Radio Opole » Gospodarka
2015-11-06, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Są pieniądze na transgraniczne działania instytucji i społeczności

Daria Kardaczyńska, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry [zdj. Jan Poniatyszyn]
Daria Kardaczyńska, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry [zdj. Jan Poniatyszyn]
Ponad 38 mln euro przeznaczyła Unia Europejska na fundusz mikroprojektów, który w nowej perspektywie finansowej wesprze współpracę na pograniczu polsko – czeskim. Po te pieniądze sięgać mogą, także wnioskodawcy z Opolszczyzny. Związane z tym szczegóły przedstawiono uczestnikom cieszącego się sporym zainteresowaniem szkolenia w Głubczycach. Ten rodzaj unijnych dotacji przeznaczono dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Maksymalne dofinansowanie wniosku to 60 tysięcy euro. Refinansowanie wyniesie 90 procent kosztów projektu.
- Wsparcie to nakierowane jest na współpracę instytucji i społeczności naszego pogranicza - wyjaśnia prowadząca szkolenie Daria Kardaczyńska, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry. – Dofinansowanie obejmuje działania m.in. w zakresie sportu, nauki, proekologicznym, edukacji i kwalifikacji oraz remontów i rewitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

- Chcielibyśmy pozyskać pieniądze na współpracę z klubami, z Ostrawy i Opawy - mówi Daniel Jano, trener Klubu Sportowego Taekwondo w Głubczycach. – Od dwóch lat uczestniczymy w organizowanych tam zawodach międzynarodowych, ale chcielibyśmy złapać z nimi bliższy kontakt poprzez wspólne obozy, seminaria szkoleniowe.

Nabór wniosków o dotacje z funduszu mikroprojektów w Euroregionie Silesia rozpocznie się prawdopodobnie, w styczniu przyszłego roku. Zależy to od Komisji Europejskiej oraz polskich i czeskich ministerstw. Na pograniczu tych krajów funkcjonuje sześć euroregionów. Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry zrzesza samorządy lokalne polskiej części Euroregionu Silesia. Wśród nich są cztery gminy z powiatu głubczyckiego. Natomiast większość opolskich samorządów należy do Euroregionu „Pradziad”.
Daria Kardaczyńska
Daniel Jano

Gospodarka

2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej 2019-04-22, godz. 10:00 PWSZ w Nysie ambasadą urzędu marszałkowskiego? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie ma wspierać urząd marszałkowski w przyciąganiu inwestorów. Według podpisanego porozumienia między Opolskim Centrum Ro ... » więcej 2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:03 Baborów chce stworzyć centrum przesiadkowe Część rynku w Baborowie ma posłużyć za centrum przesiadkowe. Takie plany mają władze gminy. W ramach centrum mają powstać dwa stanowiska dla autokarów oraz wy ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:46 Klub w Kadłubcu doczeka się remontu. Ale najpierw - dokumentacja W tym roku ma być gotowa dokumentacja, a w przyszłym rozpocznie się remont klubu wiejskiego w Kadłubcu, w gminie Leśnica. Samorząd od kilku lat systematycznie ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »