Radio Opole » Gospodarka
2019-04-23, 15:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu?

Butelki [fot. pixabay.com]
Butelki [fot. pixabay.com]
W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie odbiło się szerokim echem w całym kraju. Czy na podobne możemy liczyć w Opolu?
- Musimy przyjrzeć się temu, jak to w Krakowie będzie funkcjonowało w dłuższej perspektywie czasu - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnymi w opolskim urzędzie miasta. - Będziemy trzymać rękę na pulsie i będziemy w kontakcie z urzędem miasta Krakowa, żeby dowiedzieć się, jak to działa i jakie są wdrożone systemy zachęt dla mieszkańców, żeby korzystać z tego automatu. Bo w tego typu rozwiązaniach bardzo ważna jest ciągłość zachęt. Jeżeli nie ma obsługi i promocji takiego urządzenia, to później trochę to umiera śmiercią naturalną, w związku z brakiem zainteresowania mieszkańców.

Nad takim rozwiązaniem w Opolu myślano już wcześniej, ale problemem są koszty. Sama instalacja jednego butelkomatu, to około 100 tysięcy złotych.

- A to jest tylko cześć kosztów - przekonuje Kowalczuk. - Później są jeszcze koszty eksploatacyjne obsługi. Pozyskiwania tego surowca, sprzedaży, więc to jest skomplikowany system, który należy wdrożyć. To też jest rozwiązanie systemowe. Jeden taki butelkomat nie rozwiąże problemu. Trzeba myśleć trochę szerzej, więc będziemy się przyglądać Krakowowi.

Opolski magistrat nie wyklucza powstania sieci butelkomatów, ale o szczegółach dziś trudno rozmawiać. Ratusz zapewnia jednak, że chce wprowadzać kolejne rozwiązania proekologiczne. W Opolu w tym roku między innymi powstaną kolejne punkty do zbiórki elektrośmieci.
Iwona Kowalczuk
Iwona Kowalczuk

Gospodarka

2020-06-06, godz. 10:30 Będą wykłady i kursy dla studentów. Porozumienie WSB i NBP w Opolu Wyższa Szkoła Bankowa podpisała porozumienie z opolskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego. W ramach współpracy uczelnia wzbogaci swoją ofertę edukacyjną, a… » więcej 2020-06-05, godz. 14:00 Retencja korytowa ma zatrzymywać wodę potrzebną dla rolnictwa. Pół miliarda złotych na inwestycje w województwie opols… 500 milionów złotych trafi na Opolszczyznę do końca 2023 roku w ramach rozwoju retencyjności oraz programu walki z suszą. » więcej 2020-06-05, godz. 11:30 Prudnik: zaoszczędzili na składkach odprowadzanych do ZUS Na rządowym programie tarczy antykryzysowej skorzystała gmina Prudnik. Dotyczy to składek na ZUS. Wśród beneficjentów tego wsparcia jest m.in. szkolnictwo. » więcej 2020-06-05, godz. 08:00 Tarcie na linii związkowcy - pracodawca w ArcelorMittal Zarząd ArcelorMittal Poland wypowiedział zbiorowy zakładowy układ pracy. Związkowcy pięciu hut w kraju alarmują i nie wykluczają akcji protestacyjnych. Zmiana… » więcej 2020-06-04, godz. 15:24 Ponad 280 milionów złotych na inwestycje w Opolu w 2019 roku. Zarząd miasta o wykonaniu zeszłorocznego budżetu Ponad miliard dwieście milionów złotych w ubiegłym roku wydało Opole na realizację zadań. Na inwestycje przekazano 284 miliony złotych. Wśród nich jest między… » więcej 2020-06-04, godz. 07:30 Przyspieszyły prace przy przebudowie krytej pływalni w Praszce. Otwarcie? W grę wchodzi nawet lipiec lub sierpień Dobre wiadomości z gruntownej przebudowy krytej pływalni w Praszce. Być może uda się uruchomić basen w lipcu lub sierpniu. » więcej 2020-06-03, godz. 17:15 "Współpraca buduje". Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o działaniach w czasie pandemii koronawirusa 315 milionów złotych z pieniędzy unijnych na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego, ekonomicznego i społecznego. Ponad 132 miliony złotych w ramach tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-06-03, godz. 09:30 Cudzoziemców na Opolszczyźnie mniej, ale chętniej zakładają własne firmy W opolskich placówkach ZUS zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W regionie jest niespełna 16 tysięcy takich osób. Jednocześnie… » więcej 2020-06-02, godz. 17:47 PSZOK w Rudnikach wznowił działalność na wniosek mieszkańców. Obowiązują letnie godziny otwarcia Znów można korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudnikach. » więcej 2020-06-02, godz. 14:47 Olescy przedsiębiorcy doceniają pomoc z tarczy antykryzysowej. Wojewoda: ten powiat jest wzorem do naśladowania 10 milionów złotych trafiło do firm z powiatu oleskiego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »