Radio Opole » Gospodarka
2017-01-28, 10:56 Autor: Jacek Rudnik

Klaudia Kluczniok o nowych zasadach sprzedaży bezpośredniej

Miody z własnej pasieki [fot. Piotr Wrona]
Miody z własnej pasieki [fot. Piotr Wrona]
Klaudia Kluczniok, Związek Śląskich Rolników © (fot. Karolina Kopacz)
Klaudia Kluczniok, Związek Śląskich Rolników © (fot. Karolina Kopacz)
Nowe regulacje dotyczące sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw rolnych będzie można wiarygodnie ocenić dopiero po pierwszym roku obowiązywania - stwierdziła na antenie RO Klaudia Kluczniok ze Związku Śląskich Rolników. Zainteresowanie nowymi możliwościami wśród opolskich rolników jest znaczne. Niebawem też odbędą się szkolenia, na których będą wyjaśnianie wątpliwości dotyczące zasad zarabiania na sprzedaży przetworzonych we własnym zakresie produktów.
- To na razie mały krok, ale na pewno w dobrym kierunku - powiedziała na naszej antenie Klaudia Kluczniok ze Związku Śląskich Rolników odnosząc się do nowych przepisów dotyczących ułatwień przy sprzedaży bezpośredniej produktów z gospodarstw rolnych.

- Na razie najwięcej korzystają opolskie gospodarstwa agroturystyczne, dlatego, że w regulacjach jest zapis, iż musi to być produkt dostarczony do konsumenta ostatecznego - zauważyła Klaudia Kluczniok.

- W naszym regionie nie mamy na razie aż tak wielu odbiorców bezpośrednich - dodała Klaudia Kluczniok.

W ocenie naszego gościa byłoby większe zainteresowanie ułatwieniami, gdyby np. rolnik mógł produkować swojski makaron, który jest zresztą zarejestrowany na liście produktów tradycyjnych, dla opolskich lokali gastronomicznych, a na dziś nie ma takiej możliwości.

Teraz w okresie zimowym opolscy rolnicy analizują nowe przepisy, a zainteresowanie, biorąc pod uwagę liczbę telefonów do biura związku, jest spore - potwierdziła Klaudia Kluczniok.

Zgodnie z nowymi regulacjami rolnicy mogą sprzedawać przetworzone we własnym zakresie produkty, są jednak pewne ograniczenia dotyczące np. warunków sanitarnych i będzie to wyjaśniane podczas szkoleń, dla rolników zainteresowanych poszerzeniem swojej działalności.

Roczna wartość obrotów uzyskiwanych z takiej sprzedaży nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych.
Klaudia Kluczniok

Gospodarka

2019-01-22, godz. 13:30 Wybudują kanalizację taniej niż planowali Samorządowcy zacierają ręce, bo ogłaszane teraz przetargi w końcu udaje się rozstrzygać bez konieczności dokładania pieniędzy z budżetu. Znacznie więcej niż c ... » więcej 2019-01-22, godz. 11:30 "Pakiet na rzecz bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców". W powiecie namysłowskim stawiają na drogi, oświatę i słu ... - Chcemy połączyć działania starostwa i gmin powiatu, aby lepiej realizować potrzeby mieszkańców - powiedział w 'Poglądach i osądach' Konrad Gęsiarz, starosta ... » więcej 2019-01-22, godz. 07:00 Gmina Zdzieszowice nie bierze kredytów, bo szykuje się do wielkich wydatków w przyszłych latach Kolejny rok z rzędu budżet gminy Zdzieszowice jest „na plusie”. Samorząd spłaca ostatnie raty starych kredytów, ale nie zaciąga nowych. Burmistrz Sybila Zimer ... » więcej 2019-01-22, godz. 06:00 KRUS i ZAK SA wspólnie w kwestii bezpieczeństwa Będą wspólnie dbać o bezpieczeństwo i profilaktykę. Opolski oddział KRUS podpisał umowę partnerską z Grupą Azoty ZAK SA, która zakłada wspólne organizowanie s ... » więcej 2019-01-21, godz. 23:00 Zniknęły ruiny wypalonej restauracji w centrum Kolonowskiego Ponad dekadę od dużego pożaru zniknęły ruiny szpecące centrum Kolonowskiego. Estetyka miejscowości znacznie się poprawiła, co cieszy władze gminy, które mają ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:00 Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla chcą placu do gry w bule i symulatora zagrożeń pożarowych Tylko do końca miesiąca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą zgłaszać propozycje zadań do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 1,7 mln zł ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:44 Opole: będzie duża bonifikata za przekształcenie gruntów na własność 95 proc. bonifikaty - na tyle mieszkańcy Opola będą mogli liczyć przy przekształcaniu gminnych gruntów z użytkowania wieczystego na pełną własność. Taką ulgę ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Mieszkańcy gminy Ujazd mogą dostać do 4 tys. zł na wymianę pieca Gmina Ujazd będzie dopłacać mieszkańcom do wymiany starych pieców na nowe. Trwają ostatnie prace nad regulaminem tego programu. Już ponad 50 osób złożyło doku ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Szkolenia dla młodych bezrobotnych oferuje Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Trwa nabór na bezpłatne szkolenia i staże dla mieszkańców województwa opolskiego finansowane z unijnych pieniędzy. Mogą w nich wziąć udział osoby młode - do 2 ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:45 "Polscy przedsiębiorcy nie ucierpią znacząco z powodu brexitu" - ocenia wiceminister przedsiębiorczości i technologii ... Brexit jest zjawiskiem bardzo niepożądanym z politycznego punktu widzenia. Oznacza też duże zmiany w całym systemie gospodarczym - mówił w Loży Radiowej Marci ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »