Radio Opole » Gospodarka
2019-03-02, 12:25 Autor: Witold Wośtak

Jakiego zawodu warto uczyć się na Opolszczyźnie? Jest projekt prognozy

Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia elektroniczna w ZSM w Namysłowie [fot. ZSM w Namysłowie]
Pracownia elektroniczna w ZSM w Namysłowie [fot. ZSM w Namysłowie]
Przemysł związany z informatyzacją, maszynoznawstwo, technologie zaawansowane oraz przemysł drzewny i meblarski. Ta grupa zawodów znalazła się w kilkuletniej prognozie zapotrzebowania dla Opolszczyzny.
Potencjał jest również w zakresie rolnictwa i technikum farmaceutycznego. Listę zawodów perspektywicznych przygotowano na podstawie badań wielu źródeł.

- W technikach ekonomicznych uczy się dzisiaj prawdopodobnie zbyt wielu uczniów, bo przestrzeń jest gdzie indziej - mówi Piotr Mikiewicz, ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej. - To dosyć szeroka grupa zawodów, których ucząc się, raczej nie przestrzelimy przy planowaniu swojej przyszłości. Z tego powodu my nie wskazujemy w regionie jednego zawodu, który jest najbardziej perspektywiczny, tylko mówimy o grupie dla przyszłego absolwenta lub ucznia myślącego o wyborze zawodu, w którym warto kształcić się.

Piotr Mikiewicz zaznacza, że to jedynie informacja pomocnicza, bo często lokalny gracz najlepiej zna zapotrzebowanie. Bezpieczna perspektywa prognozy to 3 lub 5 lat.

- Właśnie dlatego będziemy robić prognozę co roku. Teraz prognozujemy, że jedna czy druga grupa zawodów jest o istotnym zapotrzebowaniu, ale być może za rok nie zasugerujemy ich już ze względu na zwiększone nabory. Pojawią się na przykład podejrzenia, że za 5 lat rynek będzie nasycony, bo stu absolwentów danego zawodu wysyca przestrzeń.

Teraz projekt prognozy zostanie skierowany do konsultacji.

Dodajmy, że na Opolszczyźnie oferowana jest obecnie nauka w 110 zawodach.
Piotr Mikiewicz 1
Piotr Mikiewicz 2

Gospodarka

2019-04-24, godz. 16:02 Chcąc zaoszczędzić czas, sięgamy po dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne Coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pozwalają one na uniknięcie kolejek do lekarzy specjalistów, z którymi musimy się liczyć w ram ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:18 6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prud ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:00 Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:00 Prudnik: z czeskimi partnerami utworzą inkubatory przedsiębiorczości dla uczniów Z izraelskich doświadczeń chcą skorzystać na pograniczu opolsko-czeskim. Chodzi o utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości. Inicjatywa jest pokłosi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:20 Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu? W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:00 Drogowcy "wyprostują" skomplikowane skrzyżowanie w Choruli Jedno z głównych skrzyżowań w Choruli, w gminie Gogolin, jest jednocześnie tym, które sprawia kierowcom najwięcej problemów. Niedługo to się zmieni. Rozpoczyn ... » więcej 2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej 2019-04-22, godz. 10:00 PWSZ w Nysie ambasadą urzędu marszałkowskiego? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie ma wspierać urząd marszałkowski w przyciąganiu inwestorów. Według podpisanego porozumienia między Opolskim Centrum Ro ... » więcej 2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »