Radio Opole » Gospodarka
2019-03-07, 12:48 Autor: Witold Wośtak

Fundacja Jarosława Pilca chce wprowadzenia zakazu spalania węgla w Opolu i Nysie

Konferencja prasowa Fundacji Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa Fundacji Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Zakaz spalania węgla w piecach w Opolu oraz Nysie - to postulat Fundacji Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza. Dzisiaj (07.03) jej przedstawiciele zawnioskowali do marszałka Andrzeja Buły o wszczęcie prac nad nową uchwałą antysmogową.
Zgodnie z przygotowanym projektem, do spalania miałyby być dopuszczone jedynie gazy palne i oleje opałowe, a proponowany termin wprowadzenia przepisów to wrzesień przyszłego roku. - Opole i Nysa to dwa miasta najbardziej zanieczyszczone pyłami - mówi Pilc.

- Spodziewamy się argumentów, że nie da się, że nie ma pieniędzy i, że zbyt krótki czas. Mówimy więc: rozpocznijmy dyskusję, negocjujmy terminy i zakres wyłączenia węgla. Można rozważyć różne sposoby, na przykład harmonogram określający wyłączenie węgla w poszczególnych dzielnicach Opola i Nysy.

Jarosław Pilc proponuje też okres przejściowy dla domostw, które zdążyły wymienić piece węglowe na kotły piątej generacji.

- Załóżmy, że zgodnie z danymi fabrycznymi piec jest przeznaczony do użytkowania przez 10 lat. Proponujemy wtedy 5 lat okresu przejściowego dla domostw, które dopiero co wymieniły kocioł też przy udziale pieniędzy publicznych. Poddajemy to pod dyskusję, natomiast nas interesuje najbardziej radykalna wersja, czyli jak najszybsze wyłączenie możliwości spalania węgla, i to w jak najszerszym zakresie.

Na konferencji prasowej poinformowano też, że we wrześniu tego roku uchwała wykluczająca spalanie węgla wejdzie w życie w Krakowie. - Różnica w jakości powietrza między Opolem a Krakowem jest jak upadek z dziesiątego i siódmego piętra - porównuje Pilc.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola, przesłała do naszej redakcji oświadczenie dotyczące konferencji Jarosława Pilca:

"Mamy rok wyborczy i zaczyna się festiwal inicjatyw i pomysłów. Ratusz nie bierze udziału w wyborach i nie będzie się ścigał na pomysły w przeciwieństwie do pana Pilca, który co wybory zapisuje się do innej partii, a potem co chwila robi konferencje. Miasto natomiast konsekwentnie i długofalowo działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Sadzimy zieleń, edukujemy, dotujemy wymianę ogrzewania na niskoemisyjne. Nie czekając na apele partyjnych działaczy przygotowujemy też nowe rozwiązania. Jednym z nich ma być zmiana regulaminu dotacji, w ramach których wsparcie finansowe nie będzie dotyczyć pieców zasilanych węglem".
Jarosław Pilc 1
Jarosław Pilc 2

Gospodarka

2019-04-23, godz. 15:20 Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu? W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy nie potrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązani ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:00 Drogowcy "wyprostują" skomplikowane skrzyżowanie w Choruli Jedno z głównych skrzyżowań w Choruli, w gminie Gogolin, jest jednocześnie tym, które sprawia kierowcom najwięcej problemów. Niedługo to się zmieni. Rozpoczyn ... » więcej 2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej 2019-04-22, godz. 10:00 PWSZ w Nysie ambasadą urzędu marszałkowskiego? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie ma wspierać urząd marszałkowski w przyciąganiu inwestorów. Według podpisanego porozumienia między Opolskim Centrum Ro ... » więcej 2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:03 Baborów chce stworzyć centrum przesiadkowe Część rynku w Baborowie ma posłużyć za centrum przesiadkowe. Takie plany mają władze gminy. W ramach centrum mają powstać dwa stanowiska dla autokarów oraz wy ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:46 Klub w Kadłubcu doczeka się remontu. Ale najpierw - dokumentacja W tym roku ma być gotowa dokumentacja, a w przyszłym rozpocznie się remont klubu wiejskiego w Kadłubcu, w gminie Leśnica. Samorząd od kilku lat systematycznie ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »