Radio Opole » Gospodarka
2019-04-24, 11:18 Autor: Roman Juranek

6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Maciej Kalski [fot. Paula Hołubowicz]
Maciej Kalski [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prudnickim (8,9%), najmniej w oleskim (4,2%) i w Opolu (3,2%).
- W pośredniakach pojawia się coraz mniej ofert pracy - tłumaczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach, porównując to do sytuacji sprzed roku. Być może rysuje się pierwszy taki negatywny trend na rynku pracy. Jeżeli porównamy pierwszy kwartał 2018 z pierwszym kwartałem 2019, to ta różnica w liczbie ofert pracy jest aż 3600 - o tyle mniej. Więc tak naprawdę są to spore spadki.

- Wciąż możemy mówić o rynku pracownika - uważa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Pracodawcy muszą się postarać o dobrego pracownika, co też się przekłada chociażby we wzroście przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku, kiedy to wynagrodzenie wzrosło o ponad 230 zł.

Wciąż na rynku bez pracy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Stanowią dwie trzecie bezrobotnych z trzeciego sektora, czyli tego najbardziej oddalonego od rynku pracy. Wśród osób bez doświadczenia zawodowego kobiety stanowią natomiast 68%.

Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono w stolicy regionu 3,2%. - To są osoby bardzo oddalone od rynku pracy i w pierwszej kolejności potrzebują aktywizacji społecznej a dopiero potem zawodowej - powiedział w "Poglądach i osadach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

- To już jest wyzwaniem, tak naprawdę, dla niektórych. Patrząc na Opole, to jest 2500 osób, to jest spory zasób. Gdy dołożymy do tego 2300 w powiecie opolskim, to mamy 4800 osób, które są u nas w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowane. To jest spora rzesza osób.

- Mamy rynek pracownika i rolą urzędów pracy jest nie tylko znajdowanie zatrudnienia, ale także poszukiwania pracowników i ich szkolenie - dodaje Kwiatek. - Choćby nawet ten priorytet, który teraz jest mało zauważalny w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Będzie w maju nabór i będą mogli skorzystać np. nauczyciele. Jeżeli dyrektor szkoły widzi, że jakiś nauczyciel miałby stracić pracę, a nabycie jakiejś umiejętności pozwoli mu nadal na tym rynku pracy wykładać, uczyć, to nasz Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest odpowiedzią.

Takie szkolenie pozwoli nauczycielom na uczenie dodatkowego przedmiotu i dzięki temu nauczyciel będzie mógł uczyć na przykład: nie w trzech szkołach, a w dwóch, bo będzie miał zdolności na te dwa kierunki - mówi Kwiatek.
Maciej Kalski
Maciej Kalski
Tomasz Kwiatek
Tomasz Kwiatek

Gospodarka

2019-05-22, godz. 21:00 Namysłów wyremontuje osiedlowe drogi. Miasto przymierzało się do tej inwestycji od 2016 roku Prawie 2 miliony złotych trafiło do Namysłowa w ramach tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki dofinansowaniu, remontu doczekają się ulice Lipo ... » więcej 2019-05-22, godz. 20:00 Zintegrowany System Kwalifikacji pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. Skorzystają pracodawcy i szukający zatrudni ... Ma być łatwiej dla pracodawców i osób poszukujących pracy. Instytut Badań Edukacyjnych wdraża Zintegrowany System Kwalifikacji. To rozwiązanie pozwoli opisać, ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki powstanie punkt zbiórki odpadów W czerwcu może rozpocząć się budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych gminy Strzeleczki. Do tej pory nie było takiego miejsca, do którego mieszka ... » więcej 2019-05-22, godz. 12:00 Budują nową ulicę w strefie. Będzie alternatywą dla autostrady Do końca maja roboty będą ukończone i kolejny odcinek ulicy Europejskiej w strefie gospodarczej pod Ujazdem zostanie oddany do użytku. Na razie kończy się ona ... » więcej 2019-05-22, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe będzie gotowe do końca wakacji. Wciąż nie wiadomo, co z budynkiem dworca Na półmetku jest budowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Oleśnie. » więcej 2019-05-22, godz. 07:00 Będą utrudnienia dla kierowców w Praszce. Na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Listopadowej rusza budowa ronda W środę (22.05) rusza przebudowa skrzyżowania ulicy Mickiewicza z Listopadową w centrum Praszki. Budowa ronda zajmie około sześciu tygodni. » więcej 2019-05-21, godz. 17:45 Kolejne pieniądze na drogi. Gminy z Opolszczyzny korzystają z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 22 umowy na ponad 23 mln złotych podpisano dziś (21.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To wsparcie dla gmin w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego bu ... » więcej 2019-05-21, godz. 13:52 Opolskie cieszy się dużym zainteresowaniem imigrantów. W regionie legalnie pracuje już 18 tysięcy obcokrajowców 17 procent zatrudnionych na Opolszczyźnie to obcokrajowcy, a niemal 14 procent firm działających w regionie zatrudniło imigrantów. Prawie 90 procent z nich to ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:45 Kolejni inwestorzy są zainteresowani strefą w Ujeździe Od początku roku kilkunastu potencjalnych inwestorów interesowało się terenami w strefie gospodarczej w Olszowej, w gminie Ujazd. Zlokalizowana tuż przy autos ... » więcej 2019-05-21, godz. 07:45 Przejście na emeryturę w czerwcu może się nie opłacić. Powodem niekorzystna waloryzacja Niekorzystna waloryzacja może obniżyć wysokość emerytury osób, które zdecydują się zakończyć swoją karierę zawodową w czerwcu. Zgodnie z ustawą o emeryturach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »