Radio Opole » Gospodarka
2018-03-13, 13:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Najnowsza technologia interfejsów mózg - komputer tematem konferencji naukowej w Opolu

Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Politechnika Opolska © (fot. AFRO)
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Dr inż. Szczepan Paszkiel [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz [fot. Paula Hołubowicz]
- Technologia interfejsów mózg - komputer ma poszerzyć możliwości sterowania różnego rodzaju maszynami, a chodzi przede wszystkim o komputery, roboty i inne urządzenia - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr inż. Szczepan Paszkiel, organizator konferencji Brain Computer Interfaces na Politechnice Opolskiej.
Rozwój technologii zaawansowanych interfejsów to ogromna przyszłość m.in. dla osób niepełnosprawnych. - Właśnie w takim kontekście, żeby nie wykorzystywać rąk i nóg. Jeśli ktoś nie ma tej komunikacji, a ma pracujący w stopniu właściwym mózg, to byłby uwięziony. Takie interfejsy mogą mu jak najbardziej pomóc - dodaje gość Radia Opole.

Połączenia w ramach interfejsu mózg - komputer są realizowane w sposób bezinwazyjny, czyli poprzez elektrody, bez konieczności chirurgicznej ingerencji. - Na powierzchni kory mózgowej umiejscawia się elektrody, które zbierają sygnał i później w oparciu o ten sygnał realizuje się proces sterowania. Na obecną chwile nauka jest na tyle rozwinięta, że łatwiej jest to zrealizować w oparciu o pewien potencjał wywołany, czyli np. pochodzący z mimiki twarzy. Jeśli człowiek siedzący na wózku zamknie lewe albo prawe oko bądź też się uśmiechnie, to ta czynność wywołuje pewną zmianę amplitudy sygnału. Pozwoli np. na to, żeby wózek inwalidzki skręcił w prawo lub w lewo.

Jednym z prelegentów konferencji jest prof. dr hab. Grzegorz Francuz z Uniwersytetu Opolskiego, gość "Poglądów i osądów". Podczas swojego wykładu będzie mówił o naszej nieświadomej tożsamości. - Jesteśmy naiwni jeżeli chodzi o nasze przekonanie, że mamy świadomość siebie i wiemy, kim jesteśmy. Trzeba zacząć od tego, że jesteśmy niejako wytworem określonych procesów biologicznych. Geny mają wpływ na to, kim jesteśmy. Nie jesteśmy świadomi chociażby tego, co jest ukryte, całej tej maszynerii neurologicznej.

W debacie na Politechnice Opolskiej wezmą udział m.in. przedstawiciele firm, które zajmują się inżynierią biomedyczną. To ogromna i bardzo przyszłościowa dyscyplina, której jedną z części jest np. neuromarketing, czyli precyzyjne określanie, na jakie bodźce nabywcy konkretnych produktów reagują najlepiej, czego efektem są coraz bardziej zaawansowane kampanie promocyjne czy reklamy.

Inną z dyscyplin jest tzw brain-fitness, czyli wpływanie na większą dyspozycję naszego mózgu w konkretnych aspektach jego pracy, co może znacząco pomóc np. przy nauce języków obcych.

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się dziś (13.03) w auli Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka.
dr inż. Szczepan Paszkiel cz. 1
dr. inż. Szczepan Paszkiel cz. 2
prof. dr hab. Grzegorz Francuz

Gospodarka

2018-09-23, godz. 13:00 Lubrza: wiejska gmina będzie miała największe na południu regionu centrum handlowe 40 mln złotych kosztować ma park handlowy w Lubrzy, która jest wiejską gminą graniczącą z Czechami. Według zapowiedzi będzie to największa inwestycja ostatnic ... » więcej 2018-09-23, godz. 08:00 Czy zbiornik Racibórz Dolny zostanie wypełniony wodą? Budowa jest prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »