Radio Opole » Gospodarka
2019-03-18, 11:30 Autor: Roman Juranek

Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów".

Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych.
- Wiemy na pewno, że o dotację z programu będą się starać Krapkowice wspólnie z Gogolinem - powiedział w dzisiejszej (18.03) rozmowie "W 4 oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak.

- Takich zainteresowań, w sumie takich inwestycji jest bodajże 5 albo 6, ale to samorządy zdecydują, czy te wnioski złożą. Złożenie wniosków to jedno, ale trzeba mieć te 20% zarezerwowane i trzeba te 20% wykazać. Mieć jakiś szacunkowy koszt tej inwestycji, żeby ten wniosek był też dobrze formalnie rozpatrzony i ewentualnie te środki finansowe były przez ministra przyznane - dodaje.

W porannych "Poglądach i osądach" burmistrz Krapkowic, Andrzej Kasiura potwierdził, że kilka dni temu odbyła się nadzwyczajna, połączona sesja Gogolina i Krapkowic. Podczas niej, rady miast przyjęły uchwały dające burmistrzom upoważnienie do podpisania porozumienia w celu złożenia wniosku o dofinansowanie dokumentacji na budowę południowej przeprawy przez Odrę. Krapkowice będą liderem programu, Gogolin partnerem.

- Tam tego mostu krapkowickiego nie ma, ale jesteśmy po kilku rozmowach, po wsparciu m.in. wojewody opolskiego i jest nadzieja, że ten most będzie tam dopisany, tylko musi być złożony dobry wniosek, z dobrym uzasadnieniem - dodaje burmistrz Krapkowic.

Dokumentacja może kosztować około 3 mln. 600 tys. złotych. Gminy zabezpieczają w budżetach po 300 tysięcy na wkład własny. Po opracowaniu dokumentacji i kosztorysu, będzie można w ramach tego samego programu złożyć wniosek na samą inwestycję. Całość prac może kosztować ponad 100 mln złotych.

Samorządy, które zdecydują się na budowę mostów, mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dofinansowanie wyniesie do 80 procent wartości przedsięwzięcia.
Adrian Czubak
Andrzej Kasiura

Gospodarka

2019-07-19, godz. 18:00 OCRG przyzna opolskim firmom pieniądze na poprawę efektywności energetycznej. Wpłynęło 26 wniosków 26 opolskich firm złożyło do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki wnioski o unijną dotację na poprawę efektywności energetycznej. » więcej 2019-07-19, godz. 15:00 To będzie najtrudniejsza część. Kędzierzyńskie starostwo szykuje się do remontu ostatniego odcinka ul. Wojska Polskiego Przebudowa wiaduktów, nowe kładki dla rowerzystów. Trwają przygotowania do ostatniej części modernizacji ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu w kierunk ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:15 Fundacje, spółdzielnie i stowarzyszenia mają się gdzie poznać. W Opolu zorganizowano pierwsze śniadanie inicjatywne Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu było okazją do spotkania środowisk związanych z ekonomią społeczną. Ta z kolei za zadanie stawia sobie tworzenie miejsc ... » więcej 2019-07-19, godz. 08:15 ZUS przedstawił opolskie statystyki dotyczące programu Mama 4 plus 1139 kobiet i 2 mężczyzn z województwa opolskiego zakwalifikowano do rządowego programu Mama 4 plus. » więcej 2019-07-18, godz. 20:15 Dyrektor nyskiego urzędu pracy nagrodzona odznaką Primus in Agendo Nyski urząd pracy ponownie doceniony przez władze centralne. Tym razem do władz pośredniaka trafiła odznaka Primus in Agendo, czyli 'pierwszy w działaniu'. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Prószków porządkuje śmieci Blisko 4 miliony złotych wyda Prószków na poprawę gospodarki śmieciami. Gmina stworzy nowy oraz zmodernizuje już istniejący Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:06 Kolejny inwestor przymierza się do budowy elektrowni wiatrowych w gminie Lubrza Następna firma chce stawiać elektrownie wiatrowe w gminie Lubrza. Poprzedni inwestor zamierzał wbudować tam farmę wiatrową z 34 turbinami. Jednak po kilku lat ... » więcej 2019-07-18, godz. 11:00 Gmina Leśnica pyta mieszkańców. Chodzi o pieniądze na wymianę starych pieców Mieszkańcy gminy Leśnica mogą zadeklarować chęć wymiany starych pieców na ekologiczne i być może zyskać większe dofinansowanie. » więcej 2019-07-18, godz. 07:15 Sto procent więcej wypadków przy pracy. PIP wskazuje na rutynę i dużą liczbę pracowników Dwa razy więcej śmiertelnych wypadków przy pracy odnotował w pierwszym półroczu 2019 Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu w porównaniu do 2018. » więcej 2019-07-17, godz. 18:00 Nyski pośredniak zachęca seniorów do powrotu na rynek pracy Nyski urząd pracy stawia na aktywizację seniorów. W ramach pilotażowego programu, instytucja będzie zachęcać osoby po 60. roku życia do powrotu na rynek pracy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »