020-07-07, godz. 18:45 4 opolskie firmy walczą o tytuł najbardziej innowacyjnej w Europie Ruszyło głosowanie w konkursie Regiostars. Mieszkańcy opolskiego mogą głosować na cztery najbardziej innowacyjne projekty firm z naszego regionu. Każdy może oddać… » więcej 2020-07-07, godz. 12:30 Deweloperzy polubili Gogolin. Na osiedlu Dębowym powstaną kolejne domy szeregowe Gmina Gogolin sprzedała prywatnemu deweloperowi działki, na których mają stanąć kolejne domy. Od jakiegoś czasu osiedle Dębowe systematycznie się rozbudowuje… » więcej 2020-07-06, godz. 21:15 9 milionów złotych na podniesienie kwalifikacji w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Ponad 9 milionów złotych dofinansowania na rozwój kompetencji przeznaczy urząd marszałkowski w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To całkiem nowa inicjatywa… » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Wodociągi, kanalizacja i stacje uzdatniania wody powstaną na Opolszczyźnie dzięki unijnej dotacji 29 przydomowych oczyszczalni ścieków i ponad 52 kilometry systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych powstanie w 20 opolskich gminach. W ramach Programu… » więcej 2020-07-06, godz. 13:17 Stan konta w ZUS? W związku z pandemią tylko na Platformie Usług Elektronicznych W tym roku stan naszego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawdzimy tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Zmiany zasad były konieczne ze względu… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 Gmina Kluczbork chce wspierać i prezentować przedsiębiorców przez grupę na portalu społecznościowym Założenie grupy 'Kupuj Lokalnie - Kluczbork' na portalu społecznościowym to nowy pomysł tamtejszego magistratu na wsparcie miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2020-07-05, godz. 13:00 Przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Ozimek może ruszyć Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie w gminie Ozimek coraz bardziej realna. Radni gminy na sesji przyjęli uchwały związane z poręczeniem zaciągnięcia… » więcej 2020-07-04, godz. 13:00 Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Otmęcie. Po poszerzeniu i wybudowaniu najazdów, obiekt zostanie udostępniony kierowcom oraz pieszym. Jak… » więcej 2020-07-03, godz. 18:30 Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków dla pracowników fabryki paneli Zapowiadana rok temu budowa dwóch mieszkań dla pracowników firmy Kronospan na razie nie ruszyła. Inwestycja, którą miały realizować razem z firmą gmina Strzelce… » więcej 2020-07-03, godz. 17:00 Katarzyna Czochara wnioskuje do władz Nysy o zwiększenie wsparcia dla firm. Posłanka chce, by przeznaczono na to pieniądze… Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara zaapelowała do władz Nysy o przeznaczenie pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc lokalnym przedsiębiorcom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »