Radio Opole » Gospodarka
2018-12-18, 17:43 Autor: Witold Wośtak

Opolskie instytucje związane z rolnictwem będą współpracować oficjalnie i bardziej intensywnie

Podpisanie porozumienia [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie porozumienia [fot. Witold Wośtak]
Porozumienie o współpracy podpisały opolskie instytucje związane z rolnictwem. Chodzi między innymi o współpracę przy organizacji spotkań w zakresie edukacji i prewencji.
Lech Waloszczyk, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mówi, że jego instytucja chce realizować politykę prewencyjną.

- Oprócz działań typowych, KRUS podejmuje kroki zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na wsi. Mamy ogromne sukcesy w tym zakresie, bo w skali kraju na Opolszczyźnie jest najmniejsza wypadkowość. To nie zmienia faktu, że ciągle musimy mówić o podobnych sprawach.

Jarosław Nosal, dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, zaznacza, że porozumienie tylko formalizuje współpracę.

- Współpracowaliśmy na przykład z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Częściowo sukcesem ośrodka doradztwa było wprowadzenie elektronicznej wersji wniosku obszarowego. Inna sprawa, że KRUS współtworzy wydawanie naszego Kuriera Rolniczego, bo publikujemy szereg informacji.

Michał Nowak, reprezentujący Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dodaje, że w planie jest wielotorowe wsparcie porozumienia.

- Mówimy o informacjach na temat ziemi, czyli jak nasza ziemia jest gospodarowana – czy poprzez trwałe rozdysponowanie, czy przez dzierżawę. Będziemy również służyć naszymi zasobami, jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe oraz miejsca, w których będziemy mogli spotykać się.

Wicewojewoda Violetta Porowska, która objęła porozumienie patronatem, zwraca uwagę, że wszystkie te instytucje pracują dla jednego beneficjenta.

- Podpisanie takiego porozumienia daje możliwość zwielokrotnienia dotarcia do rolników. Działania w kierunku rolników będą mieć wielokrotną siłę – chodzi o bezpośredni kontakt, docieranie do ich problemów, potrzeb czy ich chęć zaangażowania się w rozwój obszarów wiejskich.

Jan Stępkowski, dyrektor Opolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zaznaczył, że rok 2019 będzie dla tej instytucji dobry z powodu 25-lecia istnienia.
Lech Waloszczyk
Jarosław Nosal
Michał Nowak
Violetta Porowska

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »