Radio Opole » Gospodarka
2018-05-11, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Rzemieślnicy z całej Polski spotkali się na konferencji w Opolu

Kowalstwo to też rzemiosło
Kowalstwo to też rzemiosło
Konferencja "Rzemiosło – w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Rzemiosło – w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Rzemiosło – w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Rzemiosło – w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym" [fot. Katarzyna Doros]
O znaczeniu rzemieślników i funkcjonowaniu rzemiosła w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym rozmawiano podczas II konferencji rzemieślniczej w Centrum Nauki i Biznesu w Opolu.
- Ta konferencja ma na celu pokazanie, że w naszej gospodarce rzemieślnicy odgrywają bardzo ważną rolę. Chcemy przy tym podkreślać, że dzisiejsze rzemiosło jest nowoczesne - mówi Jan Damboń, cechmistrz Opolskiego Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Opolu. - Rzemieślnicy nasi zrzeszeni w cechu zdobywają rynki w Europie Zachodniej i nie tylko. Poprzez różne realizacje swoich projektów, swoich pomysłów, swojego wykonawstwa. Zapraszając również naukowców z innych krajów, chcemy się przekonać i dowiedzieć jak funkcjonuje to rzemiosło też w innych krajach, jak również potwierdzić, że to rzemiosło tam jest i ma się dobrze.

Cechy rzemieślnicze to najstarsza profesja w naszym kraju. - Zapominamy, że rzemiosło jest solą tej ziemi, a to jest ta profesja, która stała na staży naszej polskości, tożsamości narodowej i lokalnej - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Pączki z Opola i pączki z Poznania mają dwa różne smaki i to jest właśnie ta wartość rzemieślnicza. Musimy głośno o rzemieślnikach mówić, bo rzemieślnicy tworzą również olbrzymi rynek pracy. Tylko w wymiarze opolskim to jest ponad 40 tysięcy pracowników, którzy w rzemiośle są zatrudnieni. To znaczy, że to jest tak naprawdę jeden z największych pracodawców na Opolszczyźnie - dodaje.

Organizatorami konferencji byli: Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości – Związek Pracodawców w Opolu, Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.
Jan Damboń
Violetta Porowska

Gospodarka

2019-02-19, godz. 14:04 Olszanka stawia na drogi. Szykują się większe i mniejsze inwestycje Po wielu latach starań mieszkańcy Janowa doczekają się gruntownej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 462. Władze Olszanki współfinansują te inwestycje. Ponadto ... » więcej 2019-02-18, godz. 16:15 Nieskanalizowane wioski stanowią problem gminy Prudnik Po kilku latach dyskusji i szukania pieniędzy ruszy budowa kanalizacji wsi Szybowice w gminie Prudnik. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 13 mln złoty ... » więcej 2019-02-18, godz. 13:00 W pierwszym półroczu gotowa będzie obwodnica Malni i Choruli Prace przy budowie obwodnicy Malni i Choruli są już bardzo zaawansowane. Mieszkańcy Gogolina dopingują drogowców, bo liczą na jak najszybsze otwarcie tej drog ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:07 Rusza budowa sieci gazowej w gminie Ujazd Rozpoczyna się proces gazyfikacji miejscowości gminy Ujazd. Najpierw sieć pojawi się w miejscowościach położonych niedaleko dróg krajowych i wojewódzkich, w n ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:25 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca ZUS wypłaci wyższe świadczenia Od marca najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych i wyniosą 1100 złotych brutto. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wskaźnik waloryzac ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:30 Gmina Wołczyn stara się o koncesję na eksploatację złóż solankowych Gruby segregator dokumentów musi przygotować gmina Wołczyn, zanim wybuduje tężnię. Do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej przystąpiły trzy firmy i ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:56 Deklaracje podatkowe wypełnione przez skarbówkę już dostępne w internecie. Ruszyła platforma "Twój e-PIT" Od piątku (15.02) działa platforma 'Twój e-PIT' uruchomiona przez fiskus na portalu podatki.gov.pl. Dzięki niej podatnicy mogą w internecie sprawdzić swoje ze ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:34 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:09 Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:28 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach. Coraz trudniej o pracowników Po raz 9. przedsiębiorcy związani z gminą Krapkowice spotkali się na Forum Gospodarczym. Tegoroczne spotkanie zdominowały tematy: ulgi na działalność badawczo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »