Radio Opole » Gospodarka
2019-03-11, 21:52 Autor: Mariusz Chałupnik

O efektywnej promocji programu "Czyste powietrze". Konferencja w Kamieniu Śląskim

Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
35 tysięcy wniosków w całym kraju wpłynęło do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze". Chodzi o wymianę źródeł ogrzewania, a także termomodernizację domów jednorodzinnych.
O usprawnieniu programu i przyśpieszeniu jego realizacji poświęcona zostanie 2-dniowa konferencja w Kamieniu Śląskim.

- Ilość złożonych wniosków jest zgodna z naszymi przewidywaniami. Kończy się zima, więc teraz zapewne będzie ich więcej - mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

- Szacujemy, że ilość wniosków będzie wzrastać. Zbliża się sezon, ale też i dlatego, że jak sąsiad zobaczy, że ktoś ocieplił dom, wymienił piec i dostał pieniądze, to będzie najlepsza zachęta. Stąd oczywiście będziemy promować ten program i zachęcać. 35 tysięcy wniosków, to jest znacząca liczba, ale zgodnie z założeniami programu, w roku powinno być od 150 do 200 tysięcy wniosków.

Na razie na Opolszczyźnie z programu chce skorzystać nieco ponad tysiąc gospodarstw.

- Działania w tym programie są kompleksowe i muszą być przeprowadzone z pełną korzyścią dla beneficjentów - zapewnia Henryk Tylak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

- Nie chcielibyśmy postawić naszych beneficjentów w bardzo kłopotliwej sytuacji. Bo najpierw zachęcimy, aby dotychczasowe kopciuchy, kotły na węgiel wymienili na przykład na "błękitne paliwo", czyli gaz, ale wówczas nie obsłużą tego finansowo. Zatem, w tak zwanym rachunku ciągłym należy doprowadzić do ocieplenia budynku, wówczas rachunki, koszty będą dotychczasowe.

Wojewódzkie fundusze wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" będą przyjmowały do 2027 roku. Na realizację programu rząd przeznaczył miliard złotych.
Henryk Kowalczyk
Henryk Tylak

Gospodarka

2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej 2019-04-17, godz. 17:35 Panie mogą się starać o ponowne wyliczenie emerytury. Na złożenie wniosku pozostał niecały tydzień Do 23 kwietnia kobiety, które urodziły się w 1953 roku mają czas, aby korzystnie przeliczyć emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić nową wysoko ... » więcej 2019-04-17, godz. 15:00 Ruszyła III edycja Dragons Den, czyli w biznesie potrzebne jest doświadczenie Najlepiej uczyć się na cudzych błędach - taka idea przyświeca Programowi Mentoringu Biznesowego. Pomysł organizacji biznesowych w naszym regionie polega na ty ... » więcej 2019-04-16, godz. 21:30 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. 22,5 tysiąca osób pozostaje bez pracy, co stanowi połowę liczby bezrobotnych sprzed ... - Od kilku lat mamy w regionie systematyczny spadek bezrobocia, a obecnie parametr nie przekracza 6,3 procent - podkreślił w Loży Radiowej Piotr Wach, radny s ... » więcej 2019-04-16, godz. 19:00 Fabryka mebli w Wołczynie ma dać 200 miejsc pracy. Połowę kadry mogą stanowić kobiety Nawet 100 kobiet z Wołczyna i okolic znajdzie zatrudnienie w budowanej fabryce Grupy Meblowej HK. Prace budowlane są zaawansowane, a cała inwestycja, według z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »