Radio Opole » Gospodarka
2018-05-15, 17:00 Autor: Maciej Stępień

Wiercenie pod rzeką. Budują gazociąg łączący północ z południem [ZDJĘCIA]

Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Od kilku tygodni trwają intensywne prace ziemne przy budowie nowoczesnej nitki gazowej. Sieć łącząca Wrocław ze Zdzieszowicami to drugi odcinek wielomilionowej inwestycji pod nazwą „Korytarz Gazowy Północ-Południe”. Dziś (15.05) inwestor zaprosił przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowców, a także dziennikarzy na miejsce przewiertu pod rzeką Nysą Kłodzką.
- To, co widzimy tutaj, to naprawdę ważna rzecz w kwestii bezpieczeństwa przesyłu paliwa w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także ważny element większej układanki – mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora oddziału „Świerklany” w firmie Gaz-System. - To jest spora inwestycja realizowana w całym kraju, to fragment „Korytarza Gazowego Północ-Południe”, czyli można powiedzieć, że to połączenie od gazoportu w Świnoujściu na południe kraju przez Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, aż po Tarnów.

- Taka inwestycja to sporo korzyści dla naszego regionu – dodaje wojewoda opolski Adrian Czubak. – To przede wszystkim możliwość otrzymania lepszej jakości i większej ilości paliwa gazowego. Mówimy tutaj o odbiorach indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto to możliwość zamiany paliwa stałego na gaz, a jak wiadomo jest to działanie bardziej ekologiczne. Czyli reasumując, mamy tutaj same korzyści dla gmin, dla mieszkańców oraz biznesmenów.

Dla wielu gmin to przede wszystkim zysk w postaci podatków. Na takie finansowe wsparcie za kilka lat będzie mógł liczyć Lewin Brzeski.

- 2% podatku od budowli pojawi się w naszej kasie od 2021 roku - tłumaczy Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. – Na razie trudno oszacować, o jakich dokładnie pieniądzach rozmawiamy, ale liczymy na ponad milion złotych rocznie.

Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku. Łącznie w województwie opolskim powstanie 130 kilometrów tego nowoczesnego gazociągu łączącego gazoport w Świnoujściu z południem Polski.
Marek Ryznar, Adrian Czubak i Artur Kotara

Gospodarka

2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:47 Gmina Pokój rozwija się dzięki unijnym dotacjom Niewielka gmina Pokój posiadając mały budżet, aby rozwijać się musi sięgać po pieniądze unijne. Samorząd realizuje łącznie kilkadziesiąt projektów z dofinanso ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:51 Stop Bankowemu Bezprawiu i UOKiK pomagają frankowiczom Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zorganizowało porady prawne dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku szwajcarskim i uważają, że banki ich oszukały. » więcej 2018-12-13, godz. 08:00 Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne 68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modern ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Dobra atmosfera w pracy warta więcej niż wysoka pensja Niskie bezrobocie sprawia, że młode pokolenie, które wchodzi na rynek chce mieć poczucie sensu w swojej pracy - to część wniosków specjalistów z działów perso ... » więcej 2018-12-12, godz. 13:30 Są pieniądze dla przedsiębiorców i subregionów, będą na żłobki 35 firm z regionu otrzyma dofinansowanie na wzmocnienie swojej pozycji na rynku w kraju i za granicą. Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął drugi nabór d ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Budżet Głubczyc w 2019 roku będzie podobny do tegorocznego. Inwestycje i zadłużenie na podobnym poziomie Oświata, drogi oraz remonty placówek edukacyjnych i kulturalnych - to główne punkty przyszłorocznego budżetu Głubczyc. Na inwestycje gmina przeznaczy do 15 pr ... » więcej 2018-12-12, godz. 07:00 Bezrobocie w Opolu maleje. Opolski PUP wspiera przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających bezrobotnych W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przeznaczył ponad 14 milionów 430 tysięcy złotych na aktywne formy finansowego wsparcia opolskich przedsiębiorców i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »