Radio Opole » Gospodarka
2019-04-23, 15:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu?

Butelki [fot. pixabay.com]
Butelki [fot. pixabay.com]
W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie odbiło się szerokim echem w całym kraju. Czy na podobne możemy liczyć w Opolu?
- Musimy przyjrzeć się temu, jak to w Krakowie będzie funkcjonowało w dłuższej perspektywie czasu - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnymi w opolskim urzędzie miasta. - Będziemy trzymać rękę na pulsie i będziemy w kontakcie z urzędem miasta Krakowa, żeby dowiedzieć się, jak to działa i jakie są wdrożone systemy zachęt dla mieszkańców, żeby korzystać z tego automatu. Bo w tego typu rozwiązaniach bardzo ważna jest ciągłość zachęt. Jeżeli nie ma obsługi i promocji takiego urządzenia, to później trochę to umiera śmiercią naturalną, w związku z brakiem zainteresowania mieszkańców.

Nad takim rozwiązaniem w Opolu myślano już wcześniej, ale problemem są koszty. Sama instalacja jednego butelkomatu, to około 100 tysięcy złotych.

- A to jest tylko cześć kosztów - przekonuje Kowalczuk. - Później są jeszcze koszty eksploatacyjne obsługi. Pozyskiwania tego surowca, sprzedaży, więc to jest skomplikowany system, który należy wdrożyć. To też jest rozwiązanie systemowe. Jeden taki butelkomat nie rozwiąże problemu. Trzeba myśleć trochę szerzej, więc będziemy się przyglądać Krakowowi.

Opolski magistrat nie wyklucza powstania sieci butelkomatów, ale o szczegółach dziś trudno rozmawiać. Ratusz zapewnia jednak, że chce wprowadzać kolejne rozwiązania proekologiczne. W Opolu w tym roku między innymi powstaną kolejne punkty do zbiórki elektrośmieci.
Iwona Kowalczuk
Iwona Kowalczuk

Gospodarka

2019-05-21, godz. 17:45 Kolejne pieniądze na drogi. Gminy z Opolszczyzny korzystają z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 22 umowy na ponad 23 mln złotych podpisano dziś (21.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To wsparcie dla gmin w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego bu ... » więcej 2019-05-21, godz. 13:52 Opolskie cieszy się dużym zainteresowaniem imigrantów. W regionie legalnie pracuje już 18 tysięcy obcokrajowców 17 procent zatrudnionych na Opolszczyźnie to obcokrajowcy, a niemal 14 procent firm działających w regionie zatrudniło imigrantów. Prawie 90 procent z nich to ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:45 Kolejni inwestorzy są zainteresowani strefą w Ujeździe Od początku roku kilkunastu potencjalnych inwestorów interesowało się terenami w strefie gospodarczej w Olszowej, w gminie Ujazd. Zlokalizowana tuż przy autos ... » więcej 2019-05-21, godz. 07:45 Przejście na emeryturę w czerwcu może się nie opłacić. Powodem niekorzystna waloryzacja Niekorzystna waloryzacja może obniżyć wysokość emerytury osób, które zdecydują się zakończyć swoją karierę zawodową w czerwcu. Zgodnie z ustawą o emeryturach ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:15 O roli izb rolniczych oraz polityce rolnej państwa rozmawiano w Łosiowie. "Musimy nadążać za tym, co jest nowoczesnośc ... O roli samorządów rolniczych i priorytetach rządu w zakresie wspierania polskiej wsi rozmawiano w Łosiowie. Podobne spotkania odbywają się w całym kraju. » więcej 2019-05-20, godz. 15:09 Rzemieślnicy spotkali się na corocznym zjeździe w Opolu. Były odznaczenia i wyróżnienia Honorowe odznaczenia i wyróżnienia za zasługi nadała Izba Rzemieślnicza w Opolu. » więcej 2019-05-20, godz. 14:37 Są umowy na budowę dwóch obwodnic w powiecie oleskim. Drogi mają być gotowe w 2022 roku Olesno, Praszka i Gorzów Śląski będą mieć obwodnice. W urzędzie wojewódzkim podpisano dwie umowy na projekt oraz budowę tras, między wykonawcami a Generalną D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:09 Półrocze programu "Cała Polska Strefą Ekonomiczną". Jak nowe przepisy wpłynęły na inwestycje? Poranne komentarze - Dziś, to jest nowa jakość, a inwestor, który myśli o rozwoju przedsiębiorstwa, może zainwestować w zasadzie w każdym miejscu w Polsce, jeśli tylko spełnia o ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:55 Pod Grodkowem może powstać olbrzymia obora. Mieszkańcy podzieleni W okolicach Bogdanowa pod Grodkowem może niebawem powstać spora ferma bydła. Spółka Polagri powiązana z leżącym pod Nysą zakładam Bioagra planuje budowę obory ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:00 "Partnerstwo Borów Niemodlińskich" rozdysponuje pieniądze na projekty o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kultu ... Ponad 1,5 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo Borów Niemodlińskich' na ogólnodostępne niekomercyjne projekty z zakresu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »