Radio Opole » Gospodarka
2019-04-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy

Montaż absorbera w zakładzie produkcji etanolu pod Nysą [fot. Bioagra SA]
Montaż absorbera w zakładzie produkcji etanolu pod Nysą [fot. Bioagra SA]
Montaż absorbera w zakładzie produkcji etanolu pod Nysą [fot. Bioagra SA]
Montaż absorbera w zakładzie produkcji etanolu pod Nysą [fot. Bioagra SA]
Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie zainstalowano absorber będący dziełem współpracy inżynierów z Polski i Stanów Zjednoczonych.
Instalacja ma za zadanie skraplanie alkoholu unoszącego się z kadzi fermentacyjnych i zawrócenie go do procesu technologicznego. Jak mówi rzecznik Bioagra SA Mirosław Obarski, montaż urządzeń wymagał niezwykłej precyzji.

- Operacja była bardzo skomplikowana, ponieważ urządzenie mierzy ponad 20 metrów, waży prawie 30 ton. Kilkanaście osób pracowało przy tej operacji, dwa specjalistyczne dźwigi. To urządzenie samo w sobie jest duże, ale też musiało zostać umieszczone wewnątrz struktury zakładu - dodaje.

Instalację wykonała firma z Pleszewa. Jej zaprojektowanie i budowa trwały prawie rok.

To jednak nie koniec planowanych inwestycji. Najprawdopodobniej w sierpniu zamontowane zostanie kolejne urządzenie, które przy użyciu grzałek elektrycznych będzie dopalało opary etanolu, których nie udało się wcześniej skroplić. Instalacja ma osiągnąć pełną skuteczność do października.

Przedstawiciele zakładu dodają, że pomimo iż fabryka od początku działalności spełniała wszelkie krajowe, jak i unijne normy w zakresie natężenia zapachu czy dźwięku, dotychczas na ich dalszą redukcję firma wydała ponad 8 milionów złotych.
Mirosław Obarski

Gospodarka

2019-05-23, godz. 18:30 Festiwal Kariery. W tym roku tłumaczono, że czasami zza biurka należy wyjść na siłownię Sport pomaga w karierze. Takie wnioski płyną z trwającego w Opolu Festiwalu Kariery pod hasłem 'Zdrowa kariera przed Tobą”. Znani dziennikarze, socjologowie c ... » więcej 2019-05-23, godz. 15:25 W Opolu rozmawiano o problemach rolników, hodowców i rybaków Wspólna polityka rolna, dopłaty bezpośrednie, ASF, sytuacja rybaków śródlądowych i zbliżająca się perspektywa finansowa Unii Europejskiej. O tych problemach r ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:17 OCRG refunduje szkolenia kierowników. Pieniądze na ten cel daje Unia Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot pieniędzy za kursy i studia, które podnoszą ich kompetencje i oraz ich menedżerów. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ra ... » więcej 2019-05-22, godz. 21:00 Namysłów wyremontuje osiedlowe drogi. Miasto przymierzało się do tej inwestycji od 2016 roku Prawie 2 miliony złotych trafiło do Namysłowa w ramach tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki dofinansowaniu, remontu doczekają się ulice Lipo ... » więcej 2019-05-22, godz. 20:00 Zintegrowany System Kwalifikacji pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. Skorzystają pracodawcy i szukający zatrudni ... Ma być łatwiej dla pracodawców i osób poszukujących pracy. Instytut Badań Edukacyjnych wdraża Zintegrowany System Kwalifikacji. To rozwiązanie pozwoli opisać, ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki powstanie punkt zbiórki odpadów W czerwcu może rozpocząć się budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych gminy Strzeleczki. Do tej pory nie było takiego miejsca, do którego mieszka ... » więcej 2019-05-22, godz. 12:00 Budują nową ulicę w strefie. Będzie alternatywą dla autostrady Do końca maja roboty będą ukończone i kolejny odcinek ulicy Europejskiej w strefie gospodarczej pod Ujazdem zostanie oddany do użytku. Na razie kończy się ona ... » więcej 2019-05-22, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe będzie gotowe do końca wakacji. Wciąż nie wiadomo, co z budynkiem dworca Na półmetku jest budowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Oleśnie. » więcej 2019-05-22, godz. 07:00 Będą utrudnienia dla kierowców w Praszce. Na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Listopadowej rusza budowa ronda W środę (22.05) rusza przebudowa skrzyżowania ulicy Mickiewicza z Listopadową w centrum Praszki. Budowa ronda zajmie około sześciu tygodni. » więcej 2019-05-21, godz. 17:45 Kolejne pieniądze na drogi. Gminy z Opolszczyzny korzystają z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 22 umowy na ponad 23 mln złotych podpisano dziś (21.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To wsparcie dla gmin w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego bu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »