Radio Opole » Gospodarka
2018-03-13, 13:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Najnowsza technologia interfejsów mózg - komputer tematem konferencji naukowej w Opolu

Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
- Technologia interfejsów mózg - komputer ma poszerzyć możliwości sterowania różnego rodzaju maszynami, a chodzi przede wszystkim o komputery, roboty i inne urządzenia - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr inż. Szczepan Paszkiel, organizator konferencji Brain Computer Interfaces na Politechnice Opolskiej.
Rozwój technologii zaawansowanych interfejsów to ogromna przyszłość m.in. dla osób niepełnosprawnych. - Właśnie w takim kontekście, żeby nie wykorzystywać rąk i nóg. Jeśli ktoś nie ma tej komunikacji, a ma pracujący w stopniu właściwym mózg, to byłby uwięziony. Takie interfejsy mogą mu jak najbardziej pomóc - dodaje gość Radia Opole.

Połączenia w ramach interfejsu mózg - komputer są realizowane w sposób bezinwazyjny, czyli poprzez elektrody, bez konieczności chirurgicznej ingerencji. - Na powierzchni kory mózgowej umiejscawia się elektrody, które zbierają sygnał i później w oparciu o ten sygnał realizuje się proces sterowania. Na obecną chwile nauka jest na tyle rozwinięta, że łatwiej jest to zrealizować w oparciu o pewien potencjał wywołany, czyli np. pochodzący z mimiki twarzy. Jeśli człowiek siedzący na wózku zamknie lewe albo prawe oko bądź też się uśmiechnie, to ta czynność wywołuje pewną zmianę amplitudy sygnału. Pozwoli np. na to, żeby wózek inwalidzki skręcił w prawo lub w lewo.

Jednym z prelegentów konferencji jest prof. dr hab. Grzegorz Francuz z Uniwersytetu Opolskiego, gość "Poglądów i osądów". Podczas swojego wykładu będzie mówił o naszej nieświadomej tożsamości. - Jesteśmy naiwni jeżeli chodzi o nasze przekonanie, że mamy świadomość siebie i wiemy, kim jesteśmy. Trzeba zacząć od tego, że jesteśmy niejako wytworem określonych procesów biologicznych. Geny mają wpływ na to, kim jesteśmy. Nie jesteśmy świadomi chociażby tego, co jest ukryte, całej tej maszynerii neurologicznej.

W debacie na Politechnice Opolskiej wezmą udział m.in. przedstawiciele firm, które zajmują się inżynierią biomedyczną. To ogromna i bardzo przyszłościowa dyscyplina, której jedną z części jest np. neuromarketing, czyli precyzyjne określanie, na jakie bodźce nabywcy konkretnych produktów reagują najlepiej, czego efektem są coraz bardziej zaawansowane kampanie promocyjne czy reklamy.

Inną z dyscyplin jest tzw brain-fitness, czyli wpływanie na większą dyspozycję naszego mózgu w konkretnych aspektach jego pracy, co może znacząco pomóc np. przy nauce języków obcych.

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się dziś (13.03) w auli Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka.
dr inż. Szczepan Paszkiel cz. 1
dr. inż. Szczepan Paszkiel cz. 2
prof. dr hab. Grzegorz Francuz

Gospodarka

2018-03-22, godz. 13:30 Ponad 400 uczestników i 1100 rozmów handlowych. W Opolu trwa Automotive Cee Day Ponad 400 uczestników i ponad 1100 rozmów biznesowych w ciągu dwóch dni. W Opolu już po raz piąty odbywa się Automotive Cee Day. To doskonały sposób do zawier ... » więcej 2018-03-22, godz. 10:45 Najgorsza droga w gminie będzie wyremontowana Rozjechane pobocza, dziurawy asfalt, wieczne kałuże i brak chodnika - tak wygląda najgorsza droga gminy Strzelce Opolskie. A ruch na niej jest duży i to przez ... » więcej 2018-03-21, godz. 19:30 20 milionów da rząd samorządom na nowe drogi na Opolszczyźnie Ponad 20 milionów złotych otrzyma Opolszczyzna na budowę nowych dróg. Są to pieniądze, które rząd przeznaczył na inwestycje realizowane przez samorządy. W cał ... » więcej 2018-03-21, godz. 18:30 Prywatny inwestor chce w Kędzierzynie-Koźlu wybudować 125 domków jednorodzinnych 125 domków jednorodzinnych, drogi dojazdowe i chodniki mają powstać na osiedlu Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Takie plany ma prywatny inwestor ze Śląska. Pierws ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:30 Subwencja do zwrotu, a powiat może popaść w finansowe tarapaty Starostwo Powiatowe w Namysłowie decyzją Ministerstwa Finansów musi zwrócić 3,5 mln złotych źle pobranej subwencji oświatowej. Chodzi o podopiecznych Młodzież ... » więcej 2018-03-21, godz. 07:00 Rośnie liczba cudzoziemców zgłaszanych do opolskiego ZUS. Dominują obywatele Ukrainy Prawie 300 cudzoziemców na początku tego roku zgłosiło prowadzenie działalności gospodarczej w opolskim ZUS-ie. Z każdym miesiącem przybywa zagranicznych prac ... » więcej 2018-03-20, godz. 17:00 "List intencyjny nie jest wiążący". Władze Opola tłumaczą sprawę zamiany gruntów Opolski ratusz broni dokonanych i planowanych transakcji z biznesmenem Ryszardem Wójcikiem dotyczącej zamiany gruntów. Miasto opublikowało list intencyjny, kt ... » więcej 2018-03-20, godz. 16:45 Centrum Usług Wspólnych w Opolu podwoi zatrudnienie. Szukają 100 pracowników Podwojenie liczby pracowników planuje Centrum Usług Wspólnych PwC w Opolu. Podczas śniadania prasowego poinformowano o rekrutacji 100 pracowników w ciągu 12 m ... » więcej 2018-03-20, godz. 13:00 OCRG prowadzi kolejny projekt związany ze szkolnictwem zawodowym - Już od kilku lat współpracujemy z Regionalnym Centrum Wspierania Placówek Edukacji - powiedziała w Radiu Opole Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centr ... » więcej 2018-03-20, godz. 12:30 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki uruchomiło dwa nowe działania Przedsiębiorcy z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na szkolenia i specjalistyczne usługi. - Ponad 70 mln złotych trafiło na konta opolskich przedsiębiorców ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »