Radio Opole » Gospodarka
2017-04-05, 20:45 Autor: Daria Placek

Skazani zasilą zakłady rzemieślnicze w regionie? "To szansa na pracę i rozwój"

Zakład Karny w Kluczborku [fot. Adam Lecibil]
Zakład Karny w Kluczborku [fot. Adam Lecibil]
Spotkanie ppłk. Leszka Czereby i Tadeusza Starucha [fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu]
Spotkanie ppłk. Leszka Czereby i Tadeusza Starucha [fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu]
Osadzeni w opolskich zakładach karnych będą pracować w firmach zrzeszonych w Opolskiej Izbie Rzemieślniczej. Wczoraj (04.04) w tej sprawie spotkali się prezes Izby Tadeusz Staruch z dyrektorem okręgowym Służby Więziennej ppłk. Leszkiem Czerebą.
Jak poinformowała rzecznik prasowy służby por. Katarzyna Idziorek, będzie to kolejne rozwiązanie, który zwiększy zatrudnienie więźniów.

- Chcemy pozyskać informacje od cechów na jakie zawody jest zapotrzebowanie - zapowiada. - Jest to o tyle cenne, że ci skazani, którzy zostaną w ramach tej współpracy zatrudnieni, będą mogli kontynuować to zatrudnienie po wyjściu na wolność. To jest bardzo wymierny efekt resocjalizacyjny, ponieważ to pozwoli tym skazanym powrócić do społeczeństwa i czynnie pracować na jego rzecz - podkreśla.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu w podległych jednostkach przeprowadzi analizę uwzględniającą posiadane przez skazanych umiejętności zawodowe.

- Stworzymy bazę danych na temat skazanych, co do konkretnych zawodów, bądź też umiejętności w konkretnym zawodzie, bo być może jest tak, że człowiek posiada pewne predyspozycje czy kwalifikacje, natomiast nie są one potwierdzone dyplomem. I to jest kolejna szansa dla tych skazanych, że jeżeli podmioty zrzeszone w izbie wyrażą chęć ich zatrudnienia, będą mogli uzyskać dyplom mistrza, który jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej - wyjaśnia Idziorek.

Według danych na koniec marca w zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu opolskiego odpłatnie pracowało 1070 skazanych, natomiast nieodpłatnie prawie 780 skazanych. Powszechność zatrudnienia w naszym okręgu wyniosła 64,2%.
Katarzyna Idziorek cz. 1.
Katarzyna Idziorek cz. 2.

Gospodarka

2019-09-22, godz. 15:59 Kilometrową drogą połączyli Grzędzin i Łaniec 460 tysięcy kosztowało zbudowanie kilometra drogi rolnej w gminie Polska Cerekiew. Trasa połączyła dwie miejscowości i znacząco skróciła odległość, którą musz ... » więcej 2019-09-22, godz. 10:56 Kontrole przewożonych odpadów na pograniczu polsko – czeskim. Nie stwierdzono nieprawidłowości W całym kraju trwa akcja DEMETER V. Policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili w jej ramach, na pogra ... » więcej 2019-09-21, godz. 17:57 "Teraz nie mówię nawet pracodawcom, że jestem osobą niedowidzącą". Jubileusz fundacji "Szansa dla niewidomych" [ZDJĘCI ... Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, nie wszystkie przejścia dla pieszych są dla nich dostosowane, brakuje informacji w języku Braille'a - to niektóre tylko pr ... » więcej 2019-09-20, godz. 19:30 104 nowe lokale powstają w Nysie z rządowego programu "Mieszkanie plus". Symbolicznie cegły dołożyli politycy i samorz ... U zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej w Nysie powstają trzy nowe bloki mieszkaniowe. Dzięki inwestycji w ramach rządowego programu 'Mieszkanie plus' p ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Rok 2019 to łącznie 26 milionów złotych na inwestycje dla samorządów. Wojewoda opolski w Radiu Opole 180 inwestycji drogowych o wartości około 300 milionów złotych udało się zrealizować w regionie w latach 2015 -2018. Wsparcie rządowe tych zadań to ponad 150 ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:15 Starostwo powiatowe w Prudniku po raz kolejny ogłosiło przetarg na remont drogi Trzebina-Skrzypiec Na tę inwestycję drogową prudnickie starostwo otrzymało spore dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Droga Trzebin ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Strzeleczki: powstanie kolejny odcinek ścieżki przy drodze wojewódzkiej w kierunku Mosznej Zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli już za kilka miesięcy skorzystać z nowej ścieżki rowerowej, która połączy miejscowości Zielina i Moszna. To już ko ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Remontują drogę w centrum osiedla. W końcu będzie chodnik i pas zieleni Łagodny początek jesieni sprzyja drogowcom. Spore prace trwają na drogach gminy Polska Cerekiew. Remontowane są głównie trasy dojazdowe do pól, ale największą ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »