Radio Opole » Gospodarka
2018-03-13, 13:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Najnowsza technologia interfejsów mózg - komputer tematem konferencji naukowej w Opolu

Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
- Technologia interfejsów mózg - komputer ma poszerzyć możliwości sterowania różnego rodzaju maszynami, a chodzi przede wszystkim o komputery, roboty i inne urządzenia - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr inż. Szczepan Paszkiel, organizator konferencji Brain Computer Interfaces na Politechnice Opolskiej.
Rozwój technologii zaawansowanych interfejsów to ogromna przyszłość m.in. dla osób niepełnosprawnych. - Właśnie w takim kontekście, żeby nie wykorzystywać rąk i nóg. Jeśli ktoś nie ma tej komunikacji, a ma pracujący w stopniu właściwym mózg, to byłby uwięziony. Takie interfejsy mogą mu jak najbardziej pomóc - dodaje gość Radia Opole.

Połączenia w ramach interfejsu mózg - komputer są realizowane w sposób bezinwazyjny, czyli poprzez elektrody, bez konieczności chirurgicznej ingerencji. - Na powierzchni kory mózgowej umiejscawia się elektrody, które zbierają sygnał i później w oparciu o ten sygnał realizuje się proces sterowania. Na obecną chwile nauka jest na tyle rozwinięta, że łatwiej jest to zrealizować w oparciu o pewien potencjał wywołany, czyli np. pochodzący z mimiki twarzy. Jeśli człowiek siedzący na wózku zamknie lewe albo prawe oko bądź też się uśmiechnie, to ta czynność wywołuje pewną zmianę amplitudy sygnału. Pozwoli np. na to, żeby wózek inwalidzki skręcił w prawo lub w lewo.

Jednym z prelegentów konferencji jest prof. dr hab. Grzegorz Francuz z Uniwersytetu Opolskiego, gość "Poglądów i osądów". Podczas swojego wykładu będzie mówił o naszej nieświadomej tożsamości. - Jesteśmy naiwni jeżeli chodzi o nasze przekonanie, że mamy świadomość siebie i wiemy, kim jesteśmy. Trzeba zacząć od tego, że jesteśmy niejako wytworem określonych procesów biologicznych. Geny mają wpływ na to, kim jesteśmy. Nie jesteśmy świadomi chociażby tego, co jest ukryte, całej tej maszynerii neurologicznej.

W debacie na Politechnice Opolskiej wezmą udział m.in. przedstawiciele firm, które zajmują się inżynierią biomedyczną. To ogromna i bardzo przyszłościowa dyscyplina, której jedną z części jest np. neuromarketing, czyli precyzyjne określanie, na jakie bodźce nabywcy konkretnych produktów reagują najlepiej, czego efektem są coraz bardziej zaawansowane kampanie promocyjne czy reklamy.

Inną z dyscyplin jest tzw brain-fitness, czyli wpływanie na większą dyspozycję naszego mózgu w konkretnych aspektach jego pracy, co może znacząco pomóc np. przy nauce języków obcych.

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się dziś (13.03) w auli Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka.
dr inż. Szczepan Paszkiel cz. 1
dr. inż. Szczepan Paszkiel cz. 2
prof. dr hab. Grzegorz Francuz

Gospodarka

2018-12-12, godz. 07:00 Bezrobocie w Opolu maleje. Opolski PUP wspiera przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających bezrobotnych W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przeznaczył ponad 14 milionów 430 tysięcy złotych na aktywne formy finansowego wsparcia opolskich przedsiębiorców i ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Pearl Stream przeniósł linie produkcyjne do Strzelec Opolskich i planuje zwiększenie zatrudnienia Firma Pearl Stream zakończyła transfer urządzeń z dwóch zakładów w Polsce i Niemczech do fabryki w Strzelcach Opolskich. Firma chce na początku przyszłego rok ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:00 Kolejna klasa patronacka w Brzegu. Tamtejszy zespół szkół podpisał umowę z firmą z branży elektrycznej W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisano umowę o współpracy z Initelem, firmą zajmującą się projektowaniem i wykonaniem instalacji teletechnicznych ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:45 Burmistrz Dobrodzienia stawia na budownictwo mieszkaniowe. "Trzeba zachęcić deweloperów" Nowy burmistrz Dobrodzienia chce dzięki dobrej ofercie mieszkaniowej zatrzymać w mieście młodych ludzi. » więcej 2018-12-11, godz. 07:15 Elektromobilne Opole. Ile mamy pieniędzy na ten cel w budżecie miasta? Urząd Miasta Opola planuje zakup aut elektrycznych. Nakazuje to ustawa o elektromobilności, która zobowiązuje samorządy do wprowadzenia ekologicznych pojazdów ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:37 Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali roz ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:30 Opolanie mogą poprawić swoje cyfrowe umiejętności. Ruszyły konkursy dla gmin Opolskie gminy mogą otrzymać pieniądze na szkolenia informatyczne dla mieszkańców. To kolejna odsłona akcji koordynowanej przez Centrum Projektów Polska Cyfro ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:03 Szafy na elektrośmieci stanęły w Strzelcach Opolskich Baterie, żarówki, tonery czy płyty CD mieszkańcy Strzelec Opolskich mogą wyrzucać do specjalnych szaf, które stanęły w trzech miejscach na terenie miasta. Odp ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:33 Opolskie najlepsze w kraju pod względem wystawiania e-zwolnień Lekarze z województwa opolskiego w pierwszym tygodniu obowiązkowych e-zwolnień wystawili prawie 11 tysięcy elektronicznych druków L4 - to prawie sto procent w ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Migracje zarobkowe nadal są opolską tradycją . "Nie widzą swojego powrotu tutaj" Naukowcy i pracownicy z całego regionu dyskutowali o zachodzących zmianach demograficznych i dynamicznej sytuacji na rynku pracy w wymiarze regionalnym i kraj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »