Radio Opole » Gospodarka
2018-05-15, 17:00 Autor: Maciej Stępień

Wiercenie pod rzeką. Budują gazociąg łączący północ z południem [ZDJĘCIA]

Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Od kilku tygodni trwają intensywne prace ziemne przy budowie nowoczesnej nitki gazowej. Sieć łącząca Wrocław ze Zdzieszowicami to drugi odcinek wielomilionowej inwestycji pod nazwą „Korytarz Gazowy Północ-Południe”. Dziś (15.05) inwestor zaprosił przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowców, a także dziennikarzy na miejsce przewiertu pod rzeką Nysą Kłodzką.
- To, co widzimy tutaj, to naprawdę ważna rzecz w kwestii bezpieczeństwa przesyłu paliwa w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także ważny element większej układanki – mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora oddziału „Świerklany” w firmie Gaz-System. - To jest spora inwestycja realizowana w całym kraju, to fragment „Korytarza Gazowego Północ-Południe”, czyli można powiedzieć, że to połączenie od gazoportu w Świnoujściu na południe kraju przez Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, aż po Tarnów.

- Taka inwestycja to sporo korzyści dla naszego regionu – dodaje wojewoda opolski Adrian Czubak. – To przede wszystkim możliwość otrzymania lepszej jakości i większej ilości paliwa gazowego. Mówimy tutaj o odbiorach indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto to możliwość zamiany paliwa stałego na gaz, a jak wiadomo jest to działanie bardziej ekologiczne. Czyli reasumując, mamy tutaj same korzyści dla gmin, dla mieszkańców oraz biznesmenów.

Dla wielu gmin to przede wszystkim zysk w postaci podatków. Na takie finansowe wsparcie za kilka lat będzie mógł liczyć Lewin Brzeski.

- 2% podatku od budowli pojawi się w naszej kasie od 2021 roku - tłumaczy Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. – Na razie trudno oszacować, o jakich dokładnie pieniądzach rozmawiamy, ale liczymy na ponad milion złotych rocznie.

Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku. Łącznie w województwie opolskim powstanie 130 kilometrów tego nowoczesnego gazociągu łączącego gazoport w Świnoujściu z południem Polski.
Marek Ryznar, Adrian Czubak i Artur Kotara

Gospodarka

2018-09-23, godz. 13:00 Lubrza: wiejska gmina będzie miała największe na południu regionu centrum handlowe 40 mln złotych kosztować ma park handlowy w Lubrzy, która jest wiejską gminą graniczącą z Czechami. Według zapowiedzi będzie to największa inwestycja ostatnic ... » więcej 2018-09-23, godz. 08:00 Czy zbiornik Racibórz Dolny zostanie wypełniony wodą? Budowa jest prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »