Radio Opole » Gospodarka
2018-12-21, 17:00 Autor: Bogusław Kalisz

Opolszczyzna się wyludnia. Wrocław i Katowice dają większe możliwości

Pieniądze [fot. Agnieszka Lubczańska]
Pieniądze [fot. Agnieszka Lubczańska]
Emigracja zarobkowa oraz wyjazdy młodych ludzi do sąsiednich, dużych ośrodków akademickich (Wrocław, Katowice) powodują stałe wyludnianie województwa opolskiego. Obecnie na Opolszczyźnie mieszka około 860 tys. osób.
- Wyjazdy poza region wynikają z tego, jak kształtuje się rynek pracy. W regionach takich, jak Opolszczyzna, gdzie nie ma dużego ośrodka, gdzie nie ma dużej oferty pracy dla osób z wysokimi kwalifikacjami, trudno jest ambicje wywołane studiami zaspokoić - powiedział w Loży Radiowej prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

- Po pierwsze otwarła się Unia Europejska, czyli możemy pracować za granicą. Po drugie dokonała się duża asymetria, jeśli chodzi o dostępność pracy, tzn. ta dobra praca, wysokopłatna, dla osób z wyższymi kwalifikacjami jest dostępna przede wszystkim w dużych ośrodkach. Od kilkunastu lat mamy do czynienia też z takim niewidzialnym, niedostrzeganym zjawiskiem - z drenażem młodzieży do dużych ośrodków w kraju, głównie do Wrocławia - dodaje gość Radia Opole.

Prof. Jończy mówi, że państwo powinno zaingerować w rozwój słabszych ośrodków, mniej ludnych. - Przeniesienie instytucji centralnych do mniejszych regionów (województwo opolskie, lubuskie czy świętokrzyskie) nie byłoby żadnym problemem - dodaje. Podkreśla, że w miastach wielkości Opola, największymi pracodawcami są instytucje publiczne.
Romuald Jończy

Gospodarka

2019-09-19, godz. 20:00 Remontują drogę w centrum osiedla. W końcu będzie chodnik i pas zieleni Łagodny początek jesieni sprzyja drogowcom. Spore prace trwają na drogach gminy Polska Cerekiew. Remontowane są głównie trasy dojazdowe do pól, ale największą ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej 2019-09-18, godz. 13:45 Gmina sprzeda działki, ale tylko jeśli inwestor postawi na nich szeregowce Osiedle niskich bloków szeregowych może powstać w Zawadzkiem. Radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania, który teraz dopuszcza taką zabudowę. Wyznaczon ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:02 Jest pozwolenie, za dwa tygodnie zacznie się przebudowa mostu kolejowego w Krapkowicach Jest już pozwolenie na przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach. Za dwa tygodnie rozpoczną się prace, które mają potrwać ponad 1,5 roku. Po ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:30 Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas 'Śniadania na czasie', na które zap ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:00 Skarbimierz: ruszyła budowa nowego magazynu przy fabrykach produkujących słodycze Kamień węgielny wmurowany, czas na budowę magazynu logistycznego w Skarbimierzu. Halę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni Eur ... » więcej 2019-09-17, godz. 15:15 W gminie Izbicko będzie sieć gazowa W przyszłym roku w Izbicku ma powstać sieć gazowa. W planie jest podłączenie budynków należących do samorządu i zmiana ich systemu ogrzewania na bardziej ekol ... » więcej 2019-09-17, godz. 13:30 Położyli asfalt na jednej drodze, skorzystali mieszkańcy dwóch miejscowości Kolejna droga w gminie Strzeleczki doczekała się asfaltu. Na ukończeniu jest budowa ulicy Granicznej między Dziedzicami i Racławiczkami. Inwestycja kosztowała ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Opolski urząd pracy oferuje dotacje na założenie własnej firmy. Rusza nabór do projektu „Pomysł na starcie kluczem do ... Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz samorząd województwa opolskiego wspiera nowych przedsiębiorców. W 4 naborach może udzielić ponad 5 mln zł. dotacji na zało ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »