Radio Opole » Gospodarka
2018-03-13, 13:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Najnowsza technologia interfejsów mózg - komputer tematem konferencji naukowej w Opolu

Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
- Technologia interfejsów mózg - komputer ma poszerzyć możliwości sterowania różnego rodzaju maszynami, a chodzi przede wszystkim o komputery, roboty i inne urządzenia - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr inż. Szczepan Paszkiel, organizator konferencji Brain Computer Interfaces na Politechnice Opolskiej.
Rozwój technologii zaawansowanych interfejsów to ogromna przyszłość m.in. dla osób niepełnosprawnych. - Właśnie w takim kontekście, żeby nie wykorzystywać rąk i nóg. Jeśli ktoś nie ma tej komunikacji, a ma pracujący w stopniu właściwym mózg, to byłby uwięziony. Takie interfejsy mogą mu jak najbardziej pomóc - dodaje gość Radia Opole.

Połączenia w ramach interfejsu mózg - komputer są realizowane w sposób bezinwazyjny, czyli poprzez elektrody, bez konieczności chirurgicznej ingerencji. - Na powierzchni kory mózgowej umiejscawia się elektrody, które zbierają sygnał i później w oparciu o ten sygnał realizuje się proces sterowania. Na obecną chwile nauka jest na tyle rozwinięta, że łatwiej jest to zrealizować w oparciu o pewien potencjał wywołany, czyli np. pochodzący z mimiki twarzy. Jeśli człowiek siedzący na wózku zamknie lewe albo prawe oko bądź też się uśmiechnie, to ta czynność wywołuje pewną zmianę amplitudy sygnału. Pozwoli np. na to, żeby wózek inwalidzki skręcił w prawo lub w lewo.

Jednym z prelegentów konferencji jest prof. dr hab. Grzegorz Francuz z Uniwersytetu Opolskiego, gość "Poglądów i osądów". Podczas swojego wykładu będzie mówił o naszej nieświadomej tożsamości. - Jesteśmy naiwni jeżeli chodzi o nasze przekonanie, że mamy świadomość siebie i wiemy, kim jesteśmy. Trzeba zacząć od tego, że jesteśmy niejako wytworem określonych procesów biologicznych. Geny mają wpływ na to, kim jesteśmy. Nie jesteśmy świadomi chociażby tego, co jest ukryte, całej tej maszynerii neurologicznej.

W debacie na Politechnice Opolskiej wezmą udział m.in. przedstawiciele firm, które zajmują się inżynierią biomedyczną. To ogromna i bardzo przyszłościowa dyscyplina, której jedną z części jest np. neuromarketing, czyli precyzyjne określanie, na jakie bodźce nabywcy konkretnych produktów reagują najlepiej, czego efektem są coraz bardziej zaawansowane kampanie promocyjne czy reklamy.

Inną z dyscyplin jest tzw brain-fitness, czyli wpływanie na większą dyspozycję naszego mózgu w konkretnych aspektach jego pracy, co może znacząco pomóc np. przy nauce języków obcych.

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się dziś (13.03) w auli Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka.
dr inż. Szczepan Paszkiel cz. 1
dr. inż. Szczepan Paszkiel cz. 2
prof. dr hab. Grzegorz Francuz

Gospodarka

2018-06-25, godz. 21:00 Pracownicy WIOŚ niezadowoleni z zarobków. Związkowcy walczą o podwyżki Pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska chcą wyższych zarobków - o tym dyskutowano na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Związkow ... » więcej 2018-06-25, godz. 20:30 Spada bezrobocie i na zatrudnienie coraz częściej mają szanse osoby z grupy wiekowej 50+ 6,1 procent wyniosło bezrobocie w maju - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Spadek bezrobocia o 0,2 procent wobec danych z kwietnia jest zgodny z prognoz ... » więcej 2018-06-25, godz. 18:15 Gmina Dobrodzień skompletuje sieć wodociągową. Ruszą prace w Dąbrowicy i Rędzinie Lada moment ruszy budowa sieci wodociągowej w Rędzinie i Dąbrowicy. » więcej 2018-06-25, godz. 15:30 Staże, praktyki i nauka zawodu - w Opolu podsumowano projekt "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2" Uczniowie szkół zawodowych i technicznych z całego regionu poznawali pracę firm związanych ze swoimi kierunkami kształcenia, a przedsiębiorstwa miały możliwoś ... » więcej 2018-06-25, godz. 10:14 Pół roku bez składek ZUS. Konstytucja dla biznesu daje ulgi nowym przedsiębiorcom Osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy przez 6 miesięcy nie będą musiały opłacać składek na ubezpieczenie. Po tym czasie czekają ich k ... » więcej 2018-06-22, godz. 16:15 Podpisano umowę na budowę obwodnicy Myśliny. Roboty ruszą niebawem To jedna z dłużej oczekiwanych inwestycji drogowych w naszym województwie, której od lat domagali się mieszkańcy. W urzędzie wojewódzkim podpisano umowę na bu ... » więcej 2018-06-22, godz. 06:47 Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycj ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Będzie rewitalizacja budynku UO w centrum Opola. 85 procent pieniędzy pochodzi z RPO Ponad 4 miliony 350 tysięcy przekazał zarząd województwa opolskiego na rewitalizację uniwersyteckiego budynku przy ulicy Kominka w Opolu, gdzie działa Samodzi ... » więcej 2018-06-21, godz. 14:52 Sygnalizacja w Żłobiźnie na ministerialnej liście inwestycji drogowych Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 94 z drogą powiatową nr 2022, czyli na wysokości Żłobizny znalazła się na liście inwestycji Ministerstwa Infr ... » więcej 2018-06-21, godz. 09:50 Chcą przyspieszyć prace na trasie kolejowej Opole - Nysa Inwestycja na trasie kolejowej 287 Opole - Nysa może nabrać szybszego tempa. Przypomnijmy, w ramach prac, które rozpoczęły się w maju tego roku, planuje się w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »