Radio Opole » Gospodarka
2019-05-07, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyska ciepłownia chce produkować prąd z paneli słonecznych. "Dzięki temu będziemy niezależni energetycznie"

Nyska Energetyka Cieplna [fot. Daniel Klimczak]
Nyska Energetyka Cieplna [fot. Daniel Klimczak]
NEC chce produkować prąd z promieni słonecznych [fot. Daniel Klimczak]
NEC chce produkować prąd z promieni słonecznych [fot. Daniel Klimczak]
Nyska Energetyka Cieplna chce rozwijać segment odnawialnych źródeł energii. Kolektory słoneczne mogłyby zapewnić tej oraz pozostałym miejskim spółkom niezależność energetyczną, a także niższe koszty działania.
Obecnie NEC produkuje we własnym zakresie połowę zużywanego przez siebie prądu. Dzięki współpracy pomiędzy miastem i podległymi mu spółkami, a także sektorem prywatnym, możliwe ma być między innymi skuteczniejsze sięganie po dopłaty na stworzenie systemu.

- Będzie to grupa partnerska, więc łatwiej nam będzie pozyskać fundusze. W tym roku to jest kwestia koncepcji i projektów. Pokazaliśmy już tereny, które mamy pod zainwestowanie i zostaje też budowanie tego systemu finansowania. Myślę, że w przyszłym roku będziemy już budować, będziemy gotowi - wyjaśnia Czesław Biłobran, prezes Nyskiej Energetyki Cieplnej.

W przyszłości tego typu źródła energii mogłyby służyć także do zasilania urządzeń filtrujących wodę w basenie czy zasilania ulicznych lamp.

Spółka zaprosiła do współpracy nyską uczelnię, dla studentów której ma to być szansa na pogłębienie praktycznej wiedzy.

- My prowadzimy między innymi badania naukowe w tym zakresie. W związku z tym, łącząc ten nasz potencjał naukowy z doświadczeniem partnerów biznesowych, będziemy chcieli to przekuć na konkretne rozwiązania, które przysłużą się przede wszystkim mieszkańcom Nysy, naszego regionu - mówi Mariusz Kołosowski, prorektor ds. studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.

Nyska Energetyka Cieplna planuje montaż paneli słonecznych na wolnych terenach zakładowych. Ponadto, instalacje mają pojawić się także na około hektarowej powierzchni na terenie byłych koszar przy ulicy Otmuchowskiej.
Czesław Biłobran
Mariusz Kołosowski

Gospodarka

2020-10-30, godz. 17:15 PFRON podczas pandemii zwiększa wsparcie osób niepełnosprawnych. O dotacje mogą się starać powiaty i organizacje… Do 100 tysięcy złotych dotacji mogą otrzymać samorządy powiatowe wspierające w czasie pandemii osoby niepełnosprawne. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób… » więcej 2020-10-30, godz. 12:15 Wsparcie dla branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej. Skorzystało już 150 opolskich firm 150 opolskich przedsiębiorców, głównie z branży turystycznej, zostało w ciągu ostatnich dwóch tygodni zwolnionych z opłacania składek na ubezpieczenia… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Opole zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem rozwoju i działania władz Opole zajęło drugie miejsce w Rankingu Samorządów 'Rzeczpospolitej' 2020. W ocenie pod uwagę brane było działanie władz samorządowych w kształtowaniu… » więcej 2020-10-29, godz. 13:30 Będzie remont kolejnego odcinka ulicy Opolskiej w Krapkowicach. ZDW w Opolu podpisał umowę z wykonawcą Na początku listopada ruszy remont ul. Opolskiej w Krapkowicach. Inwestycja dotyczy kilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 415 w rejonie targowiska (styk… » więcej 2020-10-29, godz. 12:45 Przebudowa mostu w Lewinie Brzeskim. Realizacja inwestycji za ponad 7 mln zł potrwa rok Ruszyła przebudowa mostu nad Zalewem Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim. Inwestycja będzie kosztować ponad 7 milionów złotych, a jej realizacja potrwa rok… » więcej 2020-10-28, godz. 12:49 Oferta barów i restauracji z Opola w jednym miejscu. Ratusz uruchomił internetową bazę lokali Bazę lokali gastronomicznych oferujących jedzenie na wynos uruchomił Urząd Miasta Opola. Ofertę można znaleźć na stronie www.opole.pl. » więcej 2020-10-27, godz. 15:50 Przetarg będzie, ale później. Nowy odbiorca odpadów w gminie Ozimek zostanie wyłoniony na początku listopada Opóźni się przetarg, który ma wyłonić odbiorcę śmieci w gminie Ozimek. Oferty od dwóch firm, które wystartowały w przetargu zostaną otwarte 6 listopada… » więcej 2020-10-27, godz. 10:41 Nowe rządowe tarcze pomocowe. W planie też pomoc prawna dla przedsiębiorców Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem biznesu w czasie pandemii. Pomoc ma dotyczyć także handlujących… » więcej 2020-10-27, godz. 09:10 GDDKiA będzie zarządcą obwodnicy Kluczborka Od nowego roku obwodnica Kluczborka trafi pod zarządzanie GDDKiA. To pokłosie podpisanego właśnie przez Ministra Infrastruktury rozporządzenia. » więcej 2020-10-27, godz. 06:00 Dwie nowe ulice w Byczynie prawie gotowe. W realizacji pomogły dotacje z budżetu państwa Dobiega końca budowa ulic: Lazara i Kwiasowskiego w Byczynie dzięki rządowym dotacjom. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***