Radio Opole » Gospodarka
2018-10-11, 09:00 Autor: Witold Wośtak

Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS-u. Przez maile chcą wyłudzić dane

Poczta elektroniczna [fot. Pixabay]
Poczta elektroniczna [fot. Pixabay]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnim czasie oszuści są szczególnie aktywni - wysyłają wiadomości dotyczące rzekomo "zaległych składek", wymagając potwierdzenia odbioru wiadomości.
W ten sposób chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach. Część petentów zwróciła jednak uwagę na nadawcę maila, bo podejrzana wydała im się końcówka adresu .gov.pl. Tymczasem prawidłowy adres to www.zus.pl.

- Tylko jednego dnia kilkanaście osób zadzwoniło do nas w tej sprawie - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS.

- Informujemy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Owszem, kontakt online jest możliwy ze strony zakładu. Dzieje się tak wyłącznie w przypadku, kiedy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

ZUS ostrzega przed odpisywaniem na podejrzane maile oraz odradza otwieranie załączników. W razie wątpliwości należy skontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS-u lub zadzwonić pod numer 22 560 16 00.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej 2018-10-18, godz. 12:15 System kształcenia kierowców słabo uczy o zagrożeniach na przejazdach kolejowych Na 1700 pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii 'B' tylko 37 dotyczy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Kolejarze uważają, że to za mało, dlateg ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:00 Ostatnie wolne mieszkanie w bloku przy Bocznicowej w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko jedno mieszkanie, w nowo budowanym bloku w Strzelcach Opolskich, szuka swojego właściciela. Pozostałe już mają nabywców. Blok powstaje w ramach ... » więcej 2018-10-17, godz. 21:00 Przetwórnia dla każdego. O rolniczych inkubatorach rozmawiano w Polskiej Cerekwi Inkubator przetwórstwa to rozwiązanie pozwalające każdemu, kto chce produkować przetwory na handel, lecz sam nie ma środków na to, by otworzyć własny zakład. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:11 GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Olesna. Droga ma być gotowa za ponad 4 lata Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na projekt i budowę obwodnicy Olesna. Trasa, omijająca miasto wzdłuż drogi kra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »