Radio Opole » Gospodarka
2019-03-14, 15:38 Autor: Mariusz Chałupnik

W dbałości o czyste powietrze Opolszczyzna będzie współpracowała z Czechami

Podpisanie porozumienia o współpracy z Czechami w ramach projektu LIFE [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie porozumienia o współpracy z Czechami w ramach projektu LIFE [fot. Mariusz Chałupnik]
Porozumienie dotyczące ochrony powietrza podpisał samorząd województwa opolskiego z czeskimi partnerami - Ostrawą i Ołomuńcem. Zostało ono zawarte w ramach unijnego projektu LIFE, który zakłada między innymi poszerzenie istniejącego systemu monitorowania stanu powietrza, czy podniesienie kompetencji gminnych w tym zakresie.
- Od Czechów możemy wziąć wiele dobrego, ponieważ oni bardzo szybko wprowadzają kolejne rozwiązania dotyczące ochrony powietrza - mówi Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim. - Już dawno zakazali między innymi palić mułami, flotami, węglem. Wymieniają kotły, z czym u nas jest trochę trudniej. Chcieliśmy skorzystać z ich doświadczeń, ale również oni mają pewnego rodzaju problemy. Między innymi bardzo mocno są zainteresowani tym, w jaki sposób kontrolować stan powietrza.

- To nie jest tak, że do tej pory nie było wspólnych działań - przekonuje Milan Klimeš, wicehetman kraju ołomunieckiego. - Jako sąsiedzi informujemy się na bieżąco. Jednak dzięki temu projektowi, będziemy to mogli robić częściej. Będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami, a jednocześnie wykorzystać je w praktyce po obu stronach granicy.

W naszym regionie w realizację projektu LIFE zaangażowanych jest 26 gmin oraz Politechnika Opolska, która będzie prowadzić studia podyplomowe ze specjalizacją - ochrony powietrza.
Manfred Grabelus
Milanem Klimeš

Gospodarka

2019-04-24, godz. 21:00 Otmuchów pożycza prawie 4 miliony złotych. "Nie otrzymaliśmy jeszcze zwrotu za poprzednie inwestycje a musimy mieć za ... Otmuchowski magistrat rozstrzygnął dwa przetargi na udzielenie kredytów, które pokryją planowany na ten rok deficyt gminy. Samorząd zapożyczy się na prawie 4 ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 W regionie rośnie liczba osób dorabiających na emeryturze W ciągu czterech lat liczba osób dorabiających na emeryturze na Opolszczyźnie wzrosła o 30%. W regionie obecnie pracuje ponad 16 tysięcy osób pobierających św ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:02 Chcąc zaoszczędzić czas, sięgamy po dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne Coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pozwalają one na uniknięcie kolejek do lekarzy specjalistów, z którymi musimy się liczyć w ram ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:18 6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prud ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:00 Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:00 Prudnik: z czeskimi partnerami utworzą inkubatory przedsiębiorczości dla uczniów Z izraelskich doświadczeń chcą skorzystać na pograniczu opolsko-czeskim. Chodzi o utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości. Inicjatywa jest pokłosi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:20 Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu? W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:00 Drogowcy "wyprostują" skomplikowane skrzyżowanie w Choruli Jedno z głównych skrzyżowań w Choruli, w gminie Gogolin, jest jednocześnie tym, które sprawia kierowcom najwięcej problemów. Niedługo to się zmieni. Rozpoczyn ... » więcej 2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »