Radio Opole » Gospodarka
2018-12-12, 13:30 Autor: Joanna Matlak

Są pieniądze dla przedsiębiorców i subregionów, będą na żłobki

Pieniądze [fot. Agnieszka Lubczańska]
Pieniądze [fot. Agnieszka Lubczańska]
35 firm z regionu otrzyma dofinansowanie na wzmocnienie swojej pozycji na rynku w kraju i za granicą. Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął drugi nabór dot. projektów, których wartość wynosi blisko 10,5 mln złotych.
Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego firmy te będą mogły rozwinąć współpracę i wzmocnić swoją promocję.

- Władze województwa wybrały też kolejne projekty w subregionach – mówi Violetta Ruszczewska, rzecznik marszałka. - Zwiększono pulę pieniędzy, które były dostępne na projekty dotyczące termomodernizacji, czyli zwiększenia efektywności energetycznej budynków i zamiast jednego będą realizowane trzy. Ich wartość w sumie przekracza 3 miliony złotych, a dofinansowanie unijne to ponad 2 miliony złotych. Będą to termomodernizacje sali gimnastycznej w II LO Brzegu, szkoły podstawowej nr 1 w Brzegu i Biblioteki Gminnej w Żłobiźnie.

Z kolei w subregionie północnym wybrano 8 projektów na łączną kwotę blisko 5,9 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 3,9 mln złotych. Termomodernizację przejdą m.in. przedszkole w Bukowie Śląskiej, szkoła podstawowa w Radłowie i Wiejskie Centrum Kultury i Rekreacji w Biestrzykowicach.

- Na ocenę czekają projekty w dwóch naborach dot. organizacji miejsc opieki nad najmłodszymi – dodaje Ruszczewska. - Z jednej strony jest to konkurs na inwestycje zwiększające liczbę miejsc w żłobkach, mamy na to prawie 5 milionów złotych. Złożono 7 projektów i jeśli one zostaną dobrze ocenione, to wszystkie mają szansę na realizację, bo ich ogólna kwota nie przekracza tej kwoty, która jest dostępna w programie operacyjnym.

- Z kolei w naborze na wsparcie edukacji przedszkolnej złożono aż 22 wnioski i nie wszystkie mogą liczyć na dofinansowanie, bo przekraczają kwotę przeznaczoną na ten cel, czyli 7 milionów 200 tys. złotych – mówi Ruszczewska.
Violetta Ruszczewska
Violetta Ruszczewska

Gospodarka

2019-05-18, godz. 15:55 Pod Grodkowem może powstać olbrzymia obora. Mieszkańcy podzieleni W okolicach Bogdanowa pod Grodkowem może niebawem powstać spora ferma bydła. Spółka Polagri powiązana z leżącym pod Nysą zakładam Bioagra planuje budowę obory ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:00 "Partnerstwo Borów Niemodlińskich" rozdysponuje pieniądze na projekty o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kultu ... Ponad 1,5 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo Borów Niemodlińskich' na ogólnodostępne niekomercyjne projekty z zakresu ... » więcej 2019-05-17, godz. 18:15 Problemy hodowców z pogodą. Karpi nie zabraknie, ale ryba może być mniejsza Pogoda nie sprzyja opolskim hodowcom karpia. Zbyt wysokie temperatury na początku kwietnia i zbyt niskie w maju spowodowały, że opóźniony został cykl produkcy ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:15 Brzeskie wodociągi produkują prąd ze ścieków i tłuszczów. Energia pokrywa większość zapotrzebowania spółki Oprócz zaopatrywania w wodę i odbioru nieczystości, produkują także prąd. Dzięki biogazowi pozyskiwanemu między innymi ze ścieków, brzeskie wodociągi są w sta ... » więcej 2019-05-16, godz. 20:39 Z unijnych dotacji korzystali najlepiej i najsprawniej. Firmy z Opolszczyzny wyróżnione Miliard złotych dofinansowania z pieniędzy unijnych trafiło do opolskich przedsiębiorców. Na uroczystej gali „Opolski TOP 15-lecia” w Filharmonii Opolskiej wy ... » więcej 2019-05-16, godz. 17:00 Planistyczne przepisy utrudniają życie gminom oraz inwestorom Samorządy lokalne mają problemy z przeprowadzeniem szybkich zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Bez takich uregulowań prawnych nie mo ... » więcej 2019-05-16, godz. 14:43 LG Chem zainwestuje w Opolu 4,5 mld złotych? Koncern LG Chem chce zainwestować w Opolu. Z informacji, które przekazał Puls Biznesu wynika, że w strefie ekonomicznej w Opolu za 4,5 mld złotych miałaby pow ... » więcej 2019-05-16, godz. 10:00 Oleskie starostwo sięga po dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. Trwają dwa remonty dróg powiatowych Około trzech miesięcy potrwa remont dwóch dróg w powiecie oleskim w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2019-05-15, godz. 18:00 Pola paneli fotowoltaicznych są lepiej opłacalne od uprawy ziemi Powstaniem wielohektarowej farmy fotowoltaicznej zainteresowane są spółki rolnicze z gminy Głuchołazy. Na ten cel chcą przeznaczyć swoje grunty. Po zainstalow ... » więcej 2019-05-15, godz. 16:00 Kluczborski magistrat czeka na uwagi w sprawie dwóch proponowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej Dwa warianty przebiegu drogi S11 przez gminę Kluczbork zaproponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do 27 maja kluczborski magistrat będzie pr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »