Radio Opole » Gospodarka
2018-12-21, 17:00 Autor: Bogusław Kalisz

Opolszczyzna się wyludnia. Wrocław i Katowice dają większe możliwości

Pieniądze [fot. Agnieszka Lubczańska]
Pieniądze [fot. Agnieszka Lubczańska]
Emigracja zarobkowa oraz wyjazdy młodych ludzi do sąsiednich, dużych ośrodków akademickich (Wrocław, Katowice) powodują stałe wyludnianie województwa opolskiego. Obecnie na Opolszczyźnie mieszka około 860 tys. osób.
- Wyjazdy poza region wynikają z tego, jak kształtuje się rynek pracy. W regionach takich, jak Opolszczyzna, gdzie nie ma dużego ośrodka, gdzie nie ma dużej oferty pracy dla osób z wysokimi kwalifikacjami, trudno jest ambicje wywołane studiami zaspokoić - powiedział w Loży Radiowej prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

- Po pierwsze otwarła się Unia Europejska, czyli możemy pracować za granicą. Po drugie dokonała się duża asymetria, jeśli chodzi o dostępność pracy, tzn. ta dobra praca, wysokopłatna, dla osób z wyższymi kwalifikacjami jest dostępna przede wszystkim w dużych ośrodkach. Od kilkunastu lat mamy do czynienia też z takim niewidzialnym, niedostrzeganym zjawiskiem - z drenażem młodzieży do dużych ośrodków w kraju, głównie do Wrocławia - dodaje gość Radia Opole.

Prof. Jończy mówi, że państwo powinno zaingerować w rozwój słabszych ośrodków, mniej ludnych. - Przeniesienie instytucji centralnych do mniejszych regionów (województwo opolskie, lubuskie czy świętokrzyskie) nie byłoby żadnym problemem - dodaje. Podkreśla, że w miastach wielkości Opola, największymi pracodawcami są instytucje publiczne.
Romuald Jończy

Gospodarka

2020-09-20, godz. 20:00 Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa, w planach ma kolejne drobne remonty Przepust na ul. Stawowej w Jaryszowie i ulica Jaryszowska w Zimnej Wódce zostaną przebudowane. Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa i realizuje zaplanowane… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 W listopadzie mieszkańcy gminy Strzeleczki skorzystają z nowego PSZOKU. Inwestycja czeka na odbiory techniczne PSZOK w gminie Strzeleczki już gotowy. Inwestycja czeka teraz na odbiory techniczne i niezbędne pozwolenie na użytkowanie obiektu. Do tej pory śmieci, które… » więcej 2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka DW 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego. To kontynuacja prac związana jest z modernizacją nawierzchni… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Praca wre przy budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. Trwają roboty konstrukcyjne, a dziś wmurowano kapsułę c… Kapsułę czasu wmurowano na budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. 4-kondygnacyjny budynek będzie mieć prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych powierz… » więcej 2020-09-17, godz. 13:55 Studenci i absolwenci nyskiej PWSZ będą mogli skorzystać z praktyk i stażów w firmie Alsecco Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała kolejne porozumienie z prywatnym przedsiębiorcą. Tym razem jest to firma Alsecco, produkującą okna… » więcej 2020-09-17, godz. 08:30 Gmina Ujazd ogłosiła przetarg na rewitalizację rynku. "Koniunktura jest dużo lepsza niż w lutym" Rynek w Ujeździe zostanie zrewitalizowany, a w miejscu asfaltowej nawierzchni pojawią się nowe ławki i nasadzenia. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie… » więcej 2020-09-16, godz. 14:30 Termomodernizacja głubczyckiego "Rolniczaka" i jego internatu dobiega końca. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł Głubczycki „Rolniczak” prowadzi termomodernizację i remontuje swoje wnętrza, jak również w przynależącym do niej internacie. W samej szkole gruntownie… » więcej 2020-09-16, godz. 09:45 Mieszkanie, stancja czy akademik? Studentów czeka wybór lokum. Zainteresowanie mniejsze, ale ceny nie spadły Przez epidemię koronawirusa spadł popyt na studenckie mieszkania i stancje. W ubiegłym roku wolnego lokum nie można było znaleźć już w sierpniu, teraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***