Radio Opole » Gospodarka
2019-01-13, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Kamiennik w tym roku stawia na wodociąg i remonty dróg

Prace przy budowie wodociągu [fot. UM Ełk]
Prace przy budowie wodociągu [fot. UM Ełk]
Rozbudowa wodociągu czy remonty dróg - to priorytety, które na obecny rok stawiają sobie władze gminy Kamiennik.
Na inwestycje w gminie zaplanowano ponad 1,5 miliona złotych. Ponad 1/3 tej kwoty ma zostać przeznaczona na rozbudowę wodociągu.

- Musimy zakończyć w 100 % wodociągowanie. Poziom wód podziemnych się bardzo obniżył. Mamy trzy takie małe miejscowości, do których musimy dowozić wodę w okresie letnim - tłumaczy wójt Kamiennika, Kazimierz Cebrat.

Gmina chce rozbudować wodociąg poprzez własną spółkę, osoby zatrudnione przy robotach publicznych. Dzięki temu inwestycja ma zostać zrealizowana taniej niż w przypadku zlecenia jej w drodze przetargu. Prace mają rozpocząć się wiosną i potrwać do jesieni.

Podobna kwota ma zostać przeznaczona na modernizację dróg lokalnych.

Zdaniem włodarza gminy, dla tak małych samorządów, inwestycje te są szczególnie odczuwalne, gdyż zazwyczaj nie mogą one liczyć na dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

- Kryteria, które są postawione, są tak wysokie, że należałoby robić takie drogi - powiedzmy - porządne. Może to ma sens, ale nam są potrzebne drogi normalne, a tutaj są forowane drogi odpowiedniej szerokości, z chodnikami, z oświetleniem. Może jest to dobre, ale nas na takie drogi w tej chwili nie stać - dodaje.

Oprócz tego, w najbliższym czasie, Kamiennik planuje także sporządzenie dokumentacji na termomodernizację ośrodka zdrowia czy remont dachu świetlicy w Chocieborzu.
Kazimierz Cebrat
Kazimierz Cebrat

Gospodarka

2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Wyasfaltują drogę polną, żeby zachęcić do budowy domów Tu na razie jest ściernisko… a dokładniej droga polna. Władze gminy Ujazd przygotowują się do przebudowy ulicy Zapłotnej w Olszowej. Zlokalizowano tam działki ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:48 Zima nie wstrzymała prac na rynku w Paczkowie. Rewitalizacja centrum miasta ma się zakończyć za pół roku Zima, przynajmniej na razie, nie wstrzymała prac budowlanych na paczkowskim rynku. Według zapewnień władz miasta, roboty idą zgodnie z planem, a termin zakońc ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Ponad milion złotych dla zakładających działalność gospodarczą. W lutym nabór LGD "Płaskowyż Dobrej Ziemi" 1,1 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Płaskowyż Dobrej Ziemi' z Kietrza. To dla osób, które chcą założyć własną działalność gospo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »